Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Co jsou směrnice BOZP? Pravidla, zásady a místní provozně bezpečnostní předpisy

1. 12. 2016
Zpět

Směrnice znamenají předpisy, pravidla nebo také zásady. V oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci existují tzv. směrnice BOZP, jež mají za úkol v každé firmě nastavit pravidla bezpečné práce, podle kterých by se měl každý pracovník řídit. Směrnice BOZP vycházejí z platných zákonů České republiky, zejména pak ze Zákoníku práce a dalších legislativních předpisů, nařízení vlády, vyhlášek a norem. Připravili jsme pro vás sérii nejčastějších otázek a odpovědí, které by vám měli podstatu směrnic BOZP přiblížit.

Kdo je povinen směrnice vypracovat?

Směrnice BOZP jsou součástí dokumentace BOZP, kterou má povinnost mít zpracovanou každý podnikatelský subjekt, tzn. každá právnická i podnikající fyzický osoba, která má zaměstnance. Musí být součástí každé firmy a to bez rozdílu podnikatelské činnosti.

Kdo musí směrnice dodržovat

Směrnice BOZP musí dodržovat nejen zaměstnanci firmy, ale úplně všechny osoby, které se zdržují na pracovišti. Může se jednat například o externí pracovníky, kteří do firmy docházejí jen několikrát měsíčně. Měli by být s nimi řádně seznámeni a dodržovat je, jako kmenoví pracovníci firmy.

Jaký by měl být obsah směrnice BOZP?

Obsah směrnic BOZP je tím nejdůležitějším. Informace, respektive daná pravidla, zásady, předpisy nebo návody by měly být zpracovány a prezentovány co nejjednodušeji, aby je pochopil každý bez větších problémů.

Směrnice by měly jasně definovat potenciální rizika, která se na pracovišti mohou vyskytovat a zároveň by měl být jakýmsi návodem, jak se jim vyvarovat.

Směrnice BOZP musí jasně stanovovat také odpovědné osoby a jejich kompetence. Jejím cílem by mělo být nejen zlepšení bezpečnosti, ale také zlepšení efektivity práce.

Obsah směrnice BOZP by měl být vždy v souladu se zákony, které se k dané činnosti vztahují. V českém právním prostředí musí respektovat zejména Zákon č. 262/2006 Sb. Zákoník práce, Zákon č. 309/2006 Sb. o dalších požadavcích BOZP, Zákon č. 258/2000 Sb. Zákon o ochraně veřejného zdraví, a Směrnice Rady 89/391/EHS o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Příklady obsahu směrnice BOZP

Pravidla, zásady a předpisy BOZP, tedy směrnice, má každá firma jiné, podle toho, o jakou činnost se jedná. Základním obsahem však musí být účel, rozsah působnosti, pojmy, definice a zkratky. Dále může obsahovat například zabezpečení BOZP a PO, právní předpisy k zajištění BOZP a PO, povinnosti zaměstnavatele a vedoucích zaměstnanců na úseku BOZP, identifikace nebezpečí, hodnocení a řízení rizik, návody pro stroje, technická zařízení, dopravní prostředky, přístroje a nářadí, kategorizace prací, OOPP a ochranné nápoje, skladování a manipulace a jiné místní provozně bezpečnostní předpisy.

„Podívejte se na ukázkové směrnice BOZP“

Co jsou místní provozně bezpečnostní předpisy?

Místní provozně bezpečnostní předpis je svým způsobem určitý druh směrnice. Přesněji se jedná o interní, nebo chcete-li vnitropodnikový, systém bezpečné práce, který je tvořen například provozním řádem či návodem na použití nějakého stroje nebo přístroje, jehož původní znění od výrobce chybí. V podstatě se jedná o místní předpis, který na základě vyhodnocení potenciálních rizik určuje podmínky bezpečnosti práce, takže se dá považovat také za směrnici BOZP.

Místní provozně bezpečnostní předpis má zaměstnavatel povinnost zpracovat na základě Nařízení vlády č. 168/2002 Sb. a Nařízení vlády č. 378/2001 Sb.

Lze stáhnout připravené směrnice BOZP a použít je?

V žádném případě. Směrnice jsou pro každou firmu individuální podle jejich činnosti a rizikovosti. Je to úplně stejné, jako u používání předpřipravené dokumentace a vzorových šablon BOZP, o nichž jsme psali v článku Pozor na předpřipravené vzory a šablony dokumentace BOZP a PO. Mohou vás dostat do velkého maléru.

Uvědomte si, že zpracování směrnic BOZP vyžaduje zhodnocení mnoho dílčích činností, které se v konkrétní firmě nachází. Je potřeba udělat vstupní audit, zpracovat hodnocení a registr rizik, provést kategorizaci prací, zajistit revize a kontroly všech zařízení, zpracovat dokumentaci požární ochrany a další věci s tím související. To vše se vždy zpracovává na konkrétní firmu, konkrétní hierarchii, pracovní pozice a místní podmínky.

Může si směrnice zpracovat zaměstnavatel sám?

Pokud má do 25. zaměstnanců a má k tomu má dostatečné odborné znalosti tak ano, ale všeobecně se to nedoporučuje. Jedná se totiž o relativně složitou agendu, která je závislá na mnoha dalších faktorů týkajících se bezpečnosti práce a požární ochrany. Jednodušší a podstatně jistější způsob je nechat si zpracovat směrnice BOZP odbornou firmou na bezpečnost práce.

Co jsou směrnice BOZP? Pravidla, zásady a místní provozně bezpečnostní předpisy
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu