Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Komplexní audit BOZP. Jak na to?

6. 11. 2015
Zpět

Zajistit bezpečné pracoviště pro své zaměstnance je v zájmu každého zaměstnavatele. Nejen proto, že tím může zvýšit jejich spokojenost a efektivitu práce, ale rovněž mu to ukládá zákon. Prevence v oblasti BOZP se skládá z několika důležitých kroků. Jedním z nich je provádění auditů.

Audit BOZP jako takový není nikde zákonem specifikován a správné označení podle zákoníku práce by mělo být Prověrka BOZP. Ať už tento proces nazýváme jakkoli, pokaždé se jedná o detailní analýzu jednotlivých procesů a nastavení systému BOZP v podniku. Cílem auditu je zjistit, proč určité věci nefungují tak, jak by měly, a hledá způsob, jak vybudovat spolehlivý bezpečnostní systém, který fungovat bude.

Odhalení skrytého nebezpečí

Během auditu BOZP tedy dochází k identifikaci nebezpečí, hodnocení zjištěných bezpečnostních rizik a je navrženo náhradní řešení vedoucí ke zvýšení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců. Díky auditu BOZP může být odhaleno i skryté nebezpečí, které běžně na pracovišti nevidíte přes “rutinní slepotu”. Dochází tak ke snížení rizika pracovního úrazu či výskytu nemocí z povolání, což v důsledku vede i k úspoře celkových nákladů firmy.

Vstupní audit je základ

Vstupní audit má za cíl zajistit výchozí stav, ve kterém se konkrétní firma či pracoviště nachází. Na základě auditu totiž zaměstnavatel zjistí, jaké v oblasti BOZP existují nedostatky a následně jaké jsou možnosti pro jejich odstranění. Dále zjistí, co bude potřeba provést, aby bylo možné vybudovat funkční systém řízení BOZP, a to jak fyzicky tak i “na papíře”. Výsledek vstupního auditu BOZP by měl sloužit jako zadání pro kvalitně zpracovanou dokumentaci BOZP, v níž jsou stanoveny podmínky pro zajištění bezpečnosti při práci.

Interní audity je nutné provádět pravidelně

Systém řízení BOZP je nutné neustále ověřovat. Na pracovišti se totiž mohou kdykoli objevit nová bezpečnostní rizika ohrožující zaměstnance. Právě proto je třeba pravidelně provádět další interní audity.

Velké společnosti mnohdy mívají vlastní skupinu specializovaných interních auditorů, avšak pro malé a střední podniky je něco takového obvykle nemyslitelné – jednoduše z finančního hlediska. I pro velké firmy se ale vyplatí pozvat odborníky. Využijí totiž své bohaté zkušenosti z praxe a udrží si odstup. Nezávislý pohled zvenčí se ve většině případů může velmi vyplatit.

Audity dokumentace BOZP

Pravidelnými audity musí procházet i samotná dokumentace BOZP. I ta totiž musí neustále naplňovat požadavky na bezpečnost práce v souladu s platnou legislativou. Cílem auditu je upozornit na případné nedostatky v této dokumentaci a navrhnout jejich řešení. Audit může přispět i ke zjednodušení a zefektivnění celého systému BOZP.

Kdy a jak často

Jednotlivé audity, kontroly a prověrky mají svá specifika. Na ty důležité kontroly obyčejně myslí nějaký zákon, nařízení vlády či alespoň norma. Audity BOZP tak vycházejí přímo ze samotného Zákoníku práce 262/2006, § 108, odstavce 5), ve kterém se píše, že: “Zaměstnavatel je povinen organizovat nejméně jednou v roce prověrky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na všech pracovištích”. Jelikož je bezpečnost práce nutné provádět soustavně a trvale, krom roční prověrky BOZP, jsou na pracovištích obvyklé průběžné periodické kontroly, které provádí vybraní vedoucí zaměstnanci. Obvykle se kontroluje, zda jsou plněny hlavní předepsané požadavky právních i ostatních předpisů z oblasti BOZP, kontroly technického vybavení pracoviště či kontroly připravenosti na vybranou mimořádnou událost. Na některých pracovištích nejsou výjimkou ani dechové zkoušky na alkohol.

Nechte si poradit od odborníků

Problematika auditů je mnohdy velmi rozsáhlá a problematická. Využít proto můžete služeb odborníků. Kvalitní auditorské služby totiž nabízí i naše společnost CRDR, která má v této oblasti mnohaletou zkušenost. Nabídku našich služeb naleznete na webové stránce http://www.dokumentacebozp.cz/nase-sluzby/.

CRDR s.r.o.

Komplexní audit BOZP. Jak na to?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu