Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Zaměstnanec odmítá nosit osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mám dělat jako zaměstnavatel?

6. 11. 2020
Zpět

Převážná většina zaměstnanců chápe a cení nutnost používat osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) během práce. Tu a tam se však objeví tvrdohlavý a zarputilý zaměstnanec, který je nosit odmítá. Raději bude hazardovat se svým životem a to jen proto, že se chce cítil volný a nespoutaný. Odmítnutí nosit OOPP nebo zanedbání bezpečnostního vybavení může mít katastrofální následky nejen pro jednotlivce, ale i pro celou společnost. Co má ale dělat zaměstnavatel, když jeho zaměstnanec odmítá používat osobní ochranné pracovní prostředky? Má vůbec nějaké šance ho k tomu přimět?

Obsah článku:

Důsledky nenošení OOPP

V závislosti na prováděných pracovních činnostech jsou pracovníci vystaveni nejrůznějším rizikům, a to jak krátkodobým, tak dlouhodobým.

Bez OOPP jsou zaměstnanci vystaveni riziku např.:

Některé zdravotní problémy vyžadují dlouhodobá vystavení rizikům, jako je například ztráta sluchu způsobená hlukem nebo astma z povolání aj. Lze jim zabránit pouze zodpovědným nošením OOPP.

Legislativní povinnosti týkající se OOPP

V otázkách týkajících se osobních ochranných pracovních prostředků mají povinnosti obě strany zaměstnaneckého poměru, tedy jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec.

Povinnost zaměstnavatele poskytnout OOPP

Tyto legislativní požadavky ukládají každému zaměstnavateli povinnost poskytnout svým zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky:

Povinnost zaměstnance používat OOPP

Zaměstnanec je povinen dle § 106 odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce dbát o svou vlastní bezpečnost, ale také o bezpečnost a zdraví ostatních osob, kterých se týká jeho jednání. Z toho plyne, že je povinen dodržovat předpisy k zajištění BOZP a používat OOPP.

Zaměstnanec, který nepoužívá OOPP se stává nezpůsobilým k výkonu práce a zaměstnavatel mu může udělit sankci v podobě srážky ze mzdy, nebo ho upozornit na možnost výpovědi podle § 52 písm. g) zákona č. 262/2006 Sb.“

Jako zaměstnavatel si musíte uvědomit, že pokud zaměstnanec utrpí pracovní úraz kvůli nedostatečnému používání OOPP, může vaše firma čelit právním krokům. Pokud ochranné prostředky zaměstnanec nepoužívá nebo je odmítá používat, dopouští se tím vědomě porušení předpisu. V případě, že zaměstnavatel prokáže, že po svém zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz, vyžadoval používání OOPP, může se zbavit právní odpovědnosti. Zaměstnanci pak vzniká problém zejména s pojišťovnou.

Více informací se dočtete v článku OOPP - poskytování, směrnice, evidenční listy, práva a povinnosti

Jak přimět zaměstnance k používání OOPP?

Přesvědčit své zaměstnance, aby používali OOPP, může být někdy složité. Ale zaměstnavatel tu není přece od toho, aby někoho přesvědčoval. Zaměstnanec by měl být naopak rád, že se jeho zaměstnavatel zajímá o bezpečnost práce a záleží mu na ochraně zdraví svých pracovníků. Pokud se tedy setkáte s tím, že vám pracovník odmítne používat ochranné prostředky, možná budete muset změnit svůj přístup.

Pokud chcete přimět své zaměstnance, aby používali své OOPP, máte možnost vybrat si z několika metod. Některé metody mohou na jedince fungovat, jiné ne. Všechny tyto metody je možné použít samostatně, ale budou mnohem účinnější, když je zkombinujete. Ukažte svým zaměstnancům, že vám záleží na jejich bezpečnosti.

1. Nabídněte zaměstnancům, aby se zúčastnili výběru OOPP

Lidé obvykle dávají přednost vybavení, které si sami vyberou. Dává jim to pocit nezávislosti, individuality a kontroly. Dává tedy smysl, že zaměstnanci mají menší sklon nosit OOPP, které pro ně vyberete bez jejich vědomí nebo účasti.

Pokud kupujete vybavení v obchodě, vemte svého zaměstnance s sebou. Pokud budete OOPP objednávat přes katalog nebo e-shop, nechte je nahlédnout a dejte jim šanci se k výběru také vyjádřit. To pomáhá zaměstnancům vybrat si takové prostředky, které jim budou vyhovovat z hlediska funkčnosti, velikosti i zdravotní nezávadnosti vůči jejich případných zdravotním problémům.

2. Ukotvěte používání OOPP v pracovní smlouvě

Jak již bylo zmíněno, můžete mít důvod k rozvázání pracovního poměru s tím zaměstnancem, který opakovaně odmítá používat ochranné prostředky. Abyste podobným problémům předešli, ukotvěte požadavky na používání OOPP v pracovní smlouvě nebo jejím dodatku. Přidejte klauzuli, která uvádí, že nošení OOPP je povinné z důvodu dodržování zákonů o ochraně zdraví a bezpečnosti. Zamezíte vytváření prostoru pro nejistotu nebo tvrzení o nevědomosti ze strany zaměstnance.

Měli byste vědět, že klauzule vás, jako zaměstnavatele, nezbavuje odpovědnosti. Poskytne vám pouze oporu, kterou potřebujete k řešení případů, kdy používání OOPP odmítá. Bez ohledu na to je zaměstnavatel plně zodpovědný za to, že zaměstnanci budou při výkonu důležitých bezpečnostních rolí používat ochranné prostředky. Zákon vám neumožňuje vyloučit odpovědnost za újmu na zdraví. Odmítnutí odpovědnosti by bylo u soudu s velkou pravděpodobností ignorováno.

3. Jděte příkladem a sami noste OOPP

Buďte příkladem pro všechny zaměstnance a noste i vy ochranné prostředky tam, kde je to vyžadováno. Pracovníci nechápou, a je to logické, proč by se měli řídit pravidly, pokud je nedodržují jejich nadřízení. Pokud je nosit nebudete, odporujete svému postoji k ochraně zdraví a bezpečnosti tím, že naznačujete, že OOPP jsou bezvýznamné, čímž ztrácíte respekt a důvěru svých zaměstnanců. Navíc nejste imunní vůči rizikům, i když se na rizikovém místě nezdržujete pravidelně. Stačí jen okamžik, než se stane nehoda.

4. Zajistěte zaměstnancům školení o používání OOPP

Špatné povědomí a vnímání rizik zaměstnancům často brání v nošení OOPP. Školení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, konkrétně se zaměřením na OOPP, může výrazně ovlivnit vnímání jedince, jak důležité je jejich používání. Ideální je do školení zahrnout také následky a konkrétní případy dopadů, když zaměstnanec ignoruje pravidla. Buďte však velmi opatrní při výběru vhodného obsahu, protože příliš drastická videa mohou mít na některé jedince negativní účinky. Raději se jich předem zeptejte, zda jsou ochotni takové video shlédnout.

Mohlo by vás zajímat: Jak seznámit a proškolit zaměstnance pro používání osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP)

5. Ukažte důvody, proč nosit OOPP

Mimo známé důsledky, jako je pracovní úraz a související poškození zdraví, se zkuste zaměřit na emoce zaměstnanců. Někdy totiž člověk potřebuje popostrčit, aby si uvědomil realitu. Musí mu být ukázáno, proč děláme to, co děláme a proč bychom měli zůstat na pozoru.

Umístěte v místnosti pro zaměstnance nebo tam, kde pracovníci ukládají své ochranné pomůcky, tabuli a vyzvěte všechny, aby na ní připnuli obrázky své rodiny, přátel, domácích mazlíčků nebo čehokoliv jiného, ​​co je motivuje, aby byli každý den v bezpečí.

Bez jakýchkoliv řeči o legislativě v oblasti BOZP bude tato nástěnka sloužit jako skutečná připomínka toho, proč by měli lidé používat ochranné prostředky a zůstat v bezpečí.

Zaměstnanec odmítá nosit osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mám dělat jako zaměstnavatel?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu