Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Umístění hasicích přístrojů. Základní pravidla, počet a výška

20. 5. 2023
Zpět

Správné umístění hasicích přístrojů je stejně důležité jako jejich přítomnost. Představte si situaci, kdy vypukne požár. Každá sekunda je drahocenná a rychlá reakce může zachránit životy a majetek. Pokud je hasicí přístroj schovaný někde ve skříni nebo v rohu místnosti, kde ho nikdo nevidí, může to znamenat ztrátu cenného času. Hasicí přístroje by proto měly být umístěny na strategických místech, kde je největší riziko vzniku požáru, a zároveň na místech, kde je možné je rychle a snadno uchopit a hasit. Jak tedy správně umístit hasicí přístroje, abyste mohli zajistit maximální bezpečnost svého domova, kanceláře nebo jakéhokoliv jiného místa či budovy?

Obsah článku:

Základní pravidla umístění hasicích přístrojů

Vyhláška č. 246/2001 Sb. je základním dokumentem, který stanovuje podmínky požární bezpečnosti v České republice. Tato vyhláška jasně uvádí, že hasicí přístroje musí být umístěny tak, aby byly:

To znamená, že by měly být umístěny tam,

Dále vyhláška stanovuje, že hasicí přístroje musí být umístěny na místech, která jsou:

Vyhláška také říká, že hasicí přístroje musí být:

Pamatujte, že hasicí přístroje by nikdy neměly být schované za nábytkem, dveřmi nebo jinými překážkami. Vždy by měly být umístěny tak, aby je mohl kdokoliv snadno vzít a v případě potřeby použít. Měly by být umístěny ve výšce, která umožňuje snadný přístup.

Kanceláře

V kancelářích je důležité umístit hasicí přístroje v blízkosti vstupů a východů, v kuchyňských prostorách a v blízkosti elektrických zařízení, jako jsou kopírky a počítače. Také by měly být snadno dostupné v konferenčních a jiných místech, kde se často shromažďují lidé.

Průmyslový prostory

V továrnách a průmyslových prostorách by měly být hasicí přístroje umístěny v blízkosti strojů a zařízení, které mohou generovat jiskry nebo zvýšené tepelné záření. Také by měly být umístěny v blízkosti skladů s hořlavými materiály.

Veřejné budovy

Ve veřejných budovách, jako jsou školy, nemocnice a nákupní centra, by měly být hasicí přístroje umístěny na dobře viditelných místech, jako jsou vstupy, chodby a schodiště. Dále pak tam, kde se lidé často shromažďují, jako jsou jídelny, auly nebo čekárny.

Mohlo by vás zajímat: Zdolávání a hašení požáru. Průvodce, co dělat, když hoří?

Počet hasicích přístrojů

Počet hasicích přístrojů v provozovně je určen několika faktory, včetně velikosti a typu provozovny, počtu pater, typu činnosti prováděné v provozovně a specifických rizik spojených s požárem.

Podle Vyhlášky č. 246/2001 Sb., která stanovuje podmínky požární bezpečnosti, by měl být hasicí přístroj dostupný v každém patře budovy a na každých 200 metrů čtverečních plochy. V případě provozoven s vysokým rizikem požáru, jako jsou například restaurace s kuchyněmi, dílny nebo skladové prostory s hořlavými materiály, může být požadován vyšší počet hasicích přístrojů.

Výška umístění hasicích přístrojů

Výška umístění hasicího přístroje musí být taková, aby jeho rukojeť byla nejvýše 1,5 metru nad podlahou, pokud je přístroj umístěný na svislé stavební konstrukci, jako je například stěna. Toto pravidlo je stanoveno tak, aby byly hasicí přístroje snadno dostupné pro většinu dospělých osob. Pokud by byla rukojeť hasicího přístroje umístěna výše, mohlo by to ztížit přístup k přístroji a jeho použití v případě požáru.

Je důležité poznamenat, že tato výška se vztahuje na rukojeť přístroje, nikoli na celý přístroj. Horní část samotného hasicího přístroje může být vyšší než 1,5 metru, pokud je rukojeť stále ve stanovené výšce.

Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou druhy hasicích přístrojů a který v jaké situaci použít?

Údržba a kontrola hasicích přístrojů

Správné umístění hasicích přístrojů je jen polovina úspěchu. Stejně důležitá je jejich údržba a kontrola. Hasicí přístroje musí být vždy perfektně připraveny k použití. Proto je důležité je pravidelně kontrolovat a udržovat jejich funkčnost.

Pravidelná kontrola

Hasicí přístroje by měly být pravidelně kontrolovány, aby bylo zajištěno, že jsou v dobrém stavu a připraveny k použití. Kontrola by měla zahrnovat vizuální kontrolu, zda nejsou viditelná žádná poškození, zda je přístroj plný a zda je jeho platnost stále aktuální.

Údržba

Hasicí přístroje by měly být pravidelně udržovány podle pokynů výrobce. To může zahrnovat například kontrolu tlaku, výměnu hasicí látky nebo kontrolu funkčnosti mechanických částí.

Záznamy

Je důležité vést záznamy o všech kontrolách a údržbě hasicích přístrojů. To vám pomůže zajistit, že všechny jsou pravidelně kontrolovány a udržovány, což vám v konečném důsledku ušetří starosti při inspekcích požární bezpečnosti.

Školení

Všechny osoby, které by mohly hasicí přístroje v případě požáru použít, musí být proškoleni o tom, jak je správně používat, kontrolovat a udržovat.

Mohlo by vás zajímat: Online školení PO (kurz požární ochrany)

Umístění hasicích přístrojů. Základní pravidla, počet a výška
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu