Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost práce v pekárně. Rizika pekařů a jejich prevence

20. 3. 2022
Zpět

Provozujete pekárnu a záleží vám na bezpečnosti a ochraně zdraví při práci vašich zaměstnanců? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém popisujeme zdravotní a bezpečnostní rizika pekařů a pekařek a dáváme k dispozici kontrolní seznam otázek, který vám pomůže identifikovat nejzávažnější rizika v tomto zaměstnání.

Obsah článku:

Zdravotní a bezpečnostní rizika při práci v pekárně

Ve většině pracovních odvětví existují zdravotní a bezpečnostní rizika, ať už jde o práci na staveništi nebo v kancelářské budově. V pekárně, při dodržování zákonů o bezpečnosti potravin a hygienických pravidel, které jsou zásadní pro to, aby se zabránilo ohrožení bezpečnosti potravin, existuje také řada potenciálních zdravotních a bezpečnostních rizik, která mohou představovat nebezpečí pro samotné zaměstnance - pekaře a pekařky. Uvědomění si těchto rizik vám může pomoci zavést do podniku kontrolní opatření, která zabrání nehodám nebo poškození zdraví. Pojďme se podívat na některá z nejčastějších zdravotních a bezpečnostních rizik v pekárně a jejich preventivní opatření.

Profesionální dermatitida

Práce v pekárně vystavuje zaměstnance riziku vzniku kožní nemoci z povolání, jako je dermatitida nebo ekzém. Pokožka totiž často přichází do styku s těstem, kořením a čisticími prostředky. To vše může pokožce způsobit podráždění.

Zaměstnanci si také musí mýt ruce častěji než průměrný člověk. Časté mytí rukou, i když je to jeden z nejlepších způsobů, jak zabránit šíření bakterií nebo virů, může poškodit ochrannou bariéru pokožky, což vede k rozvoji kožního onemocnění.

Prevence

Vystavení škodlivým látkám

Pekaři mohou přijít do styku s řadou škodlivých látek. Moučný prach je však jedním z nejrozšířenějších zdravotních a bezpečnostních rizik v pekárně. Je klasifikován jako nebezpečná látka a pro pekaře je nevyhnutelná.

Vystavení prachu z mouky může způsobit:

Měli byste vědět, že moučný prach je také hořlavý, takže kontrola částic ve vzduchu by měla být nejvyšší prioritou.

Prevence

Bezpečnost práce v pekárně. Rizika pekařů a jejich prevence
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu