Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Víte, jak pracovat s dokumentací BOZP aneb tenhle šanon rozhodně nepouštějte ze zřetele

20. 10. 2015
Zpět

Ať už jste k šanonu s označením bezpečnost práce přišli svépomocí nebo vám jej vytvořil externí dodavatel služeb BOZP, je důležité s ním náležitě pracovat, jelikož je to právě dokumentace BOZP, u které se vám její založení do skříně skutečně nevyplatí. Podle zákona je totiž nutné s dokumentací BOZP pravidelně pracovat a to i v případě, že zrovna neřešíte otevření nového úseku pracoviště, neškolíte nové zaměstnance nebo neřešíte pracovní úraz. Dokumentace BOZP je totiž ve vaší společnosti záznamem průběžného řešení bezpečnosti práce na pracovišti, povinných školení, požární bezpečnosti a dalších důležitých faktorů, které mohou ovlivnit život a zdraví vašich zaměstnanců. Nejprve si ale pojďme přiblížit, z čeho se taková dokumentace skládá a co všechno má vlastně obsahovat.

První důležitá zásada, kterou je nutné si při sestavování dokumentace uvědomit je, že neexistuje žádný vzor, nebo obecná forma, do které by bylo možné vaši dokumentaci BOZP napasovat a jenom změnit hlavičky a podpisy u jednotlivých stránek. Dokumentace BOZP je více než co jiného zrcadlem vaší firmy, kde přesně rozepíšete rizika spojená s vaší každodenní činností a zhodnotíte, jak úspěšně se vám daří je zvládat. Žádné dvě firmy nejsou stejné, a tak ani bezpečnost práce není u dvou firem totožná. U každého provozu to chce zkrátka postupovat individuálně a přesně si projít veškeré procesy, i to jak a kým jsou řešeny. K tomu se pak samozřejmě připojují další zákonné požadavky na obsah dokumentace BOZP.

Nejdůležitější požadavek, který specifikuje zákoník práce je, aby dokumentace BOZP byla vždy aktuální a řešila způsoby zjišťování, řízení a eliminaci rizik spojených s výkonem pracovní činnosti dané společnosti. Proto je první a obvykle i nejrozsáhlejší částí dokumentace tzv. registr rizik. Registr rizik je vlastně soupis všech možných nebezpečí na pracovišti spolu se způsoby, jak těmto nebezpečím předcházet a jak je řešit. S tímto registrem by měl být seznámen každý zaměstnanec a po seznámení by měl připojit svůj podpis na poslední stranu registru, kde se obvykle nachází podpisový arch.

Další neméně důležitou součástí dokumentace BOZP jsou interní průřezové směrnice, kategorizace prací, Kniha úrazů, protokoly z pravidelných školení zaměstnanců, Traumatologický plán, předpisy pro obsluhu strojů a el. zařízení apod. Pamatujte, že při šetření jakékoliv újmy na zdraví či majetku je pro zaměstnavatele velmi důležité, aby dokázal, že zaměstnanec byl řádně poučen o bezpečnostních rizicích a hlavně, že byl řádně proškolen. Pokud se mu toto prokázat nepovede, pak jde veškerá škoda právě za zaměstnavatelem. Ruku v ruce s BOZP jde většinou i požární ochrana a tak jsou často součástí dokumentace také části týkající se PO. Nejčastěji se jedná o začlenění činností do stupně požárního nebezpečí, evakuační řády, organizace zabezpečení PO atd. Co vše obsahuje dokumentace BOZP se dočtete v článku „Co obsahuje dokumentace BOZP? Přehled toho nejdůležitějšího“.

Krom všech možných vyhlášek, pravidel a protokolů obsahuje ovšem dokumentace BOZP ještě několik důležitých oddílů, které vyžadují pravidelnou součinnost člověka, který má řešení BOZP ve vaší firmě na starosti. Těmi jsou kniha BOZP a požární kniha. Do obou těchto knih musí být minimálně jednou měsíčně učiněn zápis o průběhu kontrol pracoviště, tedy, jak je viditelné bezpečnostní značení únikových cest, jak jsou viditelné požární poplachové směrnice a další vnitrofiremní směrnice, jak je to s dodržováním bezpečnostních pokynů mezi zaměstnanci, kontrole hasicích přístrojů a další související činnosti. Pamatujte, že základem kvalitní prevence před problémy či sankcemi ze strany inspekce bezpečnosti práce je pravidelná revize dokumentů BOZP a systematičnost v eliminaci bezpečnostních rizik.

Připadá Vám to vše, jako hodně práce? Máte pocit, že je pro vás dokumentace BOZP rozsáhlý dokument, jehož zpracování bude nad vaše síly? V tomto pocitu zdaleka nejste sami a skutečně pro některé společnosti představuje zpracování dokumentace BOZP velmi náročný a komplexní úkon. Proto je vhodné se v takových případech obrátit na prověřeného dodavatele služeb BOZP, jako je naše společnost CRDR s.r.o., která má s řešením nejen dokumentace BOZP zkušenosti téměř 25 let. Za částku v řádech několika málo tisíc získáte nejen profesionálně zpracovanou dokumentaci BOZP ve fyzické, tedy tištěné podobě, ale také její elektronickou verzi přístupnou po internetu, která za vás automaticky hlídá všechny možné lhůty na přeškolení zaměstnanců, revize OOPP a další související záležitosti.

V případě potřeby pak upozorní na plánovanou akci nejen zodpovědnou osobu ve vaší společnosti, ale i bezpečnostního technika společnosti CRDR, který s vámi patřičný úkon naplánuje a zrealizuje. V rámci další spolupráce vám pak společnost CRDR nabídne i pravidelné prověrky a audity BOZP na pracovišti, jejichž součástí jsou i pravidelné aktualizace dokumentace či součinnost při kontrole ze strany příslušných státních orgánů. Dokumentace BOZP zkrátka nemusí být strašákem, pokud máte na své straně partnera s letitými zkušenostmi v oboru BOZP.

CRDR s.r.o.

Víte, jak pracovat s dokumentací BOZP aneb tenhle šanon rozhodně nepouštějte ze zřetele
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu