Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Nejčastější zdroje potenciálního nebezpečí vzniku požáru na pracovišti

13. 10. 2022
Zpět

Znáte nejčastější zdroje potenciálního nebezpečí vzniku požáru na pracovišti? Víte, které materiály nejvíce hoří a jak udržet vaše pracoviště v bezpečí? Nejen to se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku:

Prvním krokem každého posouzení požárního rizika je identifikace požárního nebezpečí. Nebezpečí požáru na vašem pracovišti je cokoliv, co může způsobit požár. Pokud znáte požární trojúhelník, pak nebude žádným překvapením, že nebezpečí požáru se dělí do tří kategorií: zdroj vznícení, zdroj paliva a zdroj kyslíku. Proč je identifikace požárního nebezpečí tak důležitá, že je prvním krokem při hodnocení požárního rizika? Protože jakmile znáte nebezpečí, můžete riziko vypočítat. A pak můžete pracovat na způsobech, jak snížit riziko a zabránit vzniku požárů.

Možná nebudete schopni odstranit všechna nebezpečí požáru na vašem pracovišti. Nebezpečí požáru jsou všude, a když si projdete seznam, pravděpodobně zjistíte, že jich ve vašem pracovním prostředí existuje opravdu mnoho. Ale pamatujte, že oheň potřebuje pro svůj vznik a přežití všechny tři prvky: palivo, teplotu a kyslík. Kontrolujte zejména tato nebezpečí. Držte je od sebe a snížíte riziko vzniku požáru. Pojďme si projít seznam některých běžných příkladů, které by vám mohly napovědět, kde na vašem pracovišti čeká potenciální požár.

Nebezpečí požáru vznícením

Většina požárů potřebuje ke svému vzniku zdroj vznícení. Identifikace zdrojů vznícení na vašem pracovišti je důležitá, abyste je mohli odstranit nebo kontrolovat. Ne všechny zdroje vznícení však lze odstranit. Ale tam, kde je nelze odstranit, lze je oddělit od hořlavých materiálů a jiných zdrojů paliva.

Je důležité zvážit použití a umístění zdrojů vznícení. Elektrické zařízení může být naprosto bezpečné pro každodenní použití. Ale vystavíte-li ho hořlavé atmosféře, riziko se dramaticky zvýší.

Nebezpečí požáru paliva / materiálů

Palivo je potřeba k hoření, aby se oheň rozhořel, a aby se oheň udržoval. Když mluvíme o palivu jako o nebezpečí požáru, nemyslíme tím jen benzín a naftu, tedy palivo, které tankujete do auta. Oheň není náročný a akceptuje širokou škálu zdrojů paliva. Palivo pro oheň může mít formu hořlavých materiálů, olejů, hořlavých kapalin a plynů. Odstranění paliva, snížení množství paliva a oddělení paliva od zdrojů vznícení jsou všechny způsoby, jak minimalizovat riziko požáru.

Typ paliva obvykle určuje, která ze šesti tříd požáru vznikne, což určí také typ hasicího přístroje, který je třeba použít k uhašení. Jaké druhy paliva se tedy vyskytují na vašem pracovišti? Mohou to být například:

Některý nábytek a zařízení jsou ohnivzdorná, ale ne všechny. Pro jistotu je nejlepší tuto skutečnost prověřit a zkontrolovat. Povrchová úprava se může časem zhoršit, proto hledejte známky opotřebení.

Konstrukční materiály nejsou snadno hořlavé, ale některé jsou pokryty vrstvami lepenky nebo tapet, které mohou šířit oheň. Nikdy nepředpokládejte, že stavební materiály jsou nehořlavé.

Hořlavé chemikálie, kapaliny a rozpouštědla je třeba správně skladovat a používat bezpečně, aby se snížilo riziko požáru. Hořlavé kapaliny uvolňují páry, které se mohou šířit, proto je třeba pečlivě zvážit vzdálenost od zdrojů vznícení.

Nebezpečí požáru podpořené kyslíkem

Kyslík je všude. Potřebujeme ho k přežití a naštěstí pro nás je ve vzduchu, který dýcháme. Oheň také potřebuje k přežití kyslík. Vědět, kde je kyslík snadno dostupný a jak jej lze zastavit, může pomoci zabránit šíření požáru. Může to být například zavření oken a dveří, vypnutí klimatizačních systémů, odstranění kyslíkových lahví a podobných systémů, kde je hodně kyslíku.

Ne každé větrání je ale špatné. Někdy můžete potřebovat větrat, abyste snížili riziko požáru. Například při skladování nebo používání hořlavých kapalin může větrání zabránit hromadění par a vytváření hořlavé atmosféry.

Tento seznam je pouze příkladem. Každé pracoviště je unikátní a má vlastní specifika, což přináší různá rizika a nebezpečí. Identifikujte nebezpečí požáru pomocí vizuální prohlídky pracoviště. Použijte tento seznam, který vám pomůže hledat nebezpečí požáru. Identifikujte položky z každého zdroje - zapálení / vznícení, palivo a kyslík. Zjistěte, jak na sebe vzájemně působí. Věnujte zvláštní pozornost v případě, když jsou zdroje vznícení blízko zdrojů paliva. Mohly by vytvořit riziko požáru?

A nezapomeňte přemýšlet o typu práce, která se na pracovišti provádí. Je snadné se jen dívat na prázdnou pracovní plochu a zapomenout, co se v ní děje. Obzvláště, když se nějaká činnost může provádět jen jednou za měsíc nebo jednou za rok. Před provedením nového pracovního úkolu posuďte, zda nepřináší nové zdroje vznícení, paliva nebo přísunu kyslíku. Vytváří to riziko požáru? Způsobuje to atmosféru hořlavou nebo nebezpečnou? Mohlo by to zažehnout oheň?

Nejčastější zdroje potenciálního nebezpečí vzniku požáru na pracovišti
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu