Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Hodnocení požárního rizika v gastronomických provozech a pohostinství. Šablona ke stažení

8. 11. 2019
Zpět

Pohostinské a gastronomické provozy obecně jsou kvůli charakteru pracovních činností v kuchyních obzvláště nebezpečné. Požár v těchto prostorech může představovat vážné riziko pro každého, kdo se v nich nachází, zejména pak pro hosty, kteří je neznají, což jim může zkomplikovat případnou evakuaci. Pokud jste právě vy zodpovědni za hodnocení a snižování rizik, měli byste vědět, jaké aspekty je třeba průběžně posuzovat. V tomto článku vám nabízíme rady, jak takové posouzení požárního rizika v gastro provozu udělat. Na konci článku si můžete zdarma stáhnout také šablonu, která vám s celým procesem pomůže.

Požární bezpečnost v restauracích, hospodách a jiných gastronomických provozech

Ať už provozujete restauraci, hospodu nebo rozvážku jídel, kuchyně je hlavním zdrojem rizik požáru. Špatně udržované kuchyňské vybavení může způsobit vznik jisker nebo plamenů. Velkým rizikem je také nedostatečně odstraněná mastnota, která podporuje hoření.

Statistiky požárů v letech 2016, 2017 a 2018

Rok Počet požárů Podíl v % Škoda v tis. Kč Počet úmrtí Počet zraněných
2018 449 2,17 231.942,60 9 93
2017 377 2,25 160.133,00 10 70
2016 358 2,20 106.647,40 2 98

Zdroj: Statistické ročenky Hasičského záchranného sboru ČR

Při hodnocení rizika požáru postupujte podle těchto pěti kroků:

1. Identifikujte požární nebezpečí a rizika
2. Určete, kdo může být poškozen a jak
3. Vyhodnoťte rizika a nastavte preventivní opatření
4. Implementujte preventivní opatření a vše dokumentujte
5. Zkontrolujte a aktualizujte pravidelně hodnocení rizik

Pojďme se na hodnocení rizik v gastronomických provozech podívat podrobněji.

1. Identifikujte požární nebezpečí a rizika

K identifikaci rizik požární bezpečnosti v prostředí pohostinství můžete použít následující postupy:

Pozorujte prostředí a hledejte rizika

Procházejte se po provozovně, ale i celém areálu, a hledejte potenciální rizika. Věnujte zvýšenou pozornost pracovním činnostem zaměstnanců, ale také stavu kuchyňského vybavení a údržbě v okolí areálu. Konkrétně dávejte pozor na:

Tip: Měli byste také zkontrolovat, zda jsou všechny únikové cesty bezproblémově průchozí, a to jak z hlediska prostoru, tak bezpečnostního značení.

Promluvte si se zaměstnanci a získejte od nich zpětnou vazbu

Zaměstnanci jsou ti, kteří budou znát prostory a pracovní činnosti nejlépe. Mohou vám nabídnout velmi užitečné informace a pohled na jakékoliv problémy, kterých si všimli. Můžete dokonce využít této příležitosti k posouzení toho, zda chápou a rozumí rizikům na svém pracovišti. Pokud ne, bude potřeba jim připravit nové školení. Znát rizika je totiž pro udržení bezpečnosti práce a požární ochrany pro zaměstnance zcela nezbytné.

Nastudujte si pokyny výrobce všech strojů a zařízení

Elektrické zařízení představuje nejvýznamnější riziko požáru ve všech typech prostor. V komerční kuchyni to platí zejména tam, kde zaměstnanci používají každý den různé druhy vybavení a spotřebičů. Nezapomeňte postupovat podle pokynů výrobce, které by měly být součástí každého stroje či zařízení. Z těchto informací zjistíte, jak je správně nainstalovat, bezpečně používat a udržovat v dobrém a provozuschopném stavu.

Přečtěte si všechny bezpečnostní listy nebezpečných látek

V pohostinství se často používají nejrůznější druhy nebezpečných látek, jako jsou chemické čisticí prostředky nebo vysoce hořlavé oleje na vaření. Všechny nebezpečné látky se dodávají s bezpečnostními informacemi na obalu nebo v přiložených bezpečnostních listech. Ty vám poskytnou rady týkající se manipulace a skladování, aby personál mohl zabránit náhodnému úniku nebo zneužití.

Dělejte si záznamy o nehodách

Jakékoliv záznamy o předchozích mimořádných událostech, které se týkají požárů nebo potenciálních požárů, vás varují před tím, co by se ve vaší restauraci či jiném gastronomickém provozu mohlo stát. Zkontrolujte, zda byla všechna rizika z těchto předchozích událostí řešena a zda jsou pravidelně sledována. Například, pokud je určité zařízení přehřáté, bylo toto zařízení vyměněno nebo důkladně zkontrolováno a opraveno?

2. Určete, kdo může být poškozen a jak

Položte si otázku, kdo ve vašem podniku by v případě požáru byl ohrožen? Vezměte v úvahu všechny od zaměstnanců až po veřejnost, ale i ty, kteří jsou vystaveni zvýšenému riziku. Mezi zvláště zranitelné osoby patří mladiství, lidé se zdravotním postižením, nastávající a kojící matky, pracovníci na částečný úvazek a dodavatelé.

Tip: Měli byste vypracovat požární evakuační plán, který bude podrobně popisovat opatření a pokyny, jak postupovat v případě požáru, jak chránit ohrožené lidi a jak je evakuovat. Více informací se dočtete v článku Požární evakuační plán. K čemu slouží, kdo má jaké povinnosti a co musí obsahovat?

3. Vyhodnoťte rizika a nastavte preventivní opatření

Po identifikaci potenciálních rizik je třeba zvážit pravděpodobnost vzniku požáru v důsledku těchto rizik. Poté se můžete rozhodnout, jaké postupy jsou vhodné a přiměřené.

Můžete například zjistit, že na odsávání je usazena velká vrstva nebezpečného tuku, která by mohla podpořit a rozšířit případné vzplanutí ohně. Od zaměstnanců se dozvíte, že nemají čas na jeho vyčištění. Opatření může být, že přeorganizujete směny nebo čištění svěříte jinému zaměstnanci nebo externímu pracovníkovi úklidu.

4. Implementujte preventivní opatření a vše dokumentujte

Nyní už znáte potenciální rizika na pracovišti, ale také preventivní opatření, které musíte implementovat do provozu vaší restaurace či jiného gastronomického provozu. Jakmile provedete preventivní protipožární opatření, musíte také zdokumentovat a zaznamenat, co jste zjistili při posuzování rizik. Dokumentace by měla obsahovat všechny informace o hodnocení požárního rizika, které jste doposud zjistili. Umožní vám to nejen prokázat soulad se zákonem, ale také se vrátit v čase zpět pro případ potřeby. V neposlední řadě vám to pomůže při dalším sledování a kontrole rizik.

5. Zkontrolujte a aktualizujte pravidelně hodnocení rizik

Každé pracoviště se neustále mění a ani pohostinství není výjimkou. Ať už se jedná o nové zaměstnance, nový kuchyňský spotřebič nebo o jakékoliv významné změny v budově, měli byste provést nové posouzení rizik. To je zvláště důležité, pokud se změní evakuační a únikové cesty. Nezapomeňte aktualizovat také dokumentaci požární ochrany.

Přečtěte si podrobnější článek na téma: Řízení rizik BOZP. Hodnocení, posouzení, zpracování, prevence a metody

Mohlo by vás zajímat: Hodnocení požární bezpečnosti a rizik požáru. Stáhněte si šablonu s kontrolním seznamem a udělejte si analýzu

Nezapomeňte na požární evakuační plán!

I přesto, že budete mít perfektně posouzená požární rizika a do provozu zavedená preventivní opatření, buďte připraveni na nejhorší a zajistěte si požární evakuační plán. Ten je povinen zpracovat každý, kdo provozuje činnosti se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím a jsou pro jeho objekt stanoveny složité podmínky pro zásah.

Legislativa: § 33 odst. 3 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci.

Požární evakuační plán upravuje postup při evakuaci osob, zvířat a materiálu z objektů, ve kterých hoří nebo jsou ohněm ohroženy. Definuje opatření a pokyny, jak postupovat v případě požáru, ale i jiné mimořádné události, jako je např. povodeň, zemětřesení, únik plynu apod. Zpracovává se na základě hodnocení rizik, posouzení požárního nebezpečí a začlenění do kategorie podle míry nebezpečí.

Požární evakuační plán by měl vysvětlovat:

Více informací se dočtete v článku Požární evakuační plán. K čemu slouží, kdo má jaké povinnosti a co musí obsahovat?

Stáhněte si šablonu a udělejte si hodnocení požárního rizika

Konkrétní nebezpečí a rizika v pohostinství závisí na přesných pracovních postupech, které zaměstnanci provádějí, a na vybavení, které používají. Posouzení rizika požáru v jakémkoliv gastronomickém provozu by však mělo zahrnovat několik klíčových aspektů. Ty jsou uvedeny v šabloně pro vyhodnocení požárního rizika se zaměřením na gastronomii a pohostinství, kterou si můžete zdarma stáhnout a vyzkoušet si udělat vlastní analýzu. Šablonu lze použít pro restaurace, hospody, fast foody, rozvážkové služby a jiné pohostinské provozy.

Šablona pro hodnocení požárního rizika ke stažení zdarma

Hodnocení požárního rizika v gastronomických provozech a pohostinství. Šablona ke stažení
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu