Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Dokumentace BOZP pro malou firmu do 25 zaměstnanců. Co musí splňovat, a jaké jsou zkušenosti?

30. 11. 2015
Zpět

Dokumentace BOZP je jedna z mnoha částí rozsáhlé agendy bezpečnosti práce. Mezi zaměstnavateli ale stále převládá přesvědčení, že dokumentace je to jediné, co musí z hlediska BOZP splňovat. To je ale omyl. Co tedy přesně dokumentace BOZP je, kdo má jaké povinnosti, a musí ji řešit také malé firmy, drobní podnikatelé nebo živnostníci? Nejen to naleznete v tomto článku.

Nejdříve si pojďme zopakovat základní pojmy a informace týkající se dokumentace. Co, jak, proč, a kdo.

Obsah článku:

Co je dokumentace BOZP

Dokumentace BOZP je obecně známé pojmenování pro ucelený souhrn dokumentů, které se týkají agendy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. S dokumentací BOZP velmi úzce souvisí také dokumentace PO (požární ochrana).

Tato dokumentace představuje firemní předpis, ve kterém jsou specifikovány požadavky na bezpečnost práce a potažmo i požární ochranu. Tyto požadavky jsou stanoveny na základě právních předpisů a opatření, jež jsou vázány a zároveň plynou z identifikace a řízení rizik či podmínek požární ochrany.

Dílčí dokumenty

Mezi nejčastější dílčí dokumenty celkové dokumentace BOZP patří například.

Vzorová dokumentace. U nás ne! Proč?

Pokud narazíte na “vzorovou” či “připravenou” dokumentaci BOZP a PO, buďte velmi obezřetní! Nemusí se vám to vyplatit. Proč?

Tento způsob zpracování dokumentace BOZP a PO je totiž považován spíše jen jako formální záležitost a pravděpodobně nebude plně odpovídat legislativě a už vůbec ne plnit svůj účel.

A nejen to. Formálně zpracovaná dokumentace nemusí zcela dostatečně chránit firmu v případě, že dojde k mimořádné události, například k havárii nebo pracovnímu úrazu či dokonce úmrtí zaměstnance při práci. Každá dokumentace by měla odpovídat individualitám a specifickým činnostem každé firmy, a tak o žádné univerzální vzorové dokumentaci nemůže být ani řeč.

Více informací o předpřipravené dokumentaci BOZP a PO se dočtete na portálu BezpečnostPráce.info v článku Vzory dokumentace BOZP a PO aneb proč se jim vyhýbat velkým obloukem

Legislativě odpovídající dokumentace

Správná a legislativě odpovídající dokumentace BOZP se vždy zpracovává firmě na míru. Její zpracování je závislé na velikosti firmy, konkrétních podmínkách a jednotlivých činností, které daný subjekt provádí.

Správné dodržování zásad a plnění všech požadavků na BOZP včetně aktualizace dokumentace vás jako firmu či podnikatele může ochránit.

Dokumentace se zpracovává po provedení odborné prohlídky či vstupního BOZP auditu, při kterém dojde ke zjištění stávájícího stavu pracoviště, jednotlivých prací, pracovních podmínek apod.

Proč a k čemu je dokumentace BOZP důležitá

Dokumentace BOZP slouží nejen k nastavení bezpečnostních procesů, ale je také velmi důležitá v případě, když dojde k mimořádné události - například havárii, pracovnímu úrazu nebo úmrtí zaměstnance při výkonu práce. Slouží jako podklad pro případné vyšetřování. Velmi často slouží také při určení odpovědnosti a odškodnění za způsobené škody.

Co se stane, když dokumentaci nemáte

Pokud firma dokumentaci zpracovanou nemá, i přesto, že to ukládá zákon, hrozí jí nemalá pokuta. Dokud nedojde na kontrolu inspekce, firmy si často myslí, že o nic nejde, že se nic neděje. Jakmile ale na kontrolu dojde, i malá firma musí být připravena tvrdě zaplatit.

Do této chvíle šlo jen o pokutu. Větší či menší. Horší situace ale nastane, když dojde na mimořádnou situaci, tedy na havárii, poškození na zdraví osob či poškození majetku apod.

Pokud firma dokumentaci mít nebude, zadělává si na velký malér, který může vyjít sto až tisíci násobně dráž, než profesionální zpracování dle zákonných požadavků.

Více o pokutách se můžete dočíst na portálu BezpečnostPráce.info v těchto článcích:

Kdo je povinen mít dokumentaci BOZP

Konečně se dostáváme k ”jádru pudla”, tedy k tomu, kdo je povinen mít nejen zpracovanou, ale také pravidelně aktualizovanou dokumentaci BOZP.

Tuto povinnost má každý podnikatelský subjekt. Velké i malé firmy, drobní podnikatelé, ale i živnostníci (OSVČ).

Malá firma maximálně do 25 zaměstnanců (včetně OSVČ)

Malé firmě do 25 zaměstnanců zákon umožňuje, aby prevenci rizik včetně dokumentace BOZP prováděl sám zaměstnavatel, případně drobný podnikatel či živnostník sám sobě. Není tedy potřeba mít jakékoliv osvědčení či certifikát o odborné způsobilosti v oblasti BOZP. Podmínkou ale je, aby zaměstnavatel měl dostatečné znalosti a zkušenosti s touto problematikou. Toto platí také pro drobné podnikatele či OSVČ.

V případech, kdy si zaměstnavatel může dokumentaci BOZP zpracovat a aktualizovat sám, se velmi často setkáváme se špatnými výsledky, které vedou ke zdlouhavým nápravám ze strany firmy, ale také k sankcím ze strany kontrolního orgánu.

Střední firma s více jak 25 zaměstnanci

Středně velká firma nad 26 zaměstnanců musí ze zákona provádět prevenci rizik včetně dokumentace BOZP za účasti odborně způsobilé osoby, která je vybavena patřičným a platným certifikátem. I v tomto případě je ale možné, aby odborně způsobilou osobu v prevenci rizik prováděl sám zaměstnavatel.

V tomto případě na problémy s dokumentací BOZP narážíme méně častěji. Důvodem je fakt, že když už se zaměstnavatel stane sám odborně způsobilou osobou v prevenci rizik, má celkem dostatečné znalosti a zkušenosti. Ne vždy tomu tak ale je. Častěji se setkáváme s tím, že středně velká, ale i malá firma řeší služby BOZP outsourcingem.

Velká firma nad 500 zaměstnanců

V případě velké firmy, která má více jak 500 zaměstnanců, je dle zákona nutné, aby prevenci rizik včetně dokumentace BOZP prováděla jedna či více odborně způsobilých osob (OZO). I v tomto případě je tedy možné, aby prevenci vykonával sám zaměstnavatel, tentokráte v početnějším týmu, nebo je opět možné využít služeb externího specialisty či externí firmy, která vám dokumentaci BOZP zpracuje a bude dále pravidelně aktualizovat.

Proč je pro malou firmu výhodnější si dokumentaci BOZP nechat zpracovat

Rozhodnutí, zda si malá firma do 25 zaměstnanců prevenci rizik a zpracování dokumentace BOZP bude řešit sama, je vždy pouze na ní. Podle našich dlouholetých průzkumů je větší množství malých firem, které si agendu BOZP chtějí řešit vlastními silami. V posledních letech se ale trend podstatně změnil. Důvodem je zejména to, že firmy došly na základě jednoduchých propočtů k závěru, že se jim to z dlouhodobého hlediska vůbec nevyplatí.

Nejen malé firmy si uvědomují, že vlastní řešení BOZP stojí nejen mnoho úsilí, starostí, ale také peněz. Ve finále zjistí, většinou až po kontrole úřadu, že dokumentaci BOZP nemají dobře zpracovanou a musí ji předělat tak, aby odpovídala legislativě. Přeskočíme-li pokutu, kterou firma může dostat, stojí jí to další úsilí a peníze za nápravu chyb.

Malé firmy si často pokládají otázky:

Zkuste si sami odpovědět. Pokud vaše odpovědi budou záporné nebo budete-li jen trochu pochybovat, je čas na změnu, která může vaše BOZP navždy změnit.

Pokud svěříte BOZP odborné firmě

Svěřte dokumentaci BOZP nám. Neprohloupíte.

Naše společnost se bezpečností práce zabývá již dlouhou řadu let. Máme zkušenosti z malých firem, ale i velkých nadnárodních projektů. Naše cenová politika je přizpůsobena všem firmám bez rozdílu velikosti - pracujeme pro živnostníky, malé a střední firmy a velké korporace.

Naším klientům nabízíme tyto výhody
V případě, že se rozhodnete pro služby od naší společnosti, která je lídrem na poli BOZP v ČR, můžete počítat s těmito výhodami.

BOZP-SYSTEM zdarma
Zdarma dostanete možnost využívat náš vlastní on-line nástroj pro správu BOZP a PO

NON-STOP poradna zdarma
Při outsourcingových službách budete moct využívat také naší poradenskou linku.

Šanon BOZP a PO zdarma
Dostanete od nás také na míru zpracovaný a přehledný šanon, který obsahuje všechny potřebné dokumenty, návody a kontakty na Helplinku a vašeho přiděleného BOZP technika.

Knihu úrazů zdarma
Obdržíte od nás přehlednou knihu úrazů včetně návodu, jak do ní zapisovat, a jak s ní pracovat.

Služby BOZP v angličtině
Pro malé či velké firmy jsme připraveni poskytnou služby BOZP také anglickém jazyce. A to jak komunikaci, tak veškerou dokumentaci a školení zaměstnanců.

CRDR s.r.o.

Dokumentace BOZP pro malou firmu do 25 zaměstnanců. Co musí splňovat, a jaké jsou zkušenosti?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu