Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak se pracuje s dokumentací BOZP

30. 8. 2015
Zpět

Práce s dokumentací BOZP může být někdy náročná. Vyžaduje, aby ji zpracovával člověk znalý problematiky bezpečnosti práce, který ví o všech náležitostech i právních úpravách. Pokud máte ve vaší firmě nově zodpovídat za zpracování dokumentace BOZP a nevíte přesně jak na to, máme pro vás malý přehled činností, které je nutné provádět.

Základní práce s dokumentací BOZP

Dokumentace BOZP a také dokumentace PO je souborem dokumentů, které zajišťují prevenci před možnými riziky z pracovní činnosti a v souvislosti s ochranou před požárem. Dokumentace je povinná pro všechny firmy mající zaměstnance a musí být zpracovaná vždy na míru dané organizaci. Mezi její základní části patří kupříkladu Kategorizace prací, Kniha BOZP, Předpis pro OOPP, Registr rizik, Požární řád, Požární kniha a další dokumenty dle provozních specifik.

Pokud jste vedoucím zaměstnancem nebo osobou odpovědnou za oblast BOZP, měli byste si pečlivě pročíst celou dokumentaci BOZP a naučit se ji používat v praxi. Na příslušných místech, kde je vyžadována parafa, se podepište, nebo zajistěte, aby se podepsala příslušná osoba (například jednatel nebo předseda představenstva).

Nezbytné je dokumentaci BOZP pravidelně vést a aktualizovat, tak aby vždy přesně odpovídala reálnému systému řízení BOZP ve vaší společnosti. Každá změna by se tak měla okamžitě projevit i v dokumentaci. Nezapomínejme ani na pravidelnou aktualizaci z pohledu legislativních změn, protože těch také není v průběhu roku málo. Nejčastěji se ale jedná o změnu v rámci rozsahu rizik při pracovních činnostech a tak se změny dotýkají zejména Registru rizik.

Registr rizik

Jedním z nejdůležitějších dokumentů z celé dokumentace je identifikace a analýza rizik na pracovišti, včetně příslušných opatření pro eliminaci rizika. Nejčastěji se tento dokument nazývá Registr rizik. Všechny zaměstnance a další osoby, které se pohybují na pracovišti, je nutné s touto částí dokumentace BOZP bezpodmínečně seznámit. Až se tak stane, je nutné jejich informování stvrdit podpisem, a to na posledním listě Registru.

Pravidelné zápisy do Knihy BOZP

Pokud jste vedoucím zaměstnancem či osobou odpovědnou za bezpečnost práce, musíte jednou za měsíc udělat zápis do Knihy BOZP o tom, jaké jsou výsledky kontroly pracoviště. Kontroluje se přitom, jak jsou dodržovány bezpečnostní pokyny, jaká je prevence rizik, jak je to s používáním OOPP a zaznamenávají se i další souvislosti. Je vhodné upozornit, že zápis je nutné provádět pravidelně, i když nedošlo k žádnému incidentu ani pracovnímu úrazu.

Poplachová směrnice

Pro okamžitou informovanost všech osob ve vašem prostoru jste povinni vyvěsit na dobře dostupné a viditelné místo řádně podepsanou a čitelnou poplachovou směrnici s důležitými telefonními čísly.

Pravidelné zápisy do Požární knihy

Dále je pak vaší povinností udělat jednou za měsíc zápis do Požární knihy, kde popíšete stav dodržování požární ochrany na pracovišti. Přitom je třeba zkontrolovat, zda jsou vhodně umístěné bezpečnostní značení, provést kontrolu případně revizi hasicích přístrojů a ověřit jejich dostupnost a volný přístup k nim, zkontrolovat únikové cesty atd. Opět je nutné zápis provést i přesto, že se za daný měsíc nic nepřihodilo ani nezměnilo. Do Požární knihy byste přitom měli zapsat veškeré hasicí přístroje i bezpečnostní tabulky, které se na pracovišti nacházejí.

Máte sklad? Vyvěste jeho řád

Pokud vlastníte skladové prostory, je třeba připravit pravidla jeho užívání. Pro místnost skladu byste tak měli sestavit Řád skladu a následně ho vyvěsit na viditelném místě, aby byl pro všechny zaměstnance kdykoli přístupný.

A pokud máte na pracovišti regály či žebříky, měly byste je označit vždy příslušným evidenčním číslem a uvést je v tabulce nazvané Kontrola regálů či Kontrola žebříků. Mnohdy se na takové věci zapomíná, a pak jsou z toho zbytečné problémy.

Dokumentace BOZP má většinou také část Stroje a zařízení, kde byste měli uvést odpovědnou osobu za elektrická zařízení a následně vyplnit související formulář (Osoba odpovědná za elektrické zařízení).

Zní to příliš složitě? Zavolejte odborníky na dokumentaci BOZP

Pokud se vám zdá, že je těch povinností tolik, že se v tom člověk ztrácí, není nic snazšího než se obrátit na zkušené profesionály. My v CRDR se zabýváme dokumentací BOZP už více než 25 let, takže vám rádi poradíme, jak na to, nebo celou starost o  agendu převezmeme na sebe.

Zpracujeme vše na míru vaší firmě s přihlédnutím k druhu provozu i činnostem, které jsou jeho součástí. Pravidelně budeme kontrolovat vaše provozovny a naše technická podpora vám bude nepřetržitě k dispozici pro případ nouze. Dokumentaci BOZP a PO od nás obdržíte jak v tištěné, tak i v online podobě, a to díky šikovnému BOZP-SYSTEMU. Veškeré dokumenty tak budete mít kdykoli a kdekoli k dispozici, trvale aktuální a vždy podle zákona.

CRDR s.r.o

Dokumentace bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu