Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Pravidelné kontroly, revize a revizní zkoušky zdvihacích zařízení

12. 2. 2019
Zpět

Nemáte jasno v tom, kdy se provádí ze zákona povinné pravidelné kontroly, revize a revizní zkoušky zdvihacích zařízení? Přečtěte si ucelený článek, ve kterém se mimo jiné dozvíte také informace o typech zdvihacích zařízení, nejdůležitější legislativu, lhůty a termíny revizí a zkoušek.

Typy zdvihacích zařízení

Existují dva typy zdvihacích zařízení, konkrétně:

Vyhrazená zdvihací zařízení jsou zařízení, u kterých je nutné dbát zvýšené opatrnosti při práci, protože představují zvýšenou míru ohrožení zdraví a bezpečnosti osob a majetku. Tato zařízení se podle stupně nebezpečnosti zařazují do tříd či skupin, na jejichž základě se stanovuje způsob prověřování odborné způsobilosti těch, kteří s nimi manipulují.

Mezi vyhrazená zdvihací zařízení patří tato zařízení s motorickým pohonem:

Naopak mezi vyhrazená zdvihací zařízení nepatří:

Mohlo by vás zajímat: Zásady bezpečné práce při manipulaci s břemeny pomocí jeřábu a jiných zdvihacích zařízení

Legislativa týkající zdvihacích zařízení

Zákon č. 309/2006 Sb.

§ 3 odst. 2 písm. f) zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zde je uvedeno, že:

Zhotovitel je povinen dodržovat další požadavky kladené na bezpečnost a ochranu zdraví při práci při přípravě projektu a realizaci stavby, jimiž jsou:

§ 4 odst. 1 písm. c) zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zde je uvedeno, že:

Stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí musí být:

Vyhláška č. 19/1979 Sb.

Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu, kterou se určují vyhrazená zdvihací zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti.

Vyhláška č. 394/2003 Sb.

Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 19/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená zdvihací zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti….

Vyhláška č. 392/2003 Sb.

Vyhláška o bezpečnosti provozu technických zařízení a o požadavcích na vyhrazená technická zařízení tlaková, zdvihací a plynová při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem.

Nařízení vlády č. 378/2001 Sb.

Nařízení vlády, kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí.

České technické normy (ČSN)

Revizní zkoušky se provádějí na základě ČSN 27 0142 Jeřáby a zdvihadla - Zkoušení provozovaných jeřábů a zdvihadel.

Zkoušení elektrických zdvihacích zařízení se provádí dle ČSN EN 60204-32 ed. 2 - Bezpečnost strojních zařízení - Elektrická zařízení strojů - Část 32: Požadavky na elektrická zařízení zdvihacích strojů.

Zkoušení elektrických zdvihacích zařízení, která byla uvedena do provozu před datem 1. 4. 2000, se provádí dle ČSN 33 2550 - Elektrotechnické předpisy. Jeřáby a zdvihadla. Předpisy pro elektrická zařízení.

Mohlo by vás zajímat: BOZP při práci s jeřáby a zdvihacími zařízeními. Rizika, povinnosti, legislativa

Kontroly, zkoušky a revize zdvihacích zařízení

Zde je přehled informací o kontrolách a revizích zdvihacích zařízení. Tyto informace vycházejí z Vyhlášky č. 19/1979 a z ČSN 27 0142.

Revize, revizní zkoušky, ale také zkoušky vyrobených, smontovaných a generální opravou renovovaných zdvihacích zařízení, může provádět jen revizní technik, který má platné osvědčení o odborné způsobilosti.“

Kontroly a revize lze rozdělit do následujících skupin:

Uvedení zdvihadla do provozu

Zkouška prototypu

Zkouška prototypu se provádí u prvního kusu výrobku ověřovací série.

Individuální zkoušení

Individuální zkoušení zdvihacího zařízení se provádí u každého nově smontovaného výrobku, po rekonstrukci nebo generální opravě. Výrobce, případně montážní organizace, má povinnost provést u zařízení montážní zkoušku a výchozí revizi a zpracovat o tom záznam do knihy zdvihacích zařízení.

Ověřovací zkoušení

Ověřovací zkoušení zdvihacího zařízení provádí organizace, která ho provozuje. Zkoušku je tato organizace povinna provést u každého nového, generální opravou renovovaného či rekonstruovaného zařízení, a to před jeho uvedením do provozu. Zkouška se provádí dle technických norem nebo dle podmínek výrobce či organizace, která provedla rekonstrukci. Organizace, která zkoušku provádí, musí provést zápis o zkoušce.

Provozní způsobilost a bezpečnost

Zkoušky po opravách

Pokud dojde k opravě zařízení, je organizace, která tuto opravu provedla, povinna prověřit jeho bezpečnost zkouškou. Ta se dělá s ohledem na prováděné opravy a v souladu s technickými normami.

Zkoušky po přemístění na jiné pracoviště

Zkoušky po přemístění zdvihacího zařízení na jiné pracoviště se týkají zejména věžových, sloupcových a pojízdných derikových stavebních jeřábů, které je nutné před přemístěním demontovat. Zkouška se pak provádí po montáži na nové pracoviště, a to vedoucím montáže.

Revize a revizní zkoušky

Organizace, která provozuje zdvihací zařízení, je povinna v pravidelných intervalech provádět revize a revizní zkoušky, které mají za cíl ověřit bezpečnost a provozní způsobilost zařízení. Tyto revize se realizují v rozsahu a ve lhůtách, které jsou stanoveny technickými normami, případně technickými podmínkami organizace, která která zdvihací zařízení vyrábí.

Lhůty revizí a revizních zkoušek zdvihacích zařízení

Lhůty revizí a revizních zkoušek zdvihacích zařízení se provádějí v níže uvedených lhůtách a termínech, pokud není místním provozním bezpečnostním předpisem stanoveno jinak. Pokud potřebujete změnit lhůtu revizí, je nutné po konzultaci s revizním technikem si vyžádat o povolení od orgánu státního odborového dozoru. Termíny revizních zkoušek lze překročit maximálně o 3 měsíce. Revize a revizní zkoušky se provádějí ve lhůtách podle toho, do jaké provozní skupiny dané zdvihací zařízení patří. Provozní skupina je uvedena v pasportu zařízení.

Provozní skupina Lhůty Skupina jeřábů
Revize Revizní zkouška
J1 a J2 4 roky 8 roků I
J3 3 roky 6 roků II
J4 2 roky 4 roky III
J5 a J6 1 rok 2 roky IV
Prostředí   Druhy jeřábů
Agresivní a horké prostředí* 1 rok 2 roky stavební, silniční výložníkové, železniční lanové, hydraulické ruky
1 rok 2 roky platí pro všechny skupiny
6 měsíců 3 roky stohovací (stanoviště obsluhy se pohybuje s břemenem)
3 měsíce 2 roky stohovací

* prostředí je určeno provozovatelem jeřábu

Pravidelné kontroly, revize a revizní zkoušky zdvihacích zařízení
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu