Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) ve zdravotnictví. Klíč k bezpečnosti pacientů a zdravotníků

19. 3. 2023
Zpět

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) ve zdravotnictví jsou velmi důležitými pomůckami pro ochranu zdraví personálu, pacientů, ale i veřejnosti před infekčními chorobami. V tomto příspěvku se budeme zabývat různými typy ochranných prostředků, jejich významem, nejčastějšími chybami při jejich používání, ale také doporučením, jak je správně a bezpečně používat.

Obsah článku:

Význam ochranných prostředků ve zdravotnictví

Ochranné prostředky jsou ve zdravotnických zařízeních nezbytnou součástí ochrany zdraví pacientů i zdravotnického personálu. Hlavním cílem jejich použití je prevence přenosu infekčních chorob a minimalizace rizika kontaminace.

Význam ochranných prostředků ve zdravotnictví lze přirovnat k pevnému mostu, který spojuje dvě strany řeky. Bez tohoto mostu by se lidé museli brodit nebezpečnými vodami a riskovat své životy. Ochranné prostředky tvoří tento most, který umožňuje bezpečný průchod mezi zdravotníky a pacienty, aniž by bylo ohroženo jejich zdraví.

Ochrana zdraví personálu

Zdravotníci jsou v první linii při ošetřování pacientů a jsou vystaveni riziku infekce v důsledku kontaktu s pacienty s infekčními chorobami. Správné používání ochranných prostředků, jako jsou roušky, respirátory, rukavice a ochranné obleky, může minimalizovat riziko infekce u zdravotnického personálu.

Ochranné prostředky chrání zdravotnický personál před vdechnutím nebezpečných částic a kapének, přenosem infekčních chorob při manipulaci s pacienty a kontaminaci při manipulaci s biologickým materiálem. Důležitou roli v ochraně zdraví hrají také dezinfekční a sterilizační prostředky, které zajišťují hygienickou čistotu a bezpečnost.

Prevence přenosu infekčních chorob

Ochranné prostředky jsou klíčové pro prevenci šíření infekčních chorob. Jejich používání minimalizuje riziko přenosu chorob z pacientů na zdravotnický personál a zpět. Minimalizuje také riziko šíření chorob mezi pacienty.

Ochrana pacientů

Ochranné prostředky jsou důležité nejen pro ochranu zdraví zdravotnického personálu, ale také pro ochranu pacientů. Zvláště u pacientů s oslabenou imunitou jsou ochranné prostředky klíčové pro minimalizaci rizika infekce.

Snížení nákladů na léčbu

Používání ochranných prostředků může také snížit náklady na léčbu. Prevence infekčních chorob minimalizuje počet pacientů, kteří potřebují léčbu, a minimalizuje také potřebu výdajů na jejich další ošetření. Používání ochranných prostředků může také minimalizovat pracovní neschopnost zdravotnického personálu kvůli infekcím, což může snížit též náklady na jejich absenci.

Typy ochranných prostředků ve zdravotnictví

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) ve zdravotnictví se rozdělují podle účelu a způsobu použití. Mezi nejčastěji používané patří:

Roušky

Roušky jsou nejpoužívanějším typem ochranných prostředků. Existuje několik typů, včetně jednorázových papírových a látkových roušek. Ty mají za úkol zachytit částice v ovzduší a tak snížit riziko šíření infekce. Správné používání je klíčové pro jejich účinnost, a to včetně správného nasazení, nošení a odložení.

Respirátory

Respirátory jsou speciální typy ochranných prostředků, které chrání před nebezpečnými aerosoly a částicemi v ovzduší. Jsou k dispozici v několika typech a filtračních stupních, které poskytují různou úroveň ochrany.

Mohlo by vás zajímat:

Ochranné brýle a štíty

Ochranné brýle jsou důležitým ochranným prostředkem pro oči. Chrání je před stříkajícími kapkami, aerosoly a jinými nebezpečnými látkami. Ve zdravotnických zařízeních jsou ochranné brýle často součástí ochranného oděvu, aby se minimalizovalo riziko infekce.

Ochranné rukavice

Rukavice jsou dalším důležitým ochranným prostředkem ve zdravotnictví. Chrání personál před infekcí a zároveň minimalizují riziko přenosu infekce z personálu na pacienta a naopak. Rukavice jsou k dispozici v různých velikostech a materiálech.

Ochranné obleky

Ochranné obleky jsou nejvyšší úrovní ochrany a jsou určeny pro osoby, které pracují s pacienty s extrémně nebezpečnými infekčními chorobami. Jsou vyrobeny z materiálů, které chrání celé tělo a jsou obvykle jednorázové.

Ochranné čepice a masky

Ochranné čepice jsou obvykle vyrobeny z netkané textilie nebo jiných materiálů, které jsou odolné vůči tekutinám a aerosolům. Používají se k ochraně vlasů, obličeje a krku před kontaminací a k ochraně pacientů před možným přenosem infekce z kontaminovaných vlasů nebo kůže.

Ochranná obuv

Ochranná obuv může být k dispozici jednorázově nebo opakovaně a může být vyrobena z různých materiálů, jako je plast, kůže nebo netkaná textilie. Je navržena tak, aby chránila nohy a obuv zdravotnického personálu před kontaminací tělními tekutinami a zároveň aby minimalizovala přenos kontaminace do okolního prostředí.

Ochranné bariéry, stěny, místnosti, plachty a fólie

Ochranné plachty a fólie jsou další typy ochranných prostředků, které jsou běžně používány ve zdravotnických zařízeních. Tyto prostředky mohou být použity k oddělení pacientů s infekčními chorobami. Vyrábí se z různých materiálů, včetně plastů, papíru a textilu.

Izolační místnosti a stěny jsou určeny též k oddělení pacientů s infekčními chorobami od ostatních pacientů. Jsou obvykle vybaveny vlastním ventilačním systémem, který umožňuje izolaci pacientů s infekčními chorobami.

Je důležité, aby personál zdravotnických zařízení byl dostatečně vyškolen k používání těchto prostředků a aby je používal v souladu s příslušnými předpisy a postupy.

Nejčastější chyby při používání ochranných prostředků ve zdravotnictví

Nejčastější chyby při používání ochranných prostředků ve zdravotnictví

Toto jsou tři velmi důležité a často se vyskytující chyby při používání ochranných prostředků ve zdravotnictví.

Doporučení pro zlepšení používání ochranných prostředků ve zdravotnictví

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) ve zdravotnictví. Klíč k bezpečnosti pacientů a zdravotníků
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu