Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

7 tipů + zákonné požadavky, jak skladovat hořlavé kapaliny a jiné požárně nebezpečné látky

20. 10. 2017
Zpět

Jakákoliv manipulace a skladování hořlavých, toxických a jiných požárně nebezpečných látek představuje velké bezpečnostní riziko v moha ohledech. Hrozí požár, výbuch, popáleniny a jiné pracovní úrazy nebo škoda na majetku. U drtivé většiny případů havárií je příčinou lidský faktor, respektive nedodržení bezpečnostních pravidel a nařízení. Jak tedy předejít případné havárii a jak správně hořlaviny skladovat?

1. Skladujte hořlaviny mimo pracovní prostor

Největší riziko hořlavých látek představuje jejich skladování. Měly by být vždy uskladněny mimo prostor, kde se s nimi pracuje, tedy v prostorách, které jsou k tomu přímo určeny. Lidé ale často volí nejjednodušší řešení, kterým je volné skladování přímo na místě, kde se používají nebo kde se s nimi pracuje. Už si ale neuvědomují jednu zásadní věc, a to, že právě ve výrobních halách nebo laboratořích, kde se manipuluje s těmito látkami, dochází k drobným požárům, které se mohou velmi rychle a nekontrolovatelně přesunout ke špatně uskladněným hořlavinám, což může mít za následek nezvladatelné rozšíření požáru s následkem ohrožení lidských životů, životního prostředí a majetku či vybavení.

2. Používejte bezpečnostní skříně

Nebezpečí požáru lze předejít také používáním certifikovaných skříní, které jsou určeny k bezpečnému skladování hořlavých látek. Díky bezpečnostním skříním se v případě požáru prodlužuje úniková doba a doba pro zásah hasičů a záchranářů. Jsou také ideálním řešením pro splnění podmínky odděleného skladování nebezpečných látek. Používání bezpečnostních skříní pro skladování hořlavin a ostatních nebezpečných látek je ustanoveno také v Evropské normě EN 14470.

3. Používejte pro skladování jen obaly k tomu určené

Pro skladování hořlavých látek nepoužívejte obaly, kontejnery nebo jiné nádrže, které k tomu nejsou jasně určené. Pokud se uskladňuje například benzín v nádrži k tomu určené, už do ní nesmíte nalévat jakoukoliv jinou chemickou látku, protože by se směs mohla díky reakci vznítit. To by způsobilo následnou explozi a požár a s velkou pravděpodobností také velmi vážné popáleniny nebo dokonce smrt toho, kdo takovou věc učiní.

4. Pevná paliva skladujte odděleně od jiných hořlavin

Pevná paliva skladujte odděleně od jiných druhů paliv nebo hořlavých, toxických či hoření podporujících látek. Jejich smícháním by mohlo dojít k exotermické reakci, což by způsobilo vznícení a požár. Neměly by se mísit ani pevná paliva, například černé uhlí s hnědým nebo dřevo a uhlí. V případě skladování pevných paliv je také důležité, aby skladovací plocha byla rovná, zbavena porostů, vyčištěná a suchá. Ideální je beton nebo betonové panely s vyplněnými spárami pískem.

5. Kontrolujte samovznícející se látky

Povinností každého, kdo skladuje jakékoliv hořlavé kapaliny a podobné nebezpečné látky, je kontrolovat zda nedochází k jejich samovznícení. Například uhlí, které se může samo vznítit kvůli absorbci plynů a par na povrchu uhelné hmoty. To může způsobit zvýšení teploty až na 65 °C, při které začne uhlí oxidovat a později přejde až ke samovznícení. Důvodem může být například špatné větrání a odvod tepla, vlhkost nebo zbytky jiných hořlavých materiálů (benzín, olej apod.). Dále se může jednat o samovznícení smícháním dvou chemických látek (exotermická reakce) nebo biologickou cestou (samovznícení obilovin, sena, mouky apod.).

6. Neskladujte hořlaviny ve sklepích obytných domů

Hořlavé kapaliny neskladujte ve společných prostorách bytových domů ani ve sklepení nebo v ubytovacích zařízeních. Výjimku tvoří hořlavé kapaliny, které jsou potřebné k vytápění těchto prostorů, a to v maximálním povoleném množství 40 litrů. Tyto kapaliny musí být navíc uchovávány v nerozbitných přenosných obalech pro jeden tepelný spotřebič.

7. Skladujte hořlaviny jen ve vyhovujících prostorách

Nádoby, nádrže, sudy, kontejnery nebo lahve, které obsahují hořlavé nebo hoření podporující plyny, vždy umisťujte na snadno přístupná, dobře odvětrávaná a proti pověrnostním vlivům chráněná místa. Neumisťujte tyto nádoby v místnostech nebo prostorách, které jsou pod úrovní terénu nebo v kotelnách, garážích, společných prostorách bytových domů, ubytovacích zařízeních nebo dokonce místnostech, které jsou určeny pro spánek.

„Správné uskladnění hořlavých, toxických a jinak požárně nebezpečných látek je základním kamenem pro snížení rizika požáru!“

Zákonné požadavky

Skladování hořlavých látek konkretizuje:

Skladování výbušnin konkretizuje:

7 tipů + zákonné požadavky, jak skladovat hořlavé kapaliny a jiné požárně nebezpečné látky
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu