Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Pracovní, ochranná a bezpečnostní obuv. Funkce a požadavky na úroveň ochrany

11. 6. 2022
Zpět

Podle evropských norem rozlišujeme 3 hlavní druhy obuvi určené pro pracovní prostředí. Pracovní obuv s nejnižším stupněm ochrany, ochrannou obuv s vyšším stupněm a bezpečnostní obuv s nejvyšším stupněm ochrany. V tomto článku jsou popsány funkce, vlastnosti a požadavky na bezpečnost jednotlivých druhů obuvi, což vám ulehčí práci při jejich výběru.

Obsah článku:

Rizika úrazu nohou a chodidel při práci

Existuje mnoho nebezpečí, před kterými vás bezpečnostní obuv může chránit. Tato nebezpečí zahrnují zejména:

Bezpečnostní boty mohou také zvýšit pohodlí tím, že nositeli poskytují podporu kotníku a tlumí nárazy.

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) pro ochranu nohou se rozdělují do tří základních skupin podle úrovně ochrany, které poskytují, na:

Obuv podléhá také tzv. klasifikaci:

Pracovní obuv

Pracovní obuv je vybavena základními bezpečnostními prvky, jejichž účelem je ochrana uživatele před pracovními úrazy. Označuje se písmenem “O”, což je odvozeno z anglického “Occupational footwear” (pracovní obuv), v kombinaci s číselnou řadou od 1 do 5 nebo písmenem “B”. Pracovní obuv nemá ochrannou špičku před nárazem a stlačením. Konkrétní požadavky uvádí ČSN EN ISO 20347.

Třída obuvi Kategorie obuvi Požadavky ČSN EN ISO 20347
I. a II. OB Splňuje základní požadavky pracovní obuvi.
I. O1 Splňuje základní požadavky kategorie OB. Navíc má uzavřenou oblast paty, antistatické vlastnosti a absorbuje energii v oblasti paty.
I. O2 Splňuje požadavky kategorie O1 a má navíc vlastnosti proti průniku a proti absorpci vody.
I. O3 Splňuje požadavky kategorie O2, je odolná proti propíchnutí a podešev obsahuje dezén.
II. O4 Splňuje požadavky kategorie O3, má antistatické vlastnosti a absorbuje energii v oblasti paty.
II. O5 Splňuje požadavky kategorie O4, je odolná proti propíchnutí a má podešev s dezénem.

Ochranná obuv

Ochranná obuv je vybavena zlepšenými bezpečnostními prvky, zejména ochrannou špičkou (tužinkou) a poskytuje ochranu před nárazem do 100 J a stlačením do 10 kN. Označuje se písmenem “P”, což je odvozeno z anglického “Protective footwear” (ochranná obuv), v kombinaci s číselnou řadou od 1 do 5 nebo písmenem “B”. Konkrétní požadavky uvádí ČSN EN ISO 20346.

Třída obuvi Kategorie obuvi Požadavky ČSN EN ISO 20346
I. PB Splňuje základní požadavky ochranné obuvi. Nemá zpevněnou patní část.
I. P1 Splňuje základní požadavky kategorie PB. Navíc má ochrannou špičku (tužinku) s odolností do 100 J.
I. P2 Splňuje požadavky kategorie P1 a je navíc odolná proti propíchnutí a průniku vody.
I. P3 Splňuje požadavky kategorie P2 a má navíc podešev odolnou proti propíchnutí a dezénovou podešev.
II. P4 Splňuje požadavky kategorie P3, má antistatické vlastnosti a absorbuje energii v oblasti paty.
II. P5 Splňuje požadavky kategorie P4, je odolná proti propíchnutí a má podešev s dezénem.

Bezpečnostní obuv

Bezpečnostní obuv splňuje nejvyšší požadavky na bezpečnost, protože má ochrannou špičku (tužinku) a chrání před nárazem energie do 200 J a stlačení do 15 kN. Označuje se písmenem “S”, což je odvozeno z anglického “Safety footwear” (bezpečnostní obuv), v kombinaci s číselnou řadou od 1 do 5 nebo písmenem “B”. Konkrétní požadavky uvádí ČSN EN ISO 20345.

Třída obuvi Kategorie obuvi Požadavky ČSN EN ISO 20347
I. a II. SB Splňuje základní bezpečnostní standardy. Nemá zpevněnou patní část, ale má tužinku ve špičce pro ochranu prstů.
I. S1 Splňuje základní požadavky kategorie SB. Navíc má uzavřenou oblast paty, antistatické vlastnosti, absorbuje energii v oblasti paty a chrání špičku nohy při nárazu do 200 J. Má také zvýšenou odolnost proti topnému oleji.
I. S2 Splňuje požadavky kategorie S1 a je navíc odolná proti absorpci a průniku vody.
I. S3 Splňuje požadavky kategorie S2, je odolná proti propíchnutí podešve, která má navíc dezén.
II. S4 Splňuje požadavky kategorie S3, má antistatické vlastnosti a absorbuje energii v oblasti paty. Svršek je z lisovaného polymeru (gumy) a je plně voděodolný.
II. S5 Splňuje požadavky kategorie S4, je odolná proti propíchnutí a má podešev s dezénem.

Doplňkové funkce bezpečnostní obuvi

Základní označení SB a S1-S5 mohou být kombinována s dalšími kódovými písmeny, které určují dodatečné funkce bezpečnostní obuvi, např.:

Seznam všech doplňkových funkcí bezpečnostní obuvi je uveden v tabulce níže.

Kódové označení Doplňková funkce
P Podešev obuvi je odolná proti průniku - propíchnutí a proražení.
E Obuv lépe absorbuje energii v patní části nohy.
A Antistatická obuv zabraňující jiskření elektrostatického výboje.
C Vodivá obuv umožňující elektrický odpor.
I Elektricky izolační obuv (dielektrická obuv).
WRU Svršek boty je odolný proti průniku a absorpci vody.
CI Izolace spodní části boty (podrážky) proti chladu.
HI Izolace spodní části boty (podrážky) proti teplu.
HRO Podešev boty je odolná proti kontaktnímu teplu.
WR Obuv je odolná proti vodě.
M Obuv má bezpečnostní ochranu nártu.
AN Obuv má bezpečnostní ochranu kotníku.
CR Obuv má bezpečnostní ochranu proti proříznutí.
FO Podešev obuvi je odolná proti olejům a uhlovodíkům.

Podívejme se, co některé z těchto kódů znamenají a jak mohou chránit vaše nohy.

Obuv proti nárazu

Jinými slovy se jedná o ochrannou špičku boty. Pokud jste si někdy propíchli palec u nohy, víte, jak bolestivé to může být. Pád těžkého břemena na nohy nebo sevření bude pravděpodobně ještě nesnesitelnější. Mohlo by to mít za následek zlomení prstů nebo dokonce jejich úplnou ztrátu - amputaci.

Bezpečnostní obuv certifikovaná na úroveň SB vás ochrání před padajícími předměty (ochrana proti nárazu 200 J) a před stlačením proti rozdrcením.

Nejzákladnější verzí bezpečnostní obuvi je SB (Safety Basic). A primární ochranou, kterou vám tyto boty poskytují, je ochrana proti nárazu.

Tento typ bezpečnostní obuvi je vhodný pro vnitřní prostředí bez rizika poškození nohou zespodu.

Antistatická obuv (A)

Statický výboj je někdy jen drobná nepříjemnost. Ale v některých situacích to může být i nebezpečné. Jiskry způsobené statickými výboji by mohly ve vysoce rizikovém prostředí způsobit požár nebo výbuch, případně poškodit citlivá elektronická zařízení.

Můžete dostat elektrostatický šok, pokud jste elektricky „nabiti“ a dotknete se něčeho, co je uzemněno, nebo pokud jste uzemněni a dotknete se něčeho, co je nabité.

Statický náboj můžete zachytit třeba prostřednictvím tření, např. při chůzi po koberci. Když se dotknete vodiče, jako je kov nebo jiná osoba, dostanete (nebo oni) statický šok.

Antistatická bezpečnostní obuv snižuje možnost elektrostatického výboje. Tento typ vodivé obuvi zabraňuje hromadění statických elektrických nábojů v lidském těle tím, že tyto náboje posílá na zem.

Bezpečnostní obuv S1 má ochranu špičky (SB), antistatickou ochranu (A), odolnost vůči topnému oleji (FO) a absorpci energie (E) v patě.

Voděodolná obuv (WR/WRU)

Mít mokré nohy v práci je přinejlepším nepříjemné. V chladných podmínkách mohou mokré nohy poškodit vaše nervy a přispět k podchlazení nebo omrzlinám. Mokrá pokožka po celý den může také způsobit kožní problémy, jako je dermatitida. V teplém počasí by mokré nohy mohly vést k plísňové infekci.

Boty s voděodolností vám pomohou zabránit promáčení nohou při práci. Tato ochrana je užitečná, pokud pracujete ve vlhkém prostředí, např. při čištění, mytí nebo při práci na mokré půdě, jako jsou zemní práce.

V hodnocení bezpečnostní obuvi mohou být boty odolná proti absorpci a průniku vody (S2, S3) nebo plně voděodolné (S4, S5).

Obuv odolná proti průniku (P)

Anti-penetration neboli odolnost proti proražení (P) pomáhá chránit vaše nohy před jakýmikoli hřebíky, šrouby, sklem nebo ostrými předměty. Tato ochrana je vhodná pro stavební dělníky a tesaře, kde jsou běžné zatoulané hřebíky a zlomené materiály.

Odolnost proti průniku je zahrnuta v hodnotách S3 a S5.

Obuv odolná proti uklouznutí (SRA/SRC)

Častým problémem v pracovním prostředí jsou uklouznutí. Podlahy mohou být kluzké během čištění, v dešti nebo po rozlití. Vždy by mělo být prioritou mít na podlaze umístěné protiskluzové povrchy a urgentně vyčistit rozlité tekutiny. Nošení vhodné obuvi může také pomoci zabránit uklouznutí.

Existují dvě úrovně protiskluzové odolnosti:

Bezpečnostní obuv s protiskluzovou odolností na úrovni SRA pak může být testována na SRB. A pokud projde oběma testy, získá nové hodnocení (SRC).

Obuv s izolací proti chladu (CI)

Pokud pracujete v chladném prostředí, jako je sklad nebo venkovní práce, může vám být zima. Bezpečnostní boty s izolací proti chladu (CI) pomáhají udržet vaše nohy v teple. Standardní úroveň ochrany je do -17 °C, ale některé mohou být i do chladnějšího prostředí.

Obuv s izolací proti teplu (HI/HRO)

Tepelně izolační (HI) obuv odolá vysokým teplotám, často až 150 °C. Tato ochrana je užitečná v horkém prostředí nebo v případě, že byste se mohli při své práci vystavit horkým látkám.

Bezpečnostní obuv je k dispozici také s tepelně odolnou podrážkou (HRO). Je obzvláště užitečná, pokud potřebujete chodit po horkých površích, například při pokládání asfaltu, nebo pokud chcete, aby podrážky vydržely déle v létě, kdy může být venkovní povrch velmi horký.

Můžete také najít bezpečnostní boty pro specifická tepelná rizika, která jsou nezbytná, pokud pracujete ve svařování nebo slévárenství.

Obuv s ochranou proti elektrostatickému výboji (ESD)

Bezpečnostní obuv certifikovaná pro elektrostatický výboj (ESD) nabízí extrémně nízký elektrický odpor. ESD boty a antistatické boty (A) zabraňují silnému, nekontrolovanému elektrostatickému náboji a chrání citlivá zařízení nebo jejich součásti před elektrostatickými výboji.

Jak elektrostatické výboje (ESD), tak antistatické (A) bezpečnostní boty jsou vodivé.

Obuv s ochranou proti elektrickému nebezpečí (EH)

Můžete si také pořídit izolační bezpečnostní obuv na ochranu před elektrickými riziky (EH). Tento typ obuvi je izolační a chrání nositele před úrazem elektrickým proudem v důsledku náhodného kontaktu s elektrickými dráty pod napětím. Obuv EH má určitou úroveň ochrany, kterou nabízí, např. 1000V třída 0. Můžete si tak vybrat tu správnou ochranu pro daný typ práce.

Tato obuv není vhodná tam, kde jsou vyžadovány antistatické vlastnosti.

Obuv s metatarzální ochranou (M)

Obuv s metatarzální ochranou zajišťuje nejen ochranu prstů, ale také ochranu celé horní části nohy. Pokud existuje riziko pádu těžkého břemene na nohy, tato extra ochrana vám pomůže udržet nohu v bezpečí.

Obuv s odolností proti proříznutí (CR)

Bezpečnostní obuv se svrškem odolným proti proříznutí chrání horní a boční části nohou před pořezáním. Je to užitečné, zejména pokud pravidelně pracujete s čepelemi nebo jinými ostrými předměty, které by mohly proniknout do boty shora nebo ze stran.

Obuv s ochranou proti chemikáliím

Tato bezpečnostní obuv chrání nohy uživatele před působením různých druhů chemických látek. Obuv je certifikována na penetraci, prostupnost a degradaci působením chemikálií. Touto ochranou může být obecná odolnost vůči palivu/oleji (FO) a řadě průmyslových chemikálií nebo vůči konkrétní vysoce rizikové chemické látce, která se vyskytuje na vašem pracovišti.

Pracovní, ochranná a bezpečnostní obuv. Funkce a požadavky na úroveň ochrany
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu