Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Co dělat, když neexistuje průvodní a provozní dokumentace strojů a technických zařízení?

27. 7. 2018
Zpět

Kupujete pro svou firmu nebo za účelem svého podnikání starší stroj nebo jiné technické zařízení z druhé ruky či bazaru? Dávejte pozor na to, abyste dostali také průvodní a provozní dokumentaci. Tyto dokumenty totiž musíte mít dle zákona ke každému stroji a technickému zařízení. Jedině tak budou stroje plně v souladu s BOZP. Co dělat když průvodní a provozní dokumentaci při nákupu nedostanete?

Zákonné povinnosti

Povinnosti týkající se průvodní a provozní dokumentace strojů a technických zařízení jsou uvedeny v Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí. Před jakýmkoliv nákupem stroje nebo startem podnikání, při kterém budete pro svou činnost používat výše uvedené, vám doporučujeme si tento zákon pečlivě nastudovat.

Průvodní dokumentace

Průvodní dokumentace ke stroji nebo technickému zařízení je v podstatě návod od výrobce, který obsahuje detailní pokyny pro jeho montáž, zacházení, manipulaci, údržbu, opravy, výměnu součástí, prohlášení shody ES, ale také informace o výchozích a pravidelných revizích a kontrolách.

Provozní dokumentace

Oproti tomu provozní dokumentace slouží jako záznamový dokument o poslední provedené nebo mimořádné revizi stroje. Stejně tak se do této dokumentace zapisuje, kdy byl prováděn pravidelný servis nebo seřízení stroje výrobcem či jinou oprávněnou osobou. Provozní dokumentace by měla obsahovat také provozní deník, do kterého se zapisují skutečnosti o provozu zařízení - údržba stroje, výměna opotřebených částí, doplnění provozních kapalin apod. Provozní dokumentace je zkrátka něco jako servisní knížka automobilu.

Když kupujete stroj z bazaru

Protože chcete ušetřit, rozhodnete se pořídit si stroj z druhé ruky nebo bazaru. Než si takový stroj ale pořídíte, zvažte nejdříve, jestli se to opravdu vyplatí. Stroj bude sice levnější, protože je starší, ale je třeba počítat také s náklady na seřízení nebo dokonce opravu, která je vzhledem k jeho opotřebení dosti pravděpodobná. Velmi často se také stává, že ke stroji nedostanete průvodní a provozní dokumentaci. I to může být částečný náklad na pořízení staršího stroje nebo jiného technického zařízení. Proto při nákupu vždy průvodní a provozní dokumentaci vyžadujte. Pokud není součástí stroje, zkuste o něco usmlouvat cenu, protože sehnat kýženou dokumentaci nemusí být vždy úplně jednoduché. Minimálně vás to bude stát čas nebo značné úsilí dokumentaci sehnat.

Co dělat, když ke stroji neexistuje dokumentace?

Pokud jste ke stroji nedostali žádnou dokumentaci, máte v podstatě tři možnosti, jak to vyřešit. Co se týče průvodní dokumentace, tedy návodu na použití, můžete ho zkusit vyhledat na internetu. V mnohých případech ho vypátráte. U specifických a méně známých nebo starých strojů to ale může být podstatně složitější. Můžete také zkusit kontaktovat výrobce stroje a průvodní dokumentaci si u něj vyžádat. Ten by ji měl archivovat minimálně 10 let. Pokud ke stroji či jinému technickému zařízení není provozní dokumentace, nikde ji neseženete, protože se jedná o informace zapisované provozovatelem stroje (údržba, výměna částí, doplnění kapalin apod.). Tu si budete muset vést znovu od první vámi uskutečněné revize. A třetí možností, respektive zákonnou povinností, když ani jednu dokumentaci neseženete, je vypracování tzv. místního provozně bezpečnostního předpisu.

Místní provozně bezpečnostní předpis

Povinnost vypracovat místní provozně bezpečnostní předpis nařizuje § 4 nařízení vlády č. 378/2001 Sb. nařízení vlády, kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí.

Místní provozně bezpečnostní předpis (MPBP) upravuje zejména pracovní a technologické postupy, tzn. jak se má daný stroj nebo zařízení používat a jak s ním manipulovat s ohledem na bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP). MPBP by měl obsahovat například:

Při zpracování MPBP buďte velmi precizní a detailní. Pokud něco zanedbáte a následkem toho dojde k poruše stroje a újmě na zdraví zaměstnance nebo jiných osob, budete mít co dočinění s kontrolními orgány a pojišťovnami. Každá taková událost se musí řádně vyšetřit a objasnit. Vyšetřovatelé tak téměř vždy začínají u kontroly školení BOZP a dokumentace BOZP, jejíž součástí jsou samozřejmě také průvodní a provozní dokumentace, a to včetně místních provozně bezpečnostních předpisů. Doporučujeme proto zejména nezkušeným, aby si MPBP nechali zpracovat od technika BOZP, případně od odborně způsobilé osoby v prevenci rizik.

Co dělat, když neexistuje průvodní a provozní dokumentace strojů a technických zařízení?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu