Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Karcinogeny na pracovišti. Rizika, snížení expozice a prevence

17. 11. 2022
Zpět

Zaměstnavatelé mají zákonnou povinnost chránit zaměstnance před poškozením zdraví, včetně zdravotních účinků nebezpečných látek a materiálů. Karcinogeny na vašem pracovišti mohou vystavit vaše zaměstnance riziku vzniku rakoviny, takže je důležité identifikovat, předcházet a kontrolovat expozici, aby byli v bezpečí. Přečtěte si proto, co je karcinogen, co je rakovina z povolání, jak poznáte, že látka může způsobovat rakovinu a jak nastavit preventivní opatření proti expozici karcinogenům.

Obsah článku:

Co je karcinogen?

Karcinogen je látka, směs nebo činidlo, které může způsobit rakovinu (nádorové onemocnění) nebo zvýšit riziko vzniku rakoviny. Mezi známé karcinogeny patří:

Karcinogen je něco, o čem je známo nebo je podezření, že způsobuje rakovinu. Karcinogen může být látka nebo materiál, který při kontaktu s lidským tělem způsobí abnormální vývoj tělesných buněk. Tyto abnormální buňky se stávají rakovinou.

Karcinogenem může být prach, dým, kapalina, pevná látka, pára nebo plyn. V jedné formě může být pro člověka škodlivá, v jiné ne. Ne všechny karcinogeny jsou stejné nebo mají stejná rizika a expozice může probíhat různými způsoby.

Nejčastější je expozice vdechováním, ale některé karcinogeny mohou být také absorbovány kontaktem s pokožkou nebo požitím. Některé karcinogeny mají větší potenciál způsobit rakovinu než jiné. Při práci by měly být zavedeny vhodné kontroly na ochranu osob před riziky expozice, kterým čelí.

Příklady karcinogenů na pracovišti

Existuje mnoho látek a materiálů, o kterých je známo, že způsobují rakovinu. Některé z nich mohou být přítomny nebo používány na pracovišti, např.:

Nejznámějším karcinogenem v práci je azbest. Ačkoliv je znám jako skrytý vrah, není žádným tajemstvím, že expozice azbestu je nebezpečná. Ve skutečnosti byl azbest již zcela zakázán. Pro pracovníky však zůstává rizikem, protože v minulosti byl hojně používán a stále se nachází v mnoha budovách a objektech. Jiné karcinogenní materiály, jako je oxid křemičitý a dřevo, se stále používají. Tyto materiály jsou často považovány za bezpečné, což mohou být, pokud jsou přijata správná opatření.

Co je rakovina z povolání?

Rakovina z povolání je rakovina, která je zcela nebo částečně způsobena expozicí karcinogenu při práci. Rakovina z povolání se může objevit v důsledku práce zahrnující přímou expozici karcinogenu nebo expozici karcinogenu produkovaného jako součást pracovního procesu. Mezi expozicí karcinogenům a nástupem jakýchkoliv zdravotních příznaků obvykle uplyne značné množství času (obvykle více než 10 let). Karcinogeny se vyskytují v mnoha formách, mohou to být pevné látky, kapaliny, páry, plyny nebo prach a mohou být vdechnuty, absorbovány kůží nebo spolknuty.

Jak poznáte, že látka může způsobit rakovinu?

Vědci identifikují látky způsobující rakovinu pomocí informací:

V souvislosti s bezpečností práce byste měli identifikovat a posoudit všechny nebezpečné látky používané nebo vyráběné ve vašich pracovních procesech. Identifikace karcinogenů používaných na vašem pracovišti je dostatečně přímočará, protože tyto informace budou snadno dostupné na obalech a informačních materiálech.

U karcinogenů, o kterých je známo nebo se předpokládá, že způsobují rakovinu, bude bezpečnostní list obsahovat větu o nebezpečnosti, např. „může způsobit rakovinu“ . Tyto látky budou také označeny symbolem vážné zdravotní nebezpečnosti CLP.

U látek a materiálů, které jsou podezřelé z toho, že způsobují rakovinu, jsou tyto označeny standardní větou o nebezpečnosti „podezření, že způsobují rakovinu“. Měly by být označeny symbolem zdravotních rizik CLP.

Měli byste také vzít v úvahu prach a výpary, které produkujete při pracovních činnostech, s ohledem na materiály a procesy používané k určení, zda se nevytváří nějaký nebezpečný karcinogenní prach nebo výpary. Sice už nemůžete kupovat azbestové materiály, avšak vrtání do zdi nebo materiálu může vystavit pracovníka působení azbestových vláken, pokud je vrtaný materiál obsahuje.

Je možné bezpečně pracovat s karcinogenem?

Lidé, kteří pracují s nebezpečnými produkty, by měli být proškoleni o potenciálních nebezpečích produktů a o tom, jak s nimi bezpečně pracovat. Informace o klasifikaci nebezpečnosti a o tom, jak s tímto produktem bezpečně pracovat, jsou uvedeny v bezpečnostních listech.

Existuje mnoho způsobů, jak kontrolovat nebezpečí jakékoliv látky nebo činidla. Program kontroly nebezpečí se skládá ze všech kroků nezbytných k ochraně pracovníků před expozicí a postupů požadovaných pro sledování expozice pracovníků a jejich zdraví. Vědět, která metoda kontroly je nejlepší, může být komplikovaný proces. Často to zahrnuje provedení posouzení rizik za účelem vyhodnocení a stanovení priorit nebezpečí a rizik.

Následující obecné rady vám mohou pomoci bezpečně pracovat s karcinogenem:

Proč je snížení expozice karcinogenům důležité?

Snížení expozice sníží riziko vzniku rakoviny z vystavení karcinogenu. Obvykle existují tři důležité cesty expozice na pracovišti: inhalace (vdechování), kontakt s kůží a požití (polknutí). Kromě toho existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit, s jakou pravděpodobností produkt způsobí konkrétní účinek (např. rakovinu), například:

Při zvažování, zda mohla být osoba vystavena chemické látce nebo zda jsou v současné době na pracovišti přijímána opatření ke snížení expozice, je třeba si položit mnoho otázek, např.:

Dalším důležitým faktorem je, jak dlouho a jak moc byl člověk nebezpečné karcinogenní látce vystaven. Délka expozice některým činidlům může být vzácná nebo jen ve velmi malých množstvích, zatímco jiné mohou být používány denně nebo ve velkém množství. Počet týdnů nebo let v zaměstnání může poskytnout odhad míry expozice. Obecně platí, že čím vyšší je expozice (trvání a/nebo množství), tím vyšší je riziko vzniku zdravotních účinků, včetně rakoviny.

Preventivní opatření proti expozici karcinogenům

Zaměstnavatelé musí předcházet expozici karcinogenním látkám na pracovišti prováděním opatření v definovaném pořadí priority:

Za všech okolností, je-li použit karcinogen, musí zaměstnavatel zajistit, aby nepřekračoval jeho limitní hodnotu expozice na pracovišti, aby byl počet vystavených pracovníků udržován na minimu a aby byla zavedena jak kolektivní, tak individuální preventivní opatření. Všechny rizikové oblasti musí být také jasně označeny a musí být zobrazeny odpovídající výstražné a bezpečnostní značky.

Aby se minimalizovalo riziko kontaminace, musí být pracovníkům k dispozici různá opatření, včetně vhodného ochranného oděvu a oddělených skladovacích prostor pro pracovní a nepracovní oděvy, přístupu k mycím a toaletním zařízením a vhodných, dobře padnoucích a dobře udržovaných osobních ochranných pracovních prostředků, uložených na místě k tomu určeném.

Pokud existuje podezření, že pracovník trpí špatným zdravotním stavem v důsledku expozice karcinogenům na pracovišti, je zaměstnavatel povinen zajistit zdravotní dohled dotyčné osobě a všem dalším pracovníkům, kteří byli riziku vystaveni.

Karcinogeny na pracovišti. Rizika, snížení expozice a prevence
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu