Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jednoduchý a rychlý návod, jak postupovat při pracovním úrazu

9. 6. 2017
Zpět

Věděli jste, že správný postup při pracovním úrazu může zásadně ovlivnit pozdější prokazování odpovědnosti zaměstnavatele, ale také výši odškodnění? Stal se na vašem pracovišti úraz a nevíte si rady, jak postupovat, aby vše proběhlo dle zákonných požadavků? Přečtěte si náš návod, který je jednoduchý, rychlý a spolehlivý. Provede vás celým procesem hezky krok za krokem.

Zákony upravující pracovní úrazy

Jak má postupovat zaměstnavatel při pracovním úrazu je uvedeno v ustanovení § 105 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce. Způsob evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamů o úraze je pak ošetřeno v Nařízení vlády č. 201/2010 Sb.

Pracovní úrazy jsou rozděleny do následujících kategorií

* Jako smrtelný pracovní úraz je považováno poškození zdraví, na jehož následky zraněný zemřel nejpozději do 1 roku.

Na co si dát u pracovních úrazů pozor

Pokud dojde k pracovnímu úrazu, a to i sebemenšímu, vždy trvejte na tom, aby byl dodržen správný postup, a to včetně evidence. Je to důležité zejména proto, abyste si vytvořili co nejlepší podmínky pro pozdější uplatnění náhrady škody, která může při vzniku pracovního úrazu vzniknout.

Buďte připraveni na to, že pojišťovna bude tvrdá a odmítavá. Mějte proto pečlivě zpracované důkazní materiály, abyste uspěli v obtížné obhajobě svých nároků na odškodnění.

Související: Přečtěte si v našem slovníku pojmů Co je pracovní úraz.

Návod, jak postupovat v případě pracovního úrazu, je v tomto článku rozdělen do dvou částí, a to pro zaměstnance a zaměstnavatele.

Jak má postupovat zaměstnanec při pracovním úrazu

Stane-li se vám, jako zaměstnanci, pracovní úraz, a jste-li toho schopni, musíte to ihned a bezodkladně nahlásit svému nadřízenému. To platí i při sebemenším zranění, které nemusíte považovat za důležité.

Zaměstnavatel má právo vás nechat okamžitě podrobit testu na alkohol a drogy. Samozřejmě opět platí, jste-li toho schopen / schopna. Pokud ne, test vám udělají v nemocnici.

Pokud dojde na situaci, kdy se zraní váš kolega zaměstnanec, jste povinni to ihned nahlásit, ale také spolupracovat při objasňování příčin, jak k pracovnímu úrazu došlo. U vážnějších úrazů se musíte nechat vyšetřit a ošetřit lékařem.

Další povinnosti už jako zaměstnanec nemáte. Vše ostatní za vás bude řešit váš zaměstnavatel, který to má o poznání složitější. Vy jen musíte spolupracovat a pravdivě uvést informace o celé události, které budou následně zaznamenány do protokolu a knihy pracovních úrazů.

Související: Přečtěte si v našem slovníku pojmů Co je kniha úrazů.

Jak má postupovat zaměstnavatel při pracovním úrazu

Vaší základní povinností je objasnit příčiny a okolnosti pracovního úrazu, a to za účasti zaměstnance, dovoluje-li mu to jeho zdravotní stav. Při objasňování příčin a okolností vzniku pracovního úrazu jsou povinni se zúčastnit také ostatní zaměstnanci, případně jiní svědci, kteří byli v době události přítomni. Vyšetřování se dělá vždy za účasti odborové organizace (je-li určena) nebo zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Bez závažných důvodů nesmíte měnit stav pracoviště, kde se stal úraz, a to do doby, než dojde k úplnému objasnění příčin.

Jako zaměstnavatel jste povinen vést v knize úrazů evidenci o všech vzniklých úrazech a to i těch, které se nakonec nemusí označit jako pracovní. Při zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny nebo pokud došlo ke smrtelnému úrazu, jste povinen vyhotovit záznam o pracovním úrazu.

Záznam o pracovním úrazu musíte vyhotovit ve dvou kopiích, přičemž jedna náleží vám a druhá zaměstnanci. V případě úmrtí předáte záznam oprávněné osobě - nejčastěji rodinnému příslušníkovi.

Jakmile budou objasněny příčiny a budete mít zpracovaný protokol či záznam o pracovním úraze, musíte ohlásit celou událost stanoveným orgánům a institucím, a to nejpozději do 5 kalendářních dnů následujícího měsíce. Záznam o pracovním úrazu pošlete na Oblastní inspektorát práce (OIP) případně na pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení. Policii ČR jen v případě podezření na spáchání trestného činu. Pokud se však jedná o úraz váženější, tj. hospitalizace zraněného na dobu delší než 5 dní (případně smrtelný úraz), musíte tuto skutečnost nahlásit na OIP neprodleně.

Tip: Nevíte si rady, jak zpracovat záznam o pracovním úrazu? Víte, že to můžete udělat online přes internet? Zkuste náš online formulář pro řešení pracovních úrazů. Je to zcela zdarma. Jednoduše, krok po kroku, vám pomůžeme připravit zákonem předepsaný dokument pro všechny zúčastněné strany. Pokud si nebudete vědět rady, přečtěte si nejdříve návod Jak postupovat při záznamu o pracovním úrazu? Zkuste formulář na Pracovniuraz.cz!

Nezapomeňte také na to, že musíte přijmout opatření proti opakovanému vzniku pracovního úrazu. Stejně tak nezapomeňte, že jste povinni vést evidenci zaměstnanců, u kterých byla uznána nemoc z povolání, která vznikla na vašem pracovišti. Navíc musíte udělat taková opatření, která povedou k odstranění nebo minimalizaci potenciálně rizikových faktorů, které by mohly vyvolat nemoc z povolání u ostatních zaměstnanců.

Jednoduchý a rychlý návod, jak postupovat při pracovním úrazu
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu