Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Zdravotní průkaz pro činnosti epidemiologicky závažné

10. 10. 2021
Zpět

Článek popisuje, co je zdravotní průkaz, kdo a kdy je povinen ho mít, jak a kde ho získat, kolik stojí, ale také to, zda může být odebrán. Součástí jsou také další požadavky, které musí majitel zdravotního průkazu pro činnosti epidemiologicky závažné splňovat - znalosti k ochraně veřejného zdraví.

Obsah článku:

Co je zdravotní průkaz?

Zdravotní průkaz je osobní dokument, který dokládá zdravotní způsobilost fyzické osoby k výkonu některých pracovních činností, jejichž povaha spadá do činností epidemiologicky závažných. Vydává ho registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru všeobecného praktického lékařství nebo v oboru praktického lékařství pro děti a dorost, případně poskytovatel pracovnělékařských služeb, a to buď na dobu určitou nebo na dobu neurčitou.

Lze se setkat také s pojmy, jako zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství nebo potravinářský průkaz. Oba tyto pojmy jsou neoficiální a nesprávné, protože zdravotní průkaz se nevztahuje jen na potravinářství, ale celou řadu dalších činností, které jsou uvedeny v odstavci níže.

Zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství

Kdo je povinen mít zdravotní průkaz?

Zdravotní průkaz musí mít každá fyzická osoba, která pracuje nebo provozuje činnost epidemiologicky závažnou. Týká se to nejen zaměstnanců, ale také zaměstnavatelů, osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), brigádníků a sezónních pracovníků. Mezi činnosti epidemiologicky závažné patří podle § 19 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví:

Znalosti k ochraně veřejného zdraví

Se zdravotním průkazem se pojí také povinnost mít znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví. Tato povinnost platí pro všechny fyzické osoby za stejných podmínek, jako povinnost mít zdravotní průkaz. To znamená, že se vztahuje též na činnosti epidemiologicky závažné podle odstavce “Kdo je povinen mít zdravotní průkaz”.

Rozsah znalostí a další podmínky k získání odborné způsobilosti v některých oborech ochrany veřejného zdraví stanovuje Vyhláška č. 490/2000 Sb. Ministerstva zdravotnictví. Rozsah znalostí nutných k ochraně veřejného zdraví při výkonu činnosti epidemiologicky závažné je pak detailně uveden v příloze č. 3 vyhlášky č. 490/2000 Sb. Tyto znalosti jsou rozděleny do několika kategorií podle činností. Zahrnují např. zásady osobní hygieny při práci, zásady nezávadného čištění a dezinfekce, základy dezinfekce a sterilizace, základní znalosti o příčinách otravy z vody a potravin, obecné znalosti o zásadách hodnocení zdravotní rizik apod.

Nezapomeňte, že když jste na pracovišti, musíte mít zdravotní průkaz vždy u sebe, a to i v případě, že vejdete na pracoviště, třeba jen jako návštěva.

Jak a kde získat zdravotní průkaz?

Zdravotní průkaz vydává poskytovatel zdravotních služeb, případně poskytovatel pracovnělékařských služeb, a to za poplatek, který inkasuje přímo lékař. Protože zdravotní průkaz je lékařský tiskopis, nemusíte vyplňovat žádný formulář. Vše vyplní lékař, vy se jen podrobíte lékařské prohlídce a vyšetření zahrnující mimojiné i laboratorní testy, ze kterých lékař určí, zda jste způsobilý(á) k výkonu zmiňovaných epidemiologicky závažných činností, a zaplatíte jednorázový poplatek okolo 200 - 500 Kč. Na vydání průkazu se čeká několik dní.

Měli byste také vědět, že zdravotní průkaz musíte mít ještě před vstupem na pracoviště nebo před zahájením činnosti.

Může být zdravotní průkaz odebrán?

Zcela jistě ano. Důvodů pro odebrání zdravotního průkazu může být více, např. když na pracoviště přijde kontrola z hygienické stanice a vyzkouší danou osobu ze znalostí k ochraně veřejného zdraví a ta tyto znalosti dostatečně neprokážete. Pak je to pro hygieniky jasný impuls, že nemá znalosti a zdravotní průkaz odebere a pozastaví činnost. O navrácení může osoba požádat, ale bude potřeba složit zkoušku ze znalosti dané vyhlášky.

Zdravotní průkaz pro činnosti epidemiologicky závažné
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu