Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost práce v oblasti úklidových služeb. Rizika BOZP a prevence

8. 8. 2018
Zpět

Úklidové služby jsou nejen z hlediska kvality, ale také z hlediska bezpečnosti práce, velmi často opomíjeným oborem. Přitom se jedná o fyzicky velmi náročnou a pro člověka mnohdy velmi nebezpečnou práci skýtající celou řadu rizik od expozice nebezpečnými látkami až po nepravidelnou pracovní dobu. Jaká jsou reálná rizika při úklidu a jak jim předcházet?

Postoj úklidových firem a EU k BOZP

Sektor úklidu je jedním z nejrozšířenějších oborů v Evropské unii vůbec. Podle Eurostatu v roce 2010 pracovalo v tomto oboru kolem 3,5 milionu lidí. V drtivé většině případů tuto práci provádějí ženy, převážně cizinky z východního bloku Evropy. Jsou zaměstnávány úklidovými firmami, které poskytují své služby externě, jako subdodavatelé, pro jiné podniky. A právě zde narážíme na hlavičku hřebíku.

Často se totiž setkáváme s lhostejností některých úklidových firem vůči jejich zaměstnancům z ciziny, protože u nich pracují jen dočasně. BOZP tak pro ně nemá téměř žádnou prioritu. Pravdou však je, že díky zvyšujícímu se tlaku Evropské unie na zaměstnavatele z hlediska BOZP a častějším kontrolám povinností, se situace v posledních letech pomalu a jistě zlepšuje. Jen velmi zřídka se dnes setkáte s nelegálními zaměstnanci, kteří jsou nejohroženější cílovou skupinou co se týče bezpečnosti práce.

Také kvalita úklidových služeb a hygiena mají svůj velký podíl na úroveň bezpečnosti práce. Zanedbání může mít za následek nejen rozšíření bakterií a infekcí, ze kterých vznikají různé druhy nemocí, ale také například riziko uklouznutí a pádu na mokré podlaze. Orgány Evropská unie činné v oblasti BOZP tak považují sektor úklidových služeb za zvláště ohrožený riziky, které se vztahují k práci související s uklouznutím, zakopnutím až po agresivní přístup veřejnosti vůči úklidovým pracovníků.

Rizika bezpečnosti práce při úklidu

Bezpečnostních rizik v oblasti úklidu je celá řada. Pracovníci jsou vystaveni nejen expozici nebezpečnými chemickými látkami, jako jsou různé čisticí, deratizační nebo dezinfekční přípravky, ale také těžké fyzické námaze, která se z dlouhodobého hlediska odráží na jejich zdraví. Dělají namáhavou práci, která skýtá neustále opakující se pohyby předklánění, ohýbání, tahání, přenášení atd. To má pak zásadní vliv na muskuloskeletální poruchy svalů, kloubů a nervů a jiné problémy pohybového ústrojí. Zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci, by si proto měli uvědomit, že také ergonomie práce je nezbytným faktorem pro prevenci rizik.


Mezi deset nejčastějších rizik v sektoru úklidu patří:

Jak řešit BOZP v úklidových službách

1. Zaveďte BOZP do firemní kultury
2. Nastavte management rizik
3. Školte zaměstnance v BOZP
4. Dbejte na používání OOPP
5. Dodržujte a kontrolujte nastavená pravidla

1. Zaveďte BOZP do firemní kultury

Zavedení BOZP do firemní kultury je jeden ze základních stavebních kamenů pro zvýšení úrovně bezpečnosti práce a snížení úrazovosti. Tato strategie skýtá detailní analýzu stavu BOZP ve firmě, hloubkové zamyšlení, vyhodnocení a nastavení jasných pravidel. Cílem této strategie je naučit zaměstnance striktně dodržovat dohodnutá pravidla tak, aby se stala součástí jejich každodenních pracovních návyků.

Inspirujte se těmto články:

2. Nastavte management rizik

Management rizik, nebo také řízení rizik, je dalším ze základních pilířů bezpečnosti práce. Navíc je to také zákonná povinnost všech zaměstnavatelů, a to podle § 102 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce, kde je uvedeno, že zaměstnavatel je povinen kontinuálně vyhledávat nebezpečné činitele a nebezpečné procesy pracovního prostředí a zjišťovat jejich příčiny a zdroje. Řízení rizik BOZP má několik dílčích fází, které jsou na sebe úzce navázané. Postup je následující: vyhledávání rizik (analýza, identifikace, hodnocení), přijímání opatření, vedení dokumentace BOZP, informování o rizicích, sledování a následná kontrola.

Podrobnější informace se dočtete v článku Analýza a řízení rizik BOZP.

3. Školte zaměstnance v BOZP

Vzdělávání v oblasti bezpečnosti práce platí pro všechny úrovně pracovních pozic od uklízečky až po vrcholového manažera. Školení zaměstnanců se pak stává nástrojem preventivních opatření proti pracovním úrazům. U školení je ale třeba brát v potaz fakt, že je extrémně nutné ho strukturovat tak, aby se vztahovalo ke konkrétním rizikům na konkrétním pracovišti nebo k vykonávané práci. Obecné školení BOZP, které obsahuje převážně informace o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti práce, je sice důležité, ale pokud nebudete zaměstnance upozorňovat na konkrétní rizika, která na ně při jejich pracovní činnosti číhají, školení bude polovičaté a neefektivní. Doporučujeme proto, abyste při výběru dodavatele školení BOZP dbali na kritérium profesních doplňků.

Přečtěte si také článek: Jediné online školení BOZP s profesními doplňky dle legislativy. U nás zdarma!

4. Dbejte na používání OOPP

Osobní ochranné pracovní prostředky jsou při úklidu naprosto nezbytné. Nejčastěji zahrnují pracovní oděv, gumové rukavice, ochranné brýle a štíty, přilby, respirátory, zástěry, pláště apod. Problémem však je, že někteří zaměstnanci nerespektují jejich používání. To je způsobeno tím, že nejsou řádně proškoleni a nemají vůči nim ze strany zaměstnavatele žádné povinnosti. To je samozřejmě také důsledek neřešení firemní kultury a povinností v oblasti BOZP.

Zaměstnavatelé a zaměstnanci by neměli zapomínat na to, že mají vůči OOPP zákonné povinnosti. Zaměstnavatel má povinnost je poskytnout všem svým zaměstnavatelům, přičemž zaměstnanec má povinnost je používat a pečovat o ně dle instrukcí zaměstnavatele.

Mohlo by vás zajímat:

5. Dodržujte a kontrolujte nastavená pravidla

Všechna výše uvedená doporučení budou k ničemu, pokud je nebudete jako zaměstnavatel důsledně kontrolovat. Provádějte proto na pracovišti namátkové kontroly, zejména pak u používání OOPP. Pokud zaměstnanci nerespektují nastavená pravidla BOZP, nepřehlížejte to, ale naopak jim za to dejte menší trest v podobě upozornění, že opakované porušování může vést až ke snížení bonusů. Nezapomeňte je ale také odměňovat za dodržování pravidel, a to v podobě osobního poděkování, vystavení certifikátu zodpovědného zaměstnance nebo jednorázovým finančním ohodnocením.

Další preventivní opatření

Mimo pět základních výše uvedených opatření doporučujeme dodržovat následující pravidla:

Bezpečnost práce v oblasti úklidových služeb. Rizika BOZP a prevence
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu