Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Dokumentace bezpečnosti práce – jste si jistí, že za ni nemůžete dostat pokutu?

27. 7. 2015
Zpět

Není radno se otázce bezpečnosti práce vyhýbat. Obecně lze říci, že školení BOZP, dokumentace BOZP a pravidelné prověrky BOZP jsou nejdůležitějšími povinnostmi pro všechny zaměstnavatele, kteří mají více jak jednoho zaměstnance. Pokud byste tuto oblast zanedbali a navštívila vás kontrola Inspektorátu bezpečnosti práce, mohla by se vám jejich návštěva pěkně prodražit. Pokuty za závažné porušení zákoníku se mohou vyšplhat až k 2 000 000 Kč.

Zákon, který upravuje zřízení a postavení orgánů inspekce práce jako kontrolních orgánů na úseku zaměstnanosti, dodržování a ochrany pracovněprávních vztahů a pracovních podmínek, působnost a příslušnost orgánů inspekce práce, práva a povinnosti inspektorů a kontrolovaných osob při kontrole a sankce za porušení stanovených povinností, má číslo 251/2005 Sb. vzpp. Ze zákona mj. vyplývá, že pokud neposkytnete inspektorům dostatečnou součinnost při kontrole nebo odmítnete na výzvu osobní návštěvu úřadu inspekce práce, může vám být udělena pokuta až 200. tis Kč.

Co musí obsahovat dokumentace bezpečnosti práce a požární ochrany?

Zaměstnavatel je povinen vytvářet a vést takové vnitřní předpisy k BOZP a PO, které budou vytvořeny na míru jeho společnosti, a které budou odrážet skutečný stav řízení rizik v rámci vnitřní struktury firmy. Obsah každé dokumentace je proto individuální a žádné dvě společnosti, byť se stejným zaměřením, nemohou mít totožnou dokumentaci. Každá dokumentace BOZP se ale skládá z obvyklých dílčích dokumentů, a tak se můžete nejčastěji setkat například s pojmy Pravidla BOZP, Analýza rizik, Dokumentace k OOPP, Traumatologický plán, Kategorizace prací apod. Podrobnější informace o obsahu dokumentace najdete v článku „Co obsahuje dokumentace BOZP? Přehled toho nejdůležitějšího

Kdo kontroluje dokumentaci BOZP?

Dokumentace BOZP může být kdykoli vyžádána k nahlédnutí a kontrole Státnímu úřadu inspekce práce nebo příslušné pojišťovně (pokud by došlo k pojistné události). Návštěvu z inspektorátu práce můžete očekávat tehdy, když se ve vaší organizaci stane vážný pracovní úraz a bude nutné jej prošetřit, nebo jen jako namátkovou kontrolu. Velmi častý důvod návštěvy je iniciován nahlášením nedostatků ve vaší firmě bývalým zaměstnancem nebo konkurencí. Pokud se nahlásí inspektorát práce na kontrolu, počítejte s tím, že nezůstane pouze u kontroly dokumentace BOZP, ale většinou provede komplexní kontrolu v organizaci – provede fyzickou prohlídka provozoven, kontrolu školení zaměstnanců, plnění pracovněprávních vztahů vč. souvisejících dokumentů (pracovní smlouvy) apod.

V kompetenci inspektorů je zejména:

U malých a středních firem je průměrná pokuta 30 tis. Kč

Pokud sečteme všech 1 500 pokut, které byly udělené oblastními inspektoráty práce za rok 2014, dojdeme k částce 73 700 000 Kč. Což už stojí na zamyšlenou.

Jen v roce 2014 bylo zkontrolováno úřadem bezpečnosti práce 3 600 malých a středních firem, přičemž bylo nalezeno 22 tis. nedostatků a uděleno téměř 100 pokut za 3 000 000 Kč. Nejsou přitom kontrolována jenom samotná pracoviště, úřad se zajímá i o stav elektrických a dalších strojů a zařízení, chce vidět záznamy o pracovních úrazech, zjišťuje, jak je to se školením zaměstnanců a věnuje se i dokumentaci bezpečnosti práce. A právě v tomto posledním bodě nalézá největší množství pochybení. Vyřešit celý problém je přitom cenově dostupná a snadná záležitost. Orientační cenu za zpracování a vedení dokumentace BOZP najdete v našem ceníku dokumentace BOZP a PO. Podrobnější nabídku vám zpracujeme na vyžádání.

Jak zpracovávat dokumentaci BOZP

Už dávno není nutné zpracovávat dokumentaci bezpečnosti práce ručně, složitě ji doplňovat a poté dodávat na veškeré pobočky či výrobní závody organizace. Už není nutné vyčleňovat speciálního pracovníka, který tráví nad otázkou bezpečnosti práce hodiny a hodiny svého času, aby se zorientoval ve složitém systému obsáhlé a nepřehledné dokumentace. Nepotřebujete nechat dokumentaci „kolovat“ firmou, aby se s ní každý zaměstnanec seznámil.

Naše společnost CRDR se vám o vše postará.

Agendu BOZP vám zpracujeme s pomocí moderních technologií, takže po vstupním auditu snadno získáte dokumentaci bezpečnosti práce v elektronické i tištěné podobě, přehledně a v graficky propracované podobě. V CRDR vám poskytneme komplexní služby BOZP a díky naší online aplikaci BOZP-SYSTEM.cz budete mít vždy dokonalý přehled o tom, jak je bezpečnost práce a požární ochrana řešena ve vaší organizaci, aniž byste museli studovat různé zákony a nařízení.

Dokumentaci BOZP musí zaměstnanci rozumět

Jelikož se musí každý zaměstnanec seznámit s obsahem dokumentace BOZP a PO, je zaměstnavatel povinen dokumentaci zpracovat v takové podobě, aby jí každý zaměstnanec rozuměl. To se týká zejména zahraničních zaměstnanců, kteří primárně nerozumí českému jazyku. Obvykle tak krom české verze zpracováváme i dokumentaci BOZP v anglickém jazyce. Jelikož jsou odborné termíny v anglickém jazyce velmi specifické, obyčejné překladatelské agentury si s překladem nevědí rady, nebo chyby nepřiznají. My máme na anglickou terminologii z BOZP odborníky, kteří vědí, jak má vypadat správné znění a tak se za výsledek nemusíme stydět.

Chcete mít klidné spaní a o bezpečnost práce se příliš nestarat? Nechte to na nás. Vše vám připravíme, zpracujeme, poradíme, vyhodnotíme a vy se můžete věnovat tomu, co vás baví a v čem vy jste dobří. Kontaktujte nás nebo rovnou pošlete poptávku.

Ing. Martin Šimek
jednatel CRDR s.r.o.

Pokuty za porušení směrnic bezpečnosti práce
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu