Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Požární dveře. Povinnosti, třídy odolnosti, značení a kontrola provozuschopnosti

28. 9. 2021
Zpět

Požární bezpečnost je životně důležitá v každém typu prostor od paneláků přes dílny, sklady, kanceláře, obytné domy, nemocnice a další. Jednou z klíčových součástí požární bezpečnosti jsou požární dveře. V tomto článku vám objasníme povinnosti týkající se požárních dveří, včetně tříd požární odolnosti, značení a kontrol jejich provozuschopnosti.

Obsah článku:

Proč jsou požární dveře důležité?

Dodržováním těchto pokynů zajistíte účinnost požárních dveří a dodržení požární bezpečnosti. To je klíčové pro zajištění bezpečnosti osob ve vašich prostorách nebo v jejich blízkosti před požárem.

Požární dveře jsou životně důležité pro minimalizaci šíření ohně a kouře v budově. Jsou vyráběny v souladu se specifickými normami a aby splnily svůj účel, musí mít určité vlastnosti, jako je požární odolnost, minimální vzdálenost mezi dveřmi a okolními stěnami, funkce utěsnění kouře a systém automatického zavírání. Kromě toho by měly splňovat technické normy a požadavky stanovené ve stavebních a požárních zákonech, na které se také podíváme.

Správný výběr, instalace a používání požárních dveří je zásadní pro zajištění jejich trvalé účinnosti. Časem by mohla být narušena integrita a bezpečnost dveří, zejména pokud jsou často používány a pokud nejsou řádně udržovány. Například v rušných nemocnicích a školách je lidé mohou používat mnohem častěji než třeba v kancelářích.

Důležitost požárních dveří

Požární dveře a legislativní povinnosti

Z hlediska legislativy jsou požární dveře zakotveny hned v několika zákonech, vyhláškách, vládních nařízení a technických normách. V seznamu níže jsou uvedeny ty nejdůležitější a popisují povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob, technické podmínky, provoz, kontroly, údržbu, opravy, zkoušení požární odolnosti, funkční vlastnosti a další.

Česká legislativa

Technické normy

Třídy odolnosti a značení požárních dveří

Požární dveře, kouřotěsné dveře a kouřotěsné požární dveře musí být dle § 5 vyhlášky č. 202/1999 Sb. Ministerstva vnitra, kterou se stanoví technické podmínky požárních dveří, kouřotěsných dveří a kouřotěsných požárních dveří, označeny:

Měli byste vědět, že značení požárních dveří musí být:

Písemná značka

Značení požárních dveří může obsahovat písemné značky tohoto typu:

Číselná značka

Číselná značka informuje o hodnotách dosažené požární odolnosti v minutách a je vyjádřena arabskými číslicemi. Můžete se setkat s označením 15, 30, 45, 60, 120 a 180. Pokud je na značce uvedeno např. číslo 60, požární dveře prohoří za 60 minut. Čím větší je číslo, tím vyšší je požární odolnost a tím pádem i vyšší bezpečnost.

Značka druhu konstrukce

Toto označení vyjadřuje druh použité konstrukce dveří týkající se hořlavosti a způsobu, jak jsou do nich zabudovány stavební hmoty.

Používá se značení:

Grafická značka těsnění

Je-li součástí dveřní sestavy požární nebo kouřové těsnění, musí být označeno symbolem Grafická značka těsnění

Značení při použití skleněné výplně

V případě, že mají požární dveře skleněnou výplň, musí být na ploše skla opatřeny značkou EI nebo EW podle použitého typu, dále pak číselnou hodnotou požární odolnosti v minutách a tloušťkou skla v milimetrech (mm). Značení může být např. EW-45.

Příklady značení požárních dveří

Na těchto příkladech pochopíte, co přesně značení požárních dveří znamená a jaká je úroveň jejich bezpečnosti.

Požární dveře označené EI 30 DP3 C jsou dveře, které:

Ukázka štítků - příklady značení požárních dveří

Kontrola provozuschopnosti požárních dveří

Protože požární dveře spadají do tzv. požárně bezpečnostního zařízení, je, dle § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, povinností každé právnické a podnikající fyzické osoby udržovat je v provozuschopném stavu.

Na požární dveře se vztahují mimo provozuschopnosti také povinnosti týkající se kontroly, údržby a opravy. Bližší informace uvádí § 7 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci.

§ 7 odst. 4 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci stanovuje kontrolu provozuschopnosti požárních dveří v rozsahu stanoveném právními předpisy, normativními požadavky a průvodní dokumentací výrobce, a to nejméně jednou za rok, nestanovuje-li výrobce, průvodní dokumentace nebo prováděcí dokumentace, případně posouzení požárního nebezpečí, lhůtu kratší. O kontrole je nutné vypracovat dokument odpovídající požadavkům vyhlášky.

Požární dveře. Povinnosti, třídy odolnosti, značení a kontrola provozuschopnosti
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu