Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost při práci s elektřinou a elektrickými zařízeními

8. 6. 2017
Zpět

Existuje mnoho elektrických zařízení a spotřebičů, které používáme jak v každodenním životě, tak v práci. Jsou pro nás velkým pomocníkem, ale umí být také velmi nebezpečné, a to zejména při práci. Přečtěte si proto několik našich tipů, díky kterým budete lépe chráněni před zásahem elektrickým proudem.

1. Vždy buďte bdělí a odpočatí

Chcete-li být při používání elektrických zařízení v bezpečí, po celou dobu práce buďte vždy ve střehu. Únava ani jiný příznak zhoršeného vědomí nemusí být elektřinou tolerován. Stejně tak nikdy nepracujte s elektřinou, když jste se necítíte jakkoliv dobře - závratě, mdloby, chřipka apod.

Naopak se snažte být vždy vyspalí a odpočatí. Soustředěnost a uvážlivost hraje pro udržení bezpečnosti práce s elektřinou velmi zásadní roli. Nezapomeňte, že i sebemenší zaváhání vás může stát to nejcennější, co máte.

2. Alkohol a drogy jsou nepřípustné

Jakékoliv opravy nebo jiné zásahy do elektrických zařízení nebo přímo do sítě či rozvodů elektřiny jsou pod vlivem alkoholu a drog zcela nepřípustné. I sebemenší banalita, jako je výměna žárovky, může pro člověka a jeho okolí znamenat velké nebezpečí vážného úrazu. Přečtete si článek Jak alkohol a drogy ovlivňují pracovní výkon? A je vaše pracoviště opravdu střízlivé?

Stejně jako alkohol a drogy jsou nepřípustné také jakékoliv léky, které mohou způsobovat změny nálad nebo chování, zhoršení stability, únavu a jiné vedlejší účinky, které by mohly mít vliv na bezpečnost při práci. Konkrétní informace se dozvíte v článku Podpůrné prostředky a bezpečnost práce. Skryté každodenní riziko nebo zlepšení efektivity práce?

3. Nestrkejte prsty tam, kam nemáte

Nikdy nezapomínejte na to, že všechny dráty elektrického vedení mohou být pod velmi silným napětím. Bavíme se zde o elektrickém vedení, které můžete vidět spadlé v blízkosti vašeho domova, kanceláře, staveniště či jiného místa. Nikdy se tohoto vedení nedotýkejte, a to i když si myslíte, že v něm žádná elektřina neproudí. Nechte elektrické vedení na profesionálech a nestrkejte prsty tam, kam nemáte.

4. Nepouštějte se do neznámého a nemožného

Pokud se chystáte pracovat se elektrickým zařízením nebo strojem, který ještě dobře neznáte, pečlivě si přečtěte bezpečnostní pokyny a doporučení. Ty by měly být součástí balení. Pokud k dispozici nejsou, pokuste se hledat na internetu, určitě něco najdete.

V případě náročných a odborných prací se specializovanými stroji je pro bezpečnost práce potřebné mít dostatečnou kvalifikaci a odpovídající školení.

Nesnažte se sami opravovat elektrická zařízení, kterým nerozumíte. Opravy a revize mohou provádět pouze kvalifikovaní specialisté. Nesnažte se o to ani když zařízení není pod proudem. Pokud přístroj špatně opravíte, můžete při jeho aktivaci dostat elektrický zásah. Neriskujte!

5. Pozor na vodu a vlhké prostředí

Za žádných okolností byste neměli provádět jakékoliv operace s elektrickým zařízením, pokud stojíte ve vodě. Velmi opatrní byste měli být i když se pohybujete jen v její blízkosti.

Nikdy byste neměli dopustit, aby se elektrické kabely nebo celé zařízení dostalo do kontaktu s vodou nebo přímo do vody.

Při práci ve vlhkém nebo mokrém prostředí je nutné zajistit, aby všechny kabely byly pevné, izolované a v dobrém stavu.

6. Dodržujte pravidla bezpečnosti práce

Dodržujte předepsaná pravidla, povinnosti a směrnice týkající se bezpečnosti práce a požární ochrany. Přečtěte si článek, ve kterém jsou podrobně popsány Zásady bezpečné práce s elektrickými zařízeními, které jsou pod napětím.

Velmi důležitým faktorem pro bezpečnou práci s elektřinou je školení zaměstnanců a jejich pravidelné kontroly. Při školení BOZP a PO buďte pozorní a snažte se načerpat co nejvíce informací. Určitě si za svou pracovní kariéru několikrát vzpomenete, jak se zachovat v krizové situaci. A to se hodí. Přečtěte si článek, který popisuje, Jak poskytnout první pomoc při zásahu elektrickým proudem.

Nezapomínejte na to, že pro každé elektrické zařízení byste měli vést provozní dokumentaci, a to včetně zápisů o realizovaných revizích a provozních kontrolách. Více informací se můžete dočíst v článku Revize elektrospotřebičů je zaměstnavatelovou povinností.

Velkou pozornost si zaslouží bezpečnost práce při svařování plamenem a elektrickým proudem, které je považováno za velmi nebezpečné. Řadí se totiž do kategorie práce se zvýšeným nebezpečím požáru nebo výbuchu. Přečtěte si proto Zásady bezpečnosti práce při svařování plamenem a elektrickým obloukem.

Bezpečnost při práci s elektřinou a elektrickými zařízeními
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu