Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Kontrola BOZP a PO při znovuotevření provozoven po COVID-19

17. 5. 2021
Zpět

Po několika měsících dočasného uzavření celé řady provozoven v souvislosti s epidemií COVID-19 svítá naděje na lepší časy. Doufejme. Budoucnost je nyní v rukou vlády i nás všech. Vemme proto na sebe trochu zodpovědnosti a udělejme maximum proto, aby se po znovuotevření všichni nejen cítili, ale hlavně byli v bezpečí. S tím souvisí nejen prevence a dodržování hygienických opatření, které zde s námi ještě nějaký čas budou, ale také dodržování bezpečnosti práce, požární ochrany a dalších souvisejících předpisů, které jsou stále platné. Tento článek vysvětluje různé aspekty bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které by zaměstnavatelé měli zvážit před opětovným otevřením svého podniku či provozovny.

Některé klíčové oblasti, které budete muset před opětovným otevřením zvážit, zahrnují:

Toto jsou jen některé oblasti, které by měl každý provozovatel před znovuotevřením podniku prověřit. S největší pravděpodobností budou společné pro většinu provozů. Přečtěte si, jak mohou být jednotlivé oblasti ovlivněny dočasným uzavřením a co udělat pro jejich obnovu.

Bezpečnost práce

Pokud byl váš provoz delší dobu uzavřen a zaměstnanci nechodili do práce, měli byste je znovu proškolit v oblasti BOZP, PO a všech souvisejících témat. Měla by být posouzena všechna rizika, která mohla během období uzavření vzniknout - např. zrušené bezpečnostní kontroly, prošlé revize apod.

První věcí, kterou by měl zaměstnavatel (případně jiná kompetentní osoba) udělat před opětovným otevřením provozovny, je posouzení rizik týkající se koronaviru SARS-CoV-2. To by mělo zahrnovat preventivní požadavky na zdraví a bezpečnost s tím související.

Podnikatel by měl rovněž vzít v úvahu veškeré nezbytné informace, pokyny a školení pro zaměstnance týkající se snížení těchto rizik a způsobu, jak dodržovat kontrolní opatření. Zapomenout by neměl ani na ostatní doporučená a povinná školení zaměstnanců v oblasti BOZP a PO. V případě, že došlo k nějakým změnám na provozovně (např. změna dispozice prostor, nové zařízení, změna v pracovním postupu aj.), měla by být tato skutečnost zohledněna při školení zaměstnanců - ideálně prezenčně přímo na provozovně.

Požární bezpečnost

Na většině pracovišť existuje řada protipožárních bezpečnostních opatření, které vyžadují pravidelné kontroly a zkoušky. To je zásadní pro zajištění jejich správného fungování, aby se zabránilo požárům a lidé mohli být v případě nouze bezpečně evakuováni.

Před opětovným otevřením budete muset provést zkoušky a revize, které jsou po lhůtě, a zkontrolovat, zda jsou požární bezpečnostní postupy stále adekvátní. To je obzvláště důležité, pokud v souvislosti s opatřeními COVID-19 ovlivněna některá trasa, například stavební úpravy usnadňující jednosměrné průchody.

Mezi oblasti, které je třeba zvážit, patří následující:

Revize, kontroly a údržba strojů a zařízení

Možná bude nutné zkontrolovat elektrické systémy a zařízení, aby bylo zajištěno, že jsou stále bezpečné pro použití a že budou v nejbližších dnech znovu zkontrolovány, případně revidovány. Co vše budete muset zkontrolovat, závisí na typu vašeho podniku a také na tom, jaké stroje a zařízení používáte.

V obecné rovině byste měli zkontrolovat, zda nejsou poškozeny zásuvky, kabely, zařízení a elektrické systémy jako celek. To zahrnuje kontrolu roztřepení kabelů, známek přehřátí a závad - například to, zda se zařízení samovolně nespustí nebo zda funguje správně. V závislosti na vybavení mohou být nutné podrobnější kontroly.

Zajistěte, aby byly provedeny všechny expirované kontroly, zkoušky a revize, jako je testování přenosných zařízení nebo úplné kontroly a zkoušky zařízení.

Zkontrolujte své posouzení rizik elektrických zařízení a spotřebičů a veškeré záznamy o údržbě a prohlídkách, abyste zjistili, zda je u nich třeba provést kontrolu před opětovným otevřením.

Měli byste také zkontrolovat, zda některá zařízení nepodléhají zákonné kontrole. Doporučuje se, abyste všechna tato zařízení, včetně jejich provozních, bezpečnostních, nouzových a izolačních funkcí, řádně zkontrolovali a ujistili se, že fungují správně a že během jejich nečinnosti nedošlo k žádnému zhoršení.

Úroveň požadovaných kontrol závisí na daném strojním zařízení, doporučeních stanovených bezpečnostním technikem, pokynech výrobce nebo legislativních požadavků. Nezapomeňte také zkontrolovat své záznamy o údržbě a inspekcích a v případě potřeby vyhledat stanovené pokyny.

Je také zásadní zajistit bezpečný restart všech strojů a zařízení. Některé zařízení, které je třeba restartovat podle konkrétního postupu a s ohledem na to, jak mohla být ovlivněna jejich funkčnost, musí být v souladu s pokyny výrobce. Dlouhodobé odstavení z provozu by mohlo ohrozit jejich výkon a bezpečnost.

Prevence proti šíření COVID-19

V souvislosti s novým typem koronaviru SARS-CoV-2 by měl zaměstnavatel provést odhad rizika a na jeho základě zvážit adekvátní preventivní opatření k potlačení jeho šíření. V rámci těchto opatření doporučujeme:

Kontrola BOZP a PO při znovuotevření provozoven po COVID-19
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu