Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Nepodceňujte bezpečné zdvihání břemen. Ušetříte na trvalých následcích vašich zaměstnanců

28. 9. 2016
Zpět

Statistiky trvalých zdravotních následků se většinou shodují na značném podílu zdvihání těžkých břemen a na vzniku chronických obtíží pohybového aparátu, hodnocených jako nemoci z povolání. Některé organizace, které se zabývají bezpečností práce, dokonce uvádějí, že zdvihání těžkých břemen je zodpovědné až za 20 % všech trvalých následků souvisejících s chronickou bolestí pohybového aparátu.

Připravili jsme pro vás proto několik tipů, jakým způsobem těmto rizikům předcházet a jak zajistit vašim zaměstnancům bezpečí při zvedání těžkých břemen. Samozřejmě je nutné na prvním místě konstatovat, že neexistuje jednoznačná technika, jak bezpečně zvedat těžké předměty, jelikož je každá manipulace s hmotným nákladem otázka kombinace několika různých technik a komplexních pohybů. Pojďme na to!

Na prvním místě je bezpečí a zdraví vašich pracovníků

Při zařazování vašich zaměstnanců na úkoly, které souvisí se zdviháním těžkých břemen, berte na zřetel jejich fyzický a psychický stav a ujistěte se, že jsou zejména po fyzické stránce příslušní zaměstnanci dobře připraveni.

Proveďte kategorizaci prací

Důkladnější informaci o tom, kdo smí dané úkoly vykonávat, vám v takovém případě podá tzv. kategorizace prací, což je součást povinné dokumentace BOZP, rozdělující jednotlivé úkony dle jejich náročnosti a bezpečnosti. Ze správně provedené kategorizace vám pak automaticky vyplyne profil člověka, který může být pověřen prací obnášející zdvihání břemen. Jak na kategorizaci prací se dozvíte v tomto článku.

Školte své zaměstnance

Dbejte také na skutečnost, aby byl pracovník řádně vyškolen na zdvihání těžkých předmětů. Je důležité mu vysvětlit správnou pozici nohou a práci zad při zdvihu, vysvětlit mu funkci nejrůznějších pomůcek a nástrojů, které s jeho prací souvisí - například popruhy, nejrůznější zdvihače a výtahy, nebo jej speciálně proškolit pro práci s vysokozdvižným vozíkem.

Zaměstnanec by měl být zároveň poučen o tom, jaké nosnosti a rozměry nákladu může sám přenášet a měl by mít k dispozici kolegu, se kterým se mohou v případě potřeby podělit o větší či jinak rozměrné náklady. V případě, že se zaměstnanci věnují přenášení hmotnějších břemen déle než dvě hodiny denně, zvažte také zavedení několika směn, které se budou střídat např. po dnech, abyste si šetřili výkonnost a zdraví vašich zaměstnanců.

Pozor na rizika a zranění

Typickými zraněními z činností souvisejících se zdviháním břemen jsou modřiny, zlomeniny či řezné rány, nicméně při vážnější situaci to mohou být i fatální zranění páteře, které mohou zapříčinit trvalé následky.

Z toho důvodu je důležité, aby se vaši zaměstnanci, kteří pracují ve skladech apod., kde se manipuluje s břemeny, účastnili pravidelných školení pracovníků ve skladu, které buď může připravit sám zaměstnavatel, nebo externí firma, která se na podobné vzdělávací programy specializuje. V těchto školeních je důležité zaměstnance řádně poučit o rizicích v rámci vykonávané práce a následně pak o metodách a nástrojích na jejich zvládání.

Špatné uskladnění

Běžně se totiž bohužel vyskytují případy, kdy zranění při práci ve skladu nezpůsobila samotná manipulace s nákladem, ale jeho špatné uskladnění na příliš vysoké polici a proto je důležité zaměstnancům zdůraznit, že bezpečnost jakéhokoliv nákladu začíná u jeho uskladnění.

Správné zatížení polic při respektování jejich nosnosti, uskladnění těžších břemen do spodní části skladovacích prostor, to jsou některé zásady, které by si vaši zaměstnanci měli vštípit ze začátku jejich práce.

Technika zvedání břemen

Vhodnou ukázkou je také důležité předvést vašim zaměstnancům správnou techniku zvedání břemene či způsoby, jakými ve více lidech manipulovat s rozměrnějšími náklady. Váš skladník by sice měl mít sílu, ale měl by znát i své limity a vědět, kdy zavolat kolegu, a ve kterých polohách by neměl těžké předměty vůbec zvedat.

Dodržování pravidel sníží zranění na minimum

Správná znalost těchto pravidel a jejich používání následně sníží rizika zranění vašich zaměstnanců na minimum a umožní vám efektivní vedení vašich skladovacích kapacit bez obavy o trvalé zdravotní následky, které byste museli vašim zaměstnancům kompenzovat.

Naučit se správnou manipulaci s nákladem vyžaduje čas, proto se snažte proces učení vašich zaměstnanců zbytečně neuspěchat, ať máte jistotu, že si veškeré zásady bezpečnosti dostatečně zapamatují a svou činností neohrozí sebe ani své okolí. Uvidíte, že dobře vyškolený a zkušený skladník bude mít pro vaši firmu velkou cenu a prostředky vložené do jeho vzdělání se vám v krátké době několika-násobně vrátí.

Nepodceňujte bezpečné zdvihání břemen. Ušetříte na trvalých následcích vašich zaměstnanců
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu