Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Pozor na předpřipravené vzory a šablony dokumentace BOZP a PO. Mohou vás dostat do velkého maléru

2. 11. 2016
Zpět

Na předpřipravené vzory dokumentace BOZP a PO jsme již v některých našich článcích upozorňovali, ale zatím jen velmi krátce a nedostatečně. Protože se tu a tam setkáme u našich nových klientů s otázkou typu: „A co stáhnout z internetu nějaký ten vzor dokumentace? Nám to bude určitě stačit. Je to rychlý a určitě nám dáte slevu, ne?“, rozhodli jsme se, že jednou pro vždy všem vysvětlíme, proč na tuto otázku odpovídáme: „Vzor dokumentace BOZP a PO rozhodně ne! S takovou u nás bohužel nepořídíte.“ V tomto článku se budeme tedy věnovat připraveným šablonám a vzorům pro dokumentaci BOZP a PO a pokusíme se vám osvětlit všechna jejich úskalí.

Argumenty, proč říct vzorům jasné NE!

Uvědomte si, že BOZP a PO jsou extrémně složité agendy. Jejich správnému a kvalitnímu zvládnutí předchází řada analýz a dalších úkonů a dokumentů. Nejčastěji se jedná o níže uvedené:

Na základě těchto skutečností je teprve možné zvládnout agendy BOZP a PO na vysoké úrovni tak, aby v praxi opravdu fungovaly. Pokud se všem těmto krokům vyhnete a jen vyplníte předpřipravený vzor nebo nějakou šablonu staženou z internetu, jak chcete dosáhnout výsledku? A jde vám vůbec o kvalitní výsledek nebo jen o jakousi dokumentaci na oko pro úřady? To je třeba si řádně rozmyslet. Jenže pozor, ani úřady vám dokumentaci vypracovanou podle nějakého pochybného vzoru nemusí uznat a můžete za to ve finále draze zaplatit.

„Jde vám o kvalitní výsledek nebo chcete mít dokumentaci BOZP a PO jen na oko pro kontrolním orgány?“

Pamatujte na to, že dokumentace BOZP a PO se zpracovává každé firmě na míru, a to zejména dle následujících faktorů:

Každá firma je tedy jiná, má jiné pracovní prostředí, je jinak riziková, používá jiné technologie, jiné stroje atd. A do dokumentace pak všechny tyto náležitosti musíte zpracovat tak, aby na sebe všechno logicky navazovalo a dávalo smysl. Ale to není vše. Existuje také řada dalších legislativních povinností, které musíte při zpracování dokumentace BOZP a PO zohlednit.

„Každá firma je originál. Má jiná rizika, jiné technologie, jiné pracovní prostředí. A tomu je potřeba přizpůsobit také dokumentaci.“

Pokud vás zajímá, co má dokumentace BOZP obsahovat, přečtěte si podrobný článek “Co obsahuje dokumentace BOZP? Přehled toho nejdůležitějšího”, případně článek “Zpracování dokumentace BOZP v 5 krocích”. Po přečtení těchto článků rychle pochopíte, že vyplněním firemních údajů do vzorové či šablonové dokumentace BOZP, kterou jste si právě stáhli nebo koupili na internetu, úřady a kontrolní orgány (SÚIP, HZS) rozhodně neuspokojíte.

„Stále jste v pokušení a něco vám říká, ušetřím? Připravte se na pokutu!“

Přiznejte se, že jste stále v pokušení si najít na internetu nějaký ten vzor nebo šablonu pro dokumentaci bezpečnosti práce a požární ochrany, doplnit několik základních informací a mít to co nejdřív za sebou. Ano, je to jeden ze způsobů, jak tu agendu rychle a relativně levně vyřešit, nicméně důrazně varujeme, že je to velmi krátkozraké. Proč?

Konkrétní příklad z praxe středně velké výrobní firmy

Oslovil nás jeden nejmenovaný zákazník. Prozradit můžeme jen to, že se jednalo o středně velkou výrobní firmu s 50 zaměstnanci. Majitel přišel s tím, že si koupil vzory dokumentace BOZP a PO, které byly údajně zaměřené na konkrétní činnosti jeho firmy a byly přizpůsobené jejich provozu, ale že mu přišla kontrola bezpečnosti práce z OIP a dostal pokutu, protože mu v dokumentaci našli řadu nesrovnalostí. Naštěstí byl úředník shovívavý a dal firmě jen pokutu v nejnižší možné míře (jednalo se naštěstí jen o desítky tisíc korun) s tím, že musí samozřejmě zjištěné nedostatky odstranit v předem domluveném termínu.

Majitel firmy se snažil vzor dokumentace BOZP reklamovat u firmy, od které je zakoupil, ale bohužel neúspěšně. A protože neměl moc času, reklamaci vzdal. Začal tedy pátrat na internetu a přečetl si jeden z našich článků, kde jsme na vzory upozorňovali. Neváhal a kontaktoval nás. Druhý den jsme byli u něj na firmě, kde nás seznámil se všemi podklady, abychom jeho situaci prověřili a případně dali co nejdříve do pořádku.

V čem byl tedy problém? Jaký problém odhalil úředník z OIP při kontrole dokumentace BOZP této firmy? Přesně to, co jsme předpokládali. Měl nesprávně zpracované místní podmínky a interní směrnice, chyběl mu registr rizik a kategorizace prací. Takže jsme začali hezky od začátku, tedy vstupním auditem BOZP, díky kterému jsme načerpali, co, za jakých podmínek a v jakém prostředí vlastně dělá. Sestavili jsme mu komplexní dokumentaci nejen BOZP, ale také PO. Protože byl z celé situace značně nervózní a neměl už moc důvěry, připomněli jsme mu, že za námi zpracovanou dokumentaci zodpovídáme a navíc, že se další kontroly zúčastníme i my. Vše jsme dali do naprostého pořádku a při kontrole vše proběhlo velmi hladce. Prošli jsme na výbornou. Jak snadné, že?

Pozor na předpřipravené vzory a šablony dokumentace BOZP a PO. Mohou vás dostat do velkého maléru
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu