Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Rizika a nebezpečí výbuchu při výrobě a zpracování plastů

14. 1. 2019
Zpět

Exploze při výrobě a zpracování plastů sice nepatří mezi nijak časté, nicméně i zde existují určitá rizika, o kterých je dobré vědět a zároveň dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Každý provozovatel podobného průmyslového odvětví by také neměl zapomínat na to, že má povinnost zpracovat a aktualizovat dokumentaci o ochraně před výbuchem (DOPV) dle Nařízení vlády č. 406/2004 Sb. o bližších požadavcích na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v prostředí s nebezpečím výbuchu. Pojďme se tedy podívat na jednotlivá rizika, ale také, jak jim předcházet.

Největší bezpečnostní rizika při výrobě plastu

Vzhledem k tomu, že výroba a zpracování plastů patří mezi mladší obory, většina těchto provozů je moderní. Z toho plyne, že tyto provozy bývají technologicky na velmi vysoké úrovni, což samozřejmě nahrává také lepší bezpečnosti práce a požární ochraně.

I přesto, že plasty jsou deriváty ropy, ale jednotlivé suroviny v něm se mohou lišit, jejich požární vlastnosti jsou velmi podobné. Největší bezpečnostní riziko v plastikářském průmyslu však představují zejména sklady vstupního plastového granulátu. Relativně často se tam totiž používají polykarbonátová nebo textilní sila, které bohužel není možné ochránit před výbuchem. Jedinou možností je zajistit a přijmout speciální preventivní opatření, která mají za cíl vyloučit všechny možné zdroje výbuchu, která se v daném provozu mohou vyskytovat.

Velké riziko nebezpečí výbuchu hraje také doprava plastového granulátu. Ten, zejména když je nekvalitní a dopravuje se z velké dálky, může obsahovat malé množství prachu, který vzniká třením granulátu, nebo přimícháním regranulátu s prachem. Prach z plastového granulátu je extrémně náchylný na statickou elektřinu. Při tření s jinými materiály umí totiž hromadit elektrický náboj. Navíc má velmi nízkou minimální iniciační energii.

1. Statická elektřina při dopravě plastů
2. Statická elektřina při drcení plastů
3. Prašné prostředí a úklid
4. Lepidla, pryskyřice a jejich páry

1. Statická elektřina při dopravě plastů

Jak už bylo napsáno o pár odstavců výš, statické elektřina je hlavním nepřítelem plastů, respektive plastového granulátu. Dodržujte proto tyto základní bezpečnostní opatření.

Při řešení dopravy plastového granulátu zajistěte, aby:

2. Statická elektřina při drcení plastů

Jisté bezpečnostní riziko představuje také drcení plastů. Při něm totiž vzniká plastový regranulát, který obsahuje prach a používá se opět pro výrobu plastů. Hlavní nebezpečí vzniká při ruční manipulaci, kdy dochází k tomu, že pracovník jednotlivé výrobky vkládá vstupním otvorem do drtičky. Přítomný plastový prach se může například od jiskry vznítit a vybuchnout. Výbuch s velkou pravděpodobností sice nebude masivní, ale na poranění obsluhujícího to bohatě stačí.

3. Prašné prostředí a úklid

Při zpracování a výrobě plastů dochází také k broušení, řezání, leštění a dalšímu obrábění, což představuje vznik velkého množství odpadního materiálu. Je proto z hlediska bezpečnosti práce nutné zajistit pravidelný a kvalitní úklid. Ideální je odsávat prach přímo v místě jeho vzniku a to pomocí výkonných vysavačů, které jsou navíc certifikovány pro prostředí s rizikem výbuchu (ATEX). Nespoléhejte jen na prostorové odvětrávání.

Mohlo by vás zajímat: Bezpečný úklid v ATEX zónách. Vysávání a čištění v oblastech s rizikem výbuchu

4. Lepidla, pryskyřice a jejich páry

Dalším úskalím při výrobě a zpracování plastů je přítomnost lepidel, pryskyřice a podobných hořlavých materiálů, ale také jejich par. Pryskyřice, podobně jako olej, není z hlediska výbuchu až tak nebezpečná, protože její teplota vzplanutí se pohybuje okolo 100 °C. Při této teplotě může pryskyřice uvolňovat páry, které mohou být i výbušné. Lepidla, ale také například čisticí prostředky, představují podstatně vyšší riziko výbuchu. Ty totiž často obsahují aceton, metyletylketon a jiné podobné látky, která mají podstatně nižší bod vzplanutí.

Doporučujeme proto v provozech, ve kterých se s těmito látkami manipuluje, zajistit kvalitní a účinné odsávací systémy a systémy pro ředění výbušné atmosféry. Stejně tak doporučujeme v prostorách, kde se hromadí páry těchto hořlavých látek a výbušných plynů, zajistit kvalitní odvětrávání dle ČSN 65 0201 Hořlavé kapaliny - Prostory pro výrobu, skladování a manipulaci.

Rizika a nebezpečí výbuchu při výrobě a zpracování plastů
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu