Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Prach ve stavebnictví: rizika, prevence a ochrana dýchacích cest

20. 6. 2021
Zpět

V tomto článku se podíváme na jedno z nejběžnějších rizik ve stavebnictví: nebezpečí prachu. Vysvětlíme, co je stavební prach, proč je důležité kontrolovat jeho expozici a jaká opatření by měli zaměstnavatelé podniknout, aby zvládli rizika, které prach na jejich pracovištích představuje.

Obsah článku:

Jaká jsou nebezpečí prachu ve stavebnictví?

Jedno významné nebezpečí, kterému jsou vystaveni pracovníci ve stavebnictví, je prach. Vystavení stavebnímu prachu může mít za následek řadu vážných dopadů na zdraví, trvalou invaliditu nebo dokonce smrt. Tato zdravotní rizika zahrnují astma, chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), rakovinu plic a silikózu. Proto je nezbytné, aby rizika ze stavebního prachu byla řádně posouzena a kontrolována.

Stavební prach je obecný název pro prach, který se nachází na staveništi. Obvykle se jedná o tři hlavní typy prachu:

Mohlo by vás zajímat: Krystalický křemík. Zabiják číslo jedna na každé stavbě!

Proč je důležité řídit rizika stavebního prachu?

Vystavení stavebnímu prachu může mít vážné dopady na zdraví každého jedince. Mezi nejčastější zdravotní komplikace patří:

Legislativa týkající se prachu na pracovišti

Povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s BOZP

Je důležité si uvědomit, že každý podnikatel má jiné povinnosti týkající se BOZP v závislosti na typu a velikosti provozu, ale také to, že každý, kdo se podílí na stavebních činnostech, má právní odpovědnost. To platí pro projektanty, dodavatele, designéry, malé stavebníky i zaměstnance.

Řízení rizik stavebního prachu

Zkuste vyhodnotit rizika spojená s vašimi pracovními činnostmi podle následujícího třífázového modelu:

1. Posouzení rizik

Identifikujte rizika spojená s vaším pracovištěm a pracovními aktivitami a posuďte je. Vezměte v úvahu:

2. Řízení rizik

Výběrem správných preventivních opatření efektivně eliminujete nebo snížíte rizika spojená s pracovištěm a pracovními aktivitami. Opatření vybírejte v souladu s hierarchií jednotlivých prvků. Hierarchie řízení rizik je uvedena níže:

3. Sledování a kontrola

Pravidelně sledujte a kontrolujte opatření pro eliminaci či snížení rizik. Ověřujte, zda opravdu dochází k dodržování nařízení související s bezpečností práce nejen ve vztahu k prachu. Zhodnoťte, jak fungují nastavená opatření a případně je upravte a vylepšete.

Druhy ochrany dýchacích cest pro stavební dělníky

Je důležité si uvědomit, že ochranné prostředky dýchacích cest a orgánů by měly být používány pouze jako poslední možnost. Při rozhodování o kontrolách k vyloučení nebo snížení rizik spojených s prachem na pracovišti by to nikdy nemělo být vaší první úvahou. Nezapomeňte, že existují také situace, kdy použití jednoho či více opatření nestačí - nesníží expozici pod příslušný expoziční limit. Pokud se tak stane, pak teprve by měly být použity prostředky pro ochranu dýchacích cest.

Existují dva hlavní typy respirátorů:

Respirátory mohou být těsně přiléhající (musí být testovány na obličeji, aby bylo zajištěno dobré utěsnění) a volně přiléhající (nevyžadují testování na obličeji).

Je nezbytné si uvědomit, že pro použití prostředků pro ochranu dýchacích cest existují určité podmínky. Jakýkoliv OOPP tohoto typu musí být vybrán tak, aby se zajistilo, že je adekvátní a vhodný pro specifická nebezpečí, pracovní prostředí a uživatele (např. správná velikost).

Mohlo by vás zajímat: Rozdíly mezi respirátory s filtrační třídou ochrany FFP1, FFP2 a FFP3

Vystavení stavebnímu prachu představuje pro pracovníky významné nebezpečí. Jak je popsáno v tomto článku, je důležité, abyste efektivně řídili rizika na pracovišti.

Prach ve stavebnictví: rizika, prevence a ochrana dýchacích cest
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu