Novinky Zpět

Rok 2015 přinesl několik změn v BOZP. Dotknou se především zaměstnavatelů.

20. 2. 2015
Zpět

Jako skoro každý rok i letos došlo k novelizaci několika zákonů v oblasti BOZP. Změny se týkají evidence a hlášení pracovních úrazů, aktualizace nemocí z povolání a změny náhrady za ztrátu na výdělku.

Pracovní úrazy - změny v evidenci a hlášení

Novela má docílit zjednodušení a zároveň přiblížení mezi českým pracovním právem a právem Evropského společenství. Změny se projeví také v propojení českých statistik pracovních úrazů se statistikami EU (EUROSTAT). Největší aktualizace zákona se však dotkne evidence pracovních úrazů. Nově se bude muset například více specifikovat druh zranění a popis události, jak k němu došlo. Velmi pozitivní změny nastaly v administrativě při hlášení úrazu pojišťovně.

Nemoci z povolání - aktualizace seznamu

Vzhledem k vývoji techniky, ale také díky vědeckému poznání, dochází k neustálému přibývání nových nemocí z povolání. Ty se musí postupně zařazovat do centrálního seznamu, který je potřeba jednou za čas aktualizovat. Rok 2015 je tedy rokem této aktualizace.

Úrazové pojištění - posunuto na rok 2017

Úrazové pojištění zaměstnanců se řeší už velmi dlouho, a jak to tak vypadá, ještě nějaký čas se řešit bude. Připravovaná novela měla nabýt účinnosti 1.1.2008. Nově bylo posunuto nabytí účinnosti až na rok 2017. Největší změny by se měly dotknout zejména odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání. Mělo by dojít například také ke snížení nákladů správní režie pojišťoven.

Náhrada za ztráty na výdělku - valorizace

V roce 2015 došlo také k úpravě zákona, který řeší náhradu za ztrátu na výdělku po ukončení neschopnosti zaměstnance, které vzniklo následkem pracovního úrazu či nemocí z povolání. Dále pak došlo k úpravě náhrady pozůstalým v případě úmrtí pracovníka.

Detailní informace o změnách zákonů BOZP

Více informací o jednotlivých změnách se můžete dočíst na portálu BezpečnostPráce.info v komplexním článku Novinky v BOZP pro rok 2015, kde píšeme také o dalších připravovaných právních předpisech pro oblast BOZP.

Novinky BOZP v roce 2015
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu