Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

OOPP - poskytování, směrnice, evidenční listy, práva a povinnosti

3. 3. 2016
Zpět

V tomto článku se dozvíte komplexní informace o poskytování OOPP, právech a povinnostech zaměstnavatelů i zaměstnanců, dokumentaci, evidenčních listech a všem, co s OOPP souvisí a co jste možná ani nevěděli. Dále vás seznámíme s tím, proč by poskytování OOPP zaměstnancům nemělo být podceňováno, a proč je dobré si nechat zpracovat dokumentaci a systém poskytování OOPP.

Zkratka OOPP

V úvodu si pro jistotu zopakujeme, co vlastně OOPP znamená, i když předpokládáme, že to většina zaměstnavatelů a zaměstnanců bude vědět.

Tyto prostředky slouží pro ochranu zdraví osob a před riziky možného poškození zdraví, které jim hrozí při výkonu více či méně nebezpečné pracovní činnosti. OOPP jsou důležitou a v mnoha případech nepostradatelnou součástí pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Zahrnují velké množství prostředků a pomůcek, které chrání různé části lidského těla od hlavy až k patě. OOPP chrání zaměstnance například před prachem, hlukem, ostrými předměty, chemickými a toxickými látkami apod.

Tento článek ale není o tom, co zkratka OOPP znamená, nýbrž o poskytování, právech a povinnostech, směrnicích, související dokumentaci, evidenčních listech, prokazatelnosti a prohlášení zaměstnanců o jejich používání. Informace jsou určeny jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance.

Co spadá pod OOPP

OOPP musí splňovat takové náležitosti, aby jejich použití bylo účinné vůči potenciálním rizikům zranění a zároveň, aby jejich používání nepředstavovalo žádné další riziko. OOPP musí neprodleně odpovídat stávajícím podmínkám pracoviště, charakteristice pracovní činnosti a rizikům. Měly by být také v souladu s ergonomickými a zdravotními požadavky zaměstnance a v neposlední řadě by měly odpovídat jeho fyzickým předpokladům (velikosti). Též by se nemělo zapomínat na to, že pokud je vyžadováno použít více OOPP, měly by být vzájemně slučitelné, aby jeden nepřekážel druhému.

Co mezi OOPP nepatří

Proč je nezbytné OOPP zaměstnancům poskytovat

Častým nešvarem mnohých firem je, že svým zaměstnancům poskytují zcela nedostatečné OOPP a to aniž by si toho byly vědomi. Netuší to, protože neřeší BOZP nebo nemají správně zhodnocená rizika, na jejichž základě se OOPP vybírají a následně poskytují. Jednoduše řečeno si mnozí zaměstnavatelé myslí, že například rukavice a přilba s brýlemi stačí. Ne vždy tomu tak musí být, protože ne vždy tyto komponenty musí být ideální ochranou proti rizikům, které reálně při dané pracovní činnosti hrozí. Jenže když zaměstnavatel neřeší BOZP, což není nijak výjimečná situace, zpravidla ani neví, že OOPP je jednou z velmi důležitých částí této agendy a že jejich výběr, potažmo poskytování, se dělá právě na základě zhodnocení rizik. Více informací o rizicích si můžete přečíst například v článku Efektivnější řízení firmy a management rizik BOZP nebo Aktualizujete pravidelně registr rizik? Pokud ne, máte problém.

Nyní tedy kýžená otázka, proč je nezbytné OOPP poskytovat, která se váže na otázku, za jakých podmínek? Jako zaměstnavatel(ka) byste měl(a) vědět, že nejen když je neposkytujete, ale i když je poskytujete nedostatečně bez řádného zhodnocení rizik OZO (myšleno odborně způsobilou osobou v prevenci rizik), vystavujete se obrovskému riziku nejen pokuty ze strany OIP (oblastní inspektorát práce), jehož pravomocí je kontrolovat BOZP, ale také se vystavujete riziku, že když se stane pracovní úraz nebo v horším případě úmrtí zaměstnance, kontrolní orgány, ale i pojišťovny, budou samozřejmě zjišťovat, jak byl proveden výběr, poskytnutí a správné užití OOPP, potažmo seznámení a proškolení zaměstnanců. V případě negativních zjištění se zaměstnavatel může dostat do velkých problémů, které obnášejí zejména tučné sankce, náhradu škody zaměstnanci za pracovní úraz apod.

Poskytnutí OOPP zaměstnancům nestačí

Zaměstnance je třeba také velmi pečlivě a hlavně prokazatelně seznámit s tím, jak mají konkrétní OOPP používat. Pokud tak zaměstnavatel neučiní a přihodí se pracovní úraz, může se opět připravit na šetření ze strany OIP, které je samozřejmě spojeno s velkými problémy.

S poskytováním a používáním OOPP se můžete setkat při školení BOZP, ale většinou jen okrajově - základně, což pro řádné prokázání většinou nestačí. Mnohem důležitější a jediné správné řešení je, že systém poskytování OOPP bude zpracováno a zaneseno v dokumentaci OOPP, která je součástí ucelené dokumentace BOZP.

Dokumentace OOPP v dokumentaci BOZP

Jediné správné a korektní řešení, jak prokazatelně a řádně seznámit zaměstnance s používáním OOPP je mít profesionálně zpracovanou dokumentaci BOZP, respektive dokumentaci OOPP, která je její součástí. S touto dokumentací je pak důležité pečlivě seznámit zaměstnance. Ale pozor, nestačí jen zpracovat seznam poskytovaných OOPP dle § 104 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Je důležité a nevyhnutelné vypracovat konkrétní systém poskytování OOPP, které bude obsahovat například:

Velmi důležité je také zmínit, že systém poskytování a používání OOPP je nutné zpracovat pro každou firmu na míru, dle jejich konkrétního oboru, složitosti, technologických a pracovních postupů apod. Nelze si myslet, že například každý soustružník bude používat ty samé OOPP, protože pokaždé mohou být použity jiné stroje, jiné postupy apod.

Při zpracování dokumentace a celého systému OOPP by se měla zúčastnit odborně způsobilá osoba (OZO BOZP) v prevenci rizik, vedoucí pracovník, zaměstnanci, ale také například nákupčí nebo přímo majitel dané firmy - zaměstnavatel.

Evidenční list - důležitý doklad poskytování OOPP

Další nedílnou součástí celého systému poskytování OOPP musí být neprodleně také evidenční list pro výběr a případné vrácení.

Evidenční list OOPP by měl obsahovat minimálně

Doporučujeme také, aby v evidenčním listu byly uvedeny konkrétní pracovní činnosti, pro které budou OOPP používány. Tzn. například, že svářeč obdržel:

Čím konkrétnější evidenční list OOPP bude, tím lepší pro vás, jako zaměstnavatele.

Potvrzení - prohlášení o převzetí OOPP zaměstnancem

Prohlášení zaměstnance o převzetí OOPP, ale také o seznámení s jejich používáním je další z velmi důležitých věcí, na které byste neměli nikdy zapomenout. Bez tohoto prohlášení je převzetí zaměstnancem neplatné! Písemným potvrzením zaměstnanec stvrzuje, že byl seznámen se stavem OOPP, s jejich užíváním, zacházením, pravidelnou údržbou, ale také o rizicích, před kterými ho OOPP chrání. Bude se vám to hodit zejména v případě, že se stane pracovní úraz. Pro vás jako zaměstnavatele to bude evidentní a prokazatelný důkaz, že jste udělali vše na 100% a budete tedy chráněni před případným napadením a popotahováním s kontrolním úřady či soudy.

Práva a povinnosti týkající se OOPP

Práva a povinnosti v oblasti OOPP jsou jak na straně zaměstnavatele, tak zaměstnance. Obě strany musí dle zákona dodržovat stanovená pravidla a v případě jejich porušení se mohou dostat do velmi nepříjemné situace, a to nejen co se týče zranění, ale také co se týče odškodňování nebo uplatňování náhrady za způsobené škody.

Pro zaměstnavatele

V rámci BOZP nařizuje zákoník práce zaměstnavatelům povinnost zajistit svým zaměstnancům nejen OOPP, ale také dezinfekční, čisticí a mycí prostředky, a to vzhledem k povaze jejich pracovní činnosti.

Pro zaměstnance

Zaměstananci jsou povinni řádně používat zaměstnavatelem poskytnuté OOPP a to podle výše zmiňované dokumentace BOZP. Věděli jste, že když jako zaměstnanec nepoužíváte zaměstnavatelem poskytnuté OOPP, nemusíte dostat nemocenskou nebo odškodnění v případě pracovního úrazu?

Směrnice pro poskytování OOPP

Směrnice, které ukládají zaměstnavatelům povinnost v oblasti poskytování OOPP jsou:

CRDR s.r.o.

OOPP - poskytování, směrnice, evidenční listy, práva a povinnosti
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu