Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

5+1 otázka, která vám objasní a zjednoduší problematiku BOZP

23. 6. 2014
Zpět

Ing. Martina Šimka, jednatele společnosti CRDR s.r.o.- bezpečnost práce, vyzpovídal redaktor Hospodářských novin. Přečtěte si často kladené otázky, které by vás v oblasti BOZP mohli zajímat. Zjistěte, jaké jsou hlavní povinnosti zaměstnavatele v oblasti BOZP, jaké hrozí postihy za nedodržování těchto povinností, v čem nejčastěji podnikatelé chybují, zda je skutečně právní úprava BOZP tak spletitá, zda existují nějaké jednoduché rady, jak mít BOZP v pořádku, nebo jaké služby využívají nejčastěji naši klienti.

1. Můžete stručně shrnout hlavní povinnosti zaměstnavatele v oblasti BOZP? Jsou některé oblasti se zvýšeným důrazem na BOZP?

Hlavních povinností ze strany každého zaměstnavatele je poměrně mnoho. Mezi základní povinnosti bychom mohli zařadit školení zaměstnanců na problematiku BOZP (více na www.skolenibozp.cz) a to jak při nástupu do pracovního poměru tak i opakované proškolování. Další důležitou povinností je vyhotovení Dokumentace BOZP, což obsahuje souhrn dokumentů, které jsou individuálně zpracované podle provozu a míry pracovních rizik konkrétní společnosti či organizace. Mezi tyto základní dokumenty patří např. Dokumentace rizik, Zařazení prací do kategorie, Dokumentovaný postup pro používání Osobních ochranných pracovních prostředků, Místní provozní předpis pro provozování dopravy, místní řád skladu aj. Každý zaměstnavatel je dále povinen minimálně jednou ročně zkontrolovat všechna pracoviště, zda odpovídají požadavkům bezpečnosti a ochrany zdraví při práci – tzv. Roční prověrku BOZP na všech pracovištích společnosti.

Zvýšený důraz na povinnosti BOZP platí vždy pro pracoviště s vyšší mírou rizika, na nichž se zaměstnanci potýkají s pracovním nebezpečím častěji a kde hrozí zvýšená pravděpodobnost úrazů.

2. Jaké postihy hrozí za jejich nedodržení?

Nejdůležitějším předpisem, na jehož základě lze zaměstnavatelům udělovat mj. peněžité sankce, je zákon č. 251/2005 Sb. o inspekci práce. Tento zákon upravuje zřízení a postavení orgánů inspekce práce jako kontrolních orgánů na úseku ochrany pracovních vztahů a pracovních podmínek, působnost a příslušnost orgánů inspekce práce, práva a povinnosti při kontrole a sankce za porušení stanovených povinností. Příslušný inspektorát práce zpravidla přihlíží na rozsah odpovědnosti a individuálně posuzuje jednotlivé prohřešky.

Podle § 17 a 30 je pro fyzické resp. právnické osoby stanovena výše pokut až do 2 000 000 Kč. Kontrolovaná osoba je povinna vytvořit podmínky k výkonu kontroly a je povinna poskytnout součinnost odpovídající oprávněním inspektora. Při porušení této povinnosti může úřad opakovaně uložit pořádkovou pokutu až do výše 50 000 Kč.

Zajímavé publikace

3. V čem zaměstnavatelé nejčastěji chybují? Je nějaké odvětví, ve kterém nedodržování povinností převládá?

V popředí nejvíce porušovaných oblastí se trvale vyskytují nedostatky v oblasti výcviku a výchovy zaměstnanců, ve zpracování a následném vedení provozní dokumentace BOZP a v neposlední řadě nedostatky ve stavu a provozování vyhrazených i ostatních technických zařízení.

Mezi nejčastější odvětví, ve kterém dlouhodobě dochází k významnému množství porušení povinností z hlediska BOZP, je stavebnictví. Nedůslednost, neznalost a nekoordinovanost prací se zvýšenou mírou rizika, je příčinou největšího počtu pracovních úrazů a porušení pravidel BOZP.

4. Je skutečně právní úprava BOZP tak spletitá? Může se v ní menší zaměstnavatel zorientovat sám bez odborné pomoci?

Každý zaměstnavatel má zpravidla povědomí o povinnostech, které jsou přímo spojeny s výkonem jeho činnosti. Bezpečnost a ochrana zdraví je sice přímo spojena s výkonem činnosti každého zaměstnavatele, ale z obecného povědomí vyplývá, že chybí důraz na jejím dodržování. Aby zaměstnavatel dodržoval také pravidla BOZP, musí se seznámit s poměrně velkým množstvím zákonů a předpisů, které se v průběhu času mění. Velmi těžko se hledají i příručky a návody, jak správně zpracovat a vést agendu BOZP. Do značné míry za to mohou specifika jednotlivých pracovních činností a provozoven. Nelze tak jednoduše předepsat, co je pro danou činnost nezbytné.

Zajímavé publikace

5. Existují nějaké jednoduché rady, jak mít BOZP v pořádku pro případnou kontrolu Inspekce práce?

Jednoduchá rada zní: „Nechte si poradit od odborníka“. Stačí, když si za účasti odborně způsobilé osoby v prevenci rizik nastavíte firemní pravidla jak dodržovat BOZP a jednou za čas je aktualizujete. Osoba odborně způsobilá v prevenci rizik vám poradí, co vše je pro vaše podnikání nezbytné a nastaví vám systém dodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Předejdete tak nejen nepříjemnostem v rámci řešení pracovních úrazů, ale i případným pokutám ze strany inspekce práce.

6. Jaké služby vaši klienti nejčastěji využívají?

Mezi naše nejoblíbenější produkty patří komplexní firemní řešení BOZP a PO, které nabízíme v rámci celé České republiky, jehož součástí je mj. online školení zaměstnanců a online správa dokumentace pomocí našeho BOZP-SYSTÉMU. Online služby výrazně šetří čas a finance nejen při školení zaměstnanců, ale také při komplexní správě bezpečnosti práce a požární ochrany. Součástí komplexního řešení jsou také pravidelné prověrky provozoven i hlídání všech důležitých termínů. Zaměstnavatelé se tak nemusí o nic starat a mohou se plně věnovat svým firemním aktivitám.

Ing. Martin Šimek
CRDR s.r.o.- bezpečnost práce

Poradna BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu