Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Ochrana zraku při práci. Používáte správné ochranné brýle?

5. 5. 2017
Zpět

I přesto, že zrak je jeden z našich nejdůležitějších smyslů, většina lidí podceňuje důležitost jeho ochrany. Většinou až do chvíle než dojde k poranění oka, což bývá většinou pozdě. Poranění očí sice nepatří k nejčastějším pracovním úrazům, nicméně jeho následky bývají v lepším případě dlouhodobé a často také nevratné. Jak si při práci chránit zrak? Čím je zrak nejvíce ohrožen? Jaké jsou nejrizikovější práce? A musí zaměstnavatel zajistit ochranné brýle svým zaměstnancům? Nejen to se dozvíte v následujícím článku.

Proč si chránit zrak?

Protože oči jsou velmi těžko operovatelné a jejich poškození může být velmi bolestivé, dlouhodobé a v mnoha případech i nevratné. I zdánlivě nepatrné poranění oka může být ve výsledku velmi závažné.

„Věděli jste, že 90 % případů zranění oka lze předcházet prostým používáním ochranných pomůcek?“

Stačí pouhé smítko například omítky nebo úlomek kamínku či železné špony a malér je hned na světě. Může dojít k oděrce rohovky a to bohatě stačí k tomu, abyste si zadělali na velmi nepříjemný pracovní úraz.

Chránit zrak obyčejnými brýlemi nestačí

Asi každý ví, že základním ochranným prostředkem zraku jsou především brýle, případně ochranný štít, jedná-li se o ochranu celého obličeje.

Nejsou ale brýle, jako brýle. Aby vás opravdu ochránily při práci, měly by to být v každém případě certifikované bezpečnostní ochranné brýle, které spadají do OOPP.

Nestačí si vzít jen tak nějaké brýle a myslet si, že budete dobře chráněni. Vždy je potřeba použít takové ochranné brýle, jejichž konstrukce, tvar a materiály jsou určeny pro konkrétní druh ochrany.

Nejčastější rizika poškození zraku

Mechanická rizika

Nejčastěji se jedná o úlomky pevných částic, jako jsou například dřevěné třísky při soustružení a broušení dřeva, železné špony při obrábění kovů, písek, kamenné a minerální částice při opracování kamene, úlomky uhlí při jeho dobývání, odlétající zrní při jeho mletí, rozstříkávání roztaveného kovu, vysoký tlak vody nebo třeba prach odlétající při míchání betonu.

Chemická rizika

Nejčastějším zdrojem chemických rizik jsou dráždivé plyny, chemikálie, kapaliny, aerosoly nebo velmi jemný prach. Typickým příkladem rizikových situací je nanášení lepidel, rozstříkávání chemikálií nebo aerosolů kapalin při různých činnostech, úniky páry, manipulace s práškovými materiály, kouř, páry a plyny vznikající při svařování a pájení nebo třeba jemný prach uvolňující se při broušení zdiva.

Rizika optického záření

Optické záření může být vyvoláno oslněním viditelným světlem - umělým nebo slunečním. Do rizik optického záření patří mimo viditelné světlo také infračervené záření (IR), ultrafialové záření (UV) a laserové záření. Tato rizika se objevují v mnoha odlišných oborech - od práce na počítači až po laboratorní práce s laserem apod.

Tepelná rizika

Tepelná rizika vznikají především v průmyslovém a výrobním prostředí, jako jsou teplárny, spalovny, železárny, slévárny, sklárny, ale také provozy, kde dochází ke svařování. V těchto místech jsou velmi často oči vystaveny nadměrně vysoké teplotě a navíc hrozí jejich zásah žhavým materiálem.

Musí zaměstnavetel poskytnou ochranné brýle?

Pakliže je to nezbytné pro eliminaci rizik při práci, tak určitě ano. Povinností každého zaměstnavatele je poskytnou všem svým zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky, a to vždy, když se jedná o práci, při které je zaměstnanec vystaven potenciálnímu nebezpečí.

Pokud je tedy daný druh práce rizikový pro zrak, musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci ochranné brýle, případně ochranný štít celého obličeje.

Informace o požadavcích na používání ochranných brýlí jsou uvedeny například v evropské směrnici 165:2005 - osobní prostředky k ochraně očí.

Mohou být dioptrické brýle použity jako brýle ochranné?

V žádném případě. Dioptrické brýle slouží proto, aby člověk lépe viděl, ale nejsou primárně určeny pro ochranu zraku. Klasické dioptrické brýle nejsou konstruovány jako bezpečnostní, a proto je za žádných okolností nelze využít pro tento záměr. Jedinou výjimku tvoří speciální ochranné brýle, které mají uzpůsobené dioptrické skla.

Jak poznat kvalitní brýle, které opravdu chrání zrak?

Nevyplácí se kupovat podezřele levné a nekvalitní ochranné brýle. Většinou jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů, které v případě úrazu mohou více ublížit než ochránit. Ale jak poznat kvalitní produkt pro ochranu zraku?

V mnoha případech je lepší si připlatit a pořídit si brýle certifikované. Ty by měly být viditelně označené výrobcem.

Co jsou certifikované ochranné brýle a jak je poznat?

Certifikované ochranné brýle musí splňovat normu ČSN EN 166, což je česká verze evropské normy EN 166:2001. Norma stanovuje, za jakých okolností, při jakých výrobních činnostech a v jakých konkrétně provozech lze dané brýle pohodlně a bezpečně používat.

Certifikované ochranné brýle poznáte tak, že:

Tip: Na certifikovaných brýlích musí být vždy uvedeno číslo normy, kterou splňují. Pokud se ale brýle skládají z více samostatně rozebiratelných částí, např. lze oddělit obrubu od skel, musí být na každé části zvlášť uvedena informace o optické třídě a mechanické odolnosti. Informace by ale nikdy neměly být uvedeny v zorném poli skel.

Podle čeho vybírat ochranné brýle?

Nezapomeňte, že bezpečnostní ochranné brýle musí být vždy vybírány podle tzv. posouzení rizik pracoviště. To by mělo určit, jaké brýle jsou vhodné pro dané pracovní prostředí a konkrétní účel.

Podrobným popisem postupu při posuzování rizik a výběru prostředků pro ochranu zraku se zabývá „Směrnice pro výběr, používání a údržbu pracovních prostředků k ochraně očí a obličeje ČSN CR 13464.“

Související článek: Registr rizik – nezastupitelný pomocník při prevenci.

Charakteristika ochranných brýlí

Ochranné brýle slouží jako bezpečnostní prostředek na ochranu očí. Skládají se ze zorníku, který je zasazený v brýlové obrubě se stranicemi. Ochranné brýle mohou být opatřeny také postranními kryty. Zorníky jsou buď čiré nebo mohou mít filtrační vlastnosti. Jsou vyrobeny z minerálů (skla), organických materiálů (plast), případně mohou být spojené z více vrstev. Brýle mohou být také uzavřené, zakrývají tedy celou oblast očí a těsně přiléhají k obličeji. Často bývají vybaveny také ventilačním systémem.

Ochranné brýle s dioptrickými vlastnostmi

Existují také specifické ochranné brýle, které mají dioptrické skla pro korekci zraku. V zásadě jsou tři způsoby, jak dioptrické ochranné brýle vyřešit:

Ochrana zraku při práci. Používáte správné ochranné brýle?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu