Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Posouzení rizik při práci z domova na home office

29. 5. 2020
Zpět

Pokud vykonáváte práci z domova, ať už na volné noze jako OSVČ, nebo jako zaměstnanec, jste tzv. osamocený pracovník. To znamená, že své pracovní činnosti vykonáváte izolovaně od ostatních lidí a bez přímého dohledu. Tato skutečnost s sebou přináší určitá rizika spojená nejen s efektivitou, ale také s bezpečností práce, o které bude řeč v tomto článku.

Obsah článku:

200 tisíc Čechů pracuje z domova

Podle evropských statistik z roku 2017 pracuje v České republice z domova přibližně 3,9 % pracujících lidí, takže se nacházíme kousek pod průměrem Evropské Unie, který je 5 %. Oproti jiným států, jako je např. Holandsko, kde z domova pracuje necelých 14 % pracujících, zatím zaostáváme. V přepočtu na obyvatele u nás však pracuje zhruba 200 tisíc lidí na home office, což není zanedbatelné číslo a trend stále roste. Po zkušenostech s pandemií COVID-19 lze předpokládat, že čísla ještě porostou.

Práce z domova v souvislosti s BOZP

Na první pohled se může zdát, že práce z domova nepředstavuje žádná rizika související s bezpečností práce nebo požární ochranou. Prostředí dobře znáte, zařízení fungují, vše se zdá být pod kontrolou. Nemusí to ale být tak úplně pravda. Ve skutečnosti se v domácnosti totiž stane mnohem více nehod než kdekoliv jinde.

Důvodem je fakt, že doma se vzdáváme tradičních opatření, které se týkají bezpečnosti práce, ale i požární ochrany, protože jsme přesvědčeni, že doma je bezpečno, tak se spokojíme s každodenními riziky. Zástrčku, která jiskří pokaždé, když do ní zapojím notebook, opravím později. Nové baterie do vybitého detektoru kouře nebo CO2 dám později. Zdravotní ergonomickou židli nepotřebuji, protože pracuji na gauči v obýváku nebo na baru v kuchyni. A takhle to přesně začíná. To, že pracujete ve známém prostředí neznamená, že by se neměla řešit zdravotní a bezpečnostní rizika.

Rizika při práci z domova

Pomineme-li rizika výkonnosti pracovníka a nedostatečné kontroly ze strany případného zaměstnavatele, vyskytují se při práci na home office minimálně ještě tato bezpečnostní a požární rizika:

Prevence rizik na home office

Abyste předešli bezpečnostním rizikům, udělejte si posouzení rizik pro práci na home office. Z níže uvedených informací se můžete inspirovat a připravit si tak vlastní šablonu pro posouzení vašeho domácího pracoviště. Neberte BOZP a PO při práci z domova na lehkou váhu. Bez řádného zhodnocení rizik zbytečně zvyšujete pravděpodobnost vzniku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Vytvořte si vlastní šablonu pro hodnocení rizik

Pomocí následujícího jednoduchého posouzení rizik zjistíte, jak bezpečná je vaše domácí kancelář. Přečtěte si všechna rizika a odpovězte „ano“ nebo „ne“. Poté si poznamenejte, co je třeba udělat pro snížení nebo odstranění rizika, pokud je to nutné.

Plocha stolu

Ergonomie pracovního místa

Požární a elektrická bezpečnost

Stres a sociální péče

Ruční manipulace

Osamocená práce


Doporučujeme také následující zdroje:

Posouzení rizik při práci z domova na home office
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu