Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Pravidla a zásady, když začne hořet v místnosti

3. 4. 2017
Zpět

Dostanete-li se do potíží s ohněm, může to být velmi nebezpečná a nevyzpytatelná situace, kterou není radno podceňovat. Vzhledem k individualitě prostředí, kde se oheň momentálně rozšiřuje, nebo díky umístění hořlavých materiálů v místnosti, je vždy velmi těžké poradit, jak se má člověk co nejlépe zachovat. Existují však základní pravidla a zásady, které mohou nejen vám zachránit život. Pamatujte si je dobře!

Zachovejte chladnou hlavu

Snažte se být v klidu a nepanikařit. Jakmile začnete zmatkovat, podpoříte stres a výrazně si tím celou situaci zkomplikujete. Uklidněte se a nejdříve se zamyslete podle níže uvedených doporučení.

Vyhodnoťte požár

Pokud se jedná o požár, který je v zárodku, snažte se ho uhasit, a to vhodným hasicím přístrojem nebo sprejem, případně mokrou dekou, hadrem, ručníkem, peřinou apod.

Upozorněte ostatní

Jakmile zjistíte, že požár není možné v místnosti uhasit vlastními silami, musíte okamžitě jednat. Varujte ostatní osoby, které jsou v okolí vzniku požáru, a to hlasitým voláním „HOŘÍ“.

Volejte 150 nebo 112

Není čas ztrácet čas. Ihned po upozornění ostatních obyvatelů domu volejte hasiče (150) nebo tísňovou linku (112).

Často se stává, že si lidé nejsou jisti, jaké číslo volat. Je to úplně jedno. Klidně můžete volat policii (158) nebo zdravotnickou záchrannou službu (155).

Evakuujte se

Nyní je čas zahájit evakuaci a případně i záchranu lidských životů, pokud je to tedy možné.

Při pohybu v silně zakouřeném prostředí doporučujeme k dýchání použít navlhčený kapesník, šálu, šátek apod., a pohybovat se při zemi, kde bývá méně kouře.

Pokud budete přecházet do jiných místností, dávejte pozor na rozžhavené dveře. Můžete se o ně popálit a navíc po otevření se za nimi může vyskytovat další oheň. Zkontrolujte proto opatrně, zda nejsou dveře žhavé. Pokud ano, pokuste se jít jinudy.

Jestliže je druhá místnost silně zakouřená, neriskujte zbytečně její průchod, protože při nechtěném nádechu kouře můžete ztratit vědomí a orientaci.

Pokud není možné se z místnosti dostat pryč, nezbývá než se snažit utěsnit dveře, aby se dým nešířil k vám, a čekat na záchranu.

Pokud cítíte v místnosti plyn, nerozsvicujte světlo ani nezapínejte žádný spotřebič. Spíše se snažte všechny přívody elektřiny a plynu vypnout.

V případě, že je v místnosti okno nebo balkon, jděte na něj a upozorněte na sebe voláním o pomoc. Můžete také vyvěsit prostěradlo nebo nějaký větší hadr. Jestliže to bude možné, čekejte v této místnosti.

Pokud na vašem těle hoří oděv, uklidněte se, lehněte si, přikryjte si dlaněmi obličej a kutálejte se. Tím zamezíte přístupu vzduchu.

Pamatujte také na to, že použití výtahu při evakuaci z domu může být nebezpečné, takže se tomu raději vyhněte. Výtah použijte pouze v případě, že se jedná přímo o evakuační či požární výtah.

Nesnažte se nikdy do hořící místnosti vrátit, protože může dojít k nadýchání zplodin, ztrátě orientace nebo dokonce zřícení stavby.

Vyčkejte na hasiče a dbejte jejich pokynů.

Pravidla a zásady, když začne hořet v místnosti
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu