Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Prodlužovací kabely a přívodní šňůry spotřebičů. Rizika, požadavky na bezpečnost, kontroly a revize

17. 3. 2020
Zpět

Věděli jste, že musíte pravidelně kontrolovat, ale také revidovat prodlužovací kabely a přívodní šňůry spotřebičů, jako jsou rychlovarné konvice, mixéry, kávovary, vysavače, počítače, tiskárny a další domácí, kancelářské a jiné nepřipevněné spotřebiče? Přečtěte si více informací nejen o kontrolách a revizích, ale také rizicích, které elektrické kabely představují a požadavcích na bezpečnost při práci.

Obsah článku:

Rizika prodlužovacích kabelů

Prodlužovačky, nebo také prodlužovací kabely, odborně označované jako oddělitelné, odpojitelné nebo dokonce pohyblivé a poddajné přívody, představují významný zdroj rizika úrazu - poškození zdraví nebo dokonce smrt způsobenou elektrickým proudem. Riziko vzniká hlavně kvůli charakteru používání - např.:

Bezpečnostní požadavky dle legislativy

Legislativa hovoří o prodlužovacích kabelech zejména z hlediska bezpečného používání, revizí a kontrol. Zde je základní přehled.

Bezpečné používání prodlužováků

O bezpečném používání a instalaci prodlužováků hovoří Příloha k nařízení vlády č. 101/2005 Sb. - Další podrobnější požadavky na pracoviště a pracovní prostředí.

Z odstavce 2.1.6. vyplývá, že pohyblivé a poddajné přívody, tedy prodlužovací kabely, se musí pokládat a používat tak, aby:

Z odstavce 2.1.7. vyplývá, že elektrická zařízení, ke kterým se připojují pohyblivé prodlužovací kabely, se musí při přemísťování odpojit od elektrické sítě, pokud nejsou upravena tak, že s nimi lze pohybovat i pod napětím.

Bezpečnostní požadavky řeší také ČSN 34 0350 ed. 2 - Bezpečnostní požadavky na pohyblivé přívody a šňůrová vedení.

Z odstavce 4.2 Mechanické namáhání vyplývá, že pohyblivé přívody musí být v místě připojení:

Odlehčovací zařízení:

Vstupní otvory elektrických předmětů pro kabely a šňůry musí být upraveny tak, aby se šňůra mohla ohýbat jen s přiměřeným poloměrem ohybu. Tzn. např., že musí mít hrdla s vhodným zaoblením nebo musí být opatřeny vhodnými návlačkami, které však nesmí být kovové a musí z elektrického předmětu či zařízení vyčnívat alespoň 25 mm

Ochranné obaly, které jsou určené pro kabely a šňůry, musí být na konci upraveny tak, aby nedocházelo k jejich poškozování - třepení, trhání, praskání apod. Vodivé ochranné obaly musí být vždy připojeny k ochranné soustavě elektrického zařízení.

Více informací týkající se bezpečného používání, kladení, dimenzování, připojování apod. se dočtete v ČSN 34 0350 ed. 2.

Kontroly a revize prodlužováků a přívodových šňůř

Kontroly a revize prodlužovacích a odpojitelných přívodů (kabelů a šňůr) se odvozují z ČSN 33 1600 - Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání. Norma totiž uvádí poznámku, že Kontroly a revize se vztahují i na prodlužovací a odpojitelné přívody.

Kontroly a revize se obecně podceňují a často zanedbávají. Mnozí podnikatelé a firmy ani netuší, že prodlužovací kabely a přívodní šňůry všech nepřipevněných domácích, kancelářských, průmyslových a ostatních elektrických spotřebičů a zařízení, jako jsou vysavače, mikrovlnné trouby, konvice, počítače, tiskárny a jiné stroje a přístroje, musí v pravidelných intervalech projít kontrolou a odbornou revizí.

Uživatelská kontrola

Vizuální kontrolu zařízení včetně přívodní šňůry provádí uživatel vždy před použitím - základní kontrola stavu. Uživatel by se měl před použitím ujistit, zda není přivodový kabel mechanicky poškozen nebo nevykazuje známky opotřebovanosti. Jakkoliv poškození kabel nebo prodlužovák nikdy nezapojujte do elektřiny.

Odborná kontrola

Odborné kontroly a revize vychází z požadavků průvodní dokumentace - návod výrobce pro montáž, manipulaci, opravy, údržbu, výchozí a následné kontroly a revize.

Odborná revize

Odborná revize elektrických spotřebičů, potažmo i prodlužovacích a odpojitelných přívodů, se provádí v rozsahu dle ČSN 33 1600 a zahrnuje tyto části:

Lhůty revizí

Lhůty revizí pro prodlužovačky a přívodní kabely jsou shodné s lhůtami revizí elektrických spotřebičů. Lhůty revizí jsou uvedeny v ČSN 33 1600, viz. tabulka níže. Norma ve svých poznámkách uvádí, že:

Tabulka 1 - Lhůty pravidelných revizí nepřipevněných spotřebičů

Skupina elektrických spotřebičů Nepřipevněné spotřebiče držené v ruce Ostatní nepřipevněné spotřebiče
A Před vydáním provozovateli nebo uživateli a dále podle skupiny jejich užívání.
B Třída I 1 x za 3 měsíce 1 x za 6 měsíců
Třída II a III 1 x za 6 měsíců
C Třída I 1 x za 6 měsíce 1 x za 24 měsíců
Třída II a III 1 x za 12 měsíců
D Třída I 1 x za 12 měsíců 1 x za 24 měsíců
Třída II a III
E Třída I 1 x za 12 měsíců 1 x za 24 měsíců
Třída II a III

Skupiny elektrických spotřebičů

A - spotřebiče poskytované formou pronájmu
B - spotřebiče používané ve venkovním prostředí
C - spotřebiče používané při průmyslové a řemeslné činnosti ve vnitřních prostorách
D - spotřebiče používané ve veřejně přístupných prostorách (školy, hotely, úřady)
E - spotřebiče používané při administrativní činnosti

Třídy ochrany elektrických spotřebičů

Třída ochrany 1 - základní izolace a spojení neživých částí s ochranným vodičem sítě. Např. počítač, žehlička, sporák, pračka.

Třída ochrany 2 - základní izolace s přídavnou izolací, někdy i zesílenou. Např. holící strojek, bruska, vrtačka.

Třída ochrany 3 - připojení malým bezpečným napětím (SELV nebo PELV), nesmí být připojeno do běžného zásuvkového rozvodu 230 V, má jinou vidlici. Např. nízkovoltové žárovky, nízkovoltové elektrické zařízení používané v zemědělství, zahradnictví, zdravotnictví apod.

Prodlužovací kabely a přívodní šňůry spotřebičů. Rizika, požadavky na bezpečnost, kontroly a revize
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu