Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Požární evakuační plán. K čemu slouží, kdo má jaké povinnosti a co musí obsahovat?

14. 7. 2016
Zpět

Jakmile začne hořet, všichni hrají o čas. Oheň se dokáže velmi rychle šířit a zaplnit zasažené prostory kouřem, plameny a smrtelně škodlivými látkami. Aby nedošlo ke zbytečným ztrátám na lidských životech je důležité mít kvalitně zpracovaný požární evakuační plán, ale nejen to. Krizové situace je třeba také pravidelně nacvičovat a nenechat se zaskočit. V tomto článku si řekneme něco o rozdílech evakuačního a požárně evakuačního plánu, proč je tak hodně důležitý, jaké jsou legislativní povinnosti, kdo ho zpracovává, jaké má části a co vše musí obsahovat.

Evakuační plán vs. požární evakuační plán

Evakuační plán a požární evakuační plán bývá často spojován do jednoho. Ano, jedná se o jeden a ten samý dokument s nepatrným rozdílem.

Evakuační plán

Evakuační plán je základní dokument, ve kterém jsou definovány opatření a pokyny, jakým způsobem postupovat v případě mimořádné události, jako je například požár, povodeň, zemětřesení, porucha zařízení, výbuch, únik plynu apod. Evakuační plán zároveň upravuje způsob evakuace osob z objektu či jiného prostoru v případě, že může dojít k ohrožení zdraví a životů osob - zaměstnanců, ale i ostatních osob, které jsou v blízkosti. Tento dokument se zpracovává na základě hodnocení a řízení rizik, dále na základě posouzení požárního nebezpečí a začlenění do kategorie podle míry nebezpečí, a to s přihlédnutím na požadavky, které jsou uvedeny v § 102 odst. 6 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

Požární evakuační plán

Požární evakuační plán je v podstatě stejný dokument jako evakuační plán, jen s tím rozdílem, že je součástí dokumentace požární ochrany a je zpracován dle požadavků, které jsou uvedeny v § 33 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci. Požární evakuační plán tedy definuje, jakým konkrétním způsobem postupovat při evakuaci osob, zvířat a materiálů z objektů, které jsou zasažené nebo ohrožené požárem.

Zákony týkající se evakuačního plánu

O evakuačním plánu se hovoří především v těchto čtyřech zákonech:

Dokumentace požární ochrany

Hlavním zákonem, ze kterého vyplývá povinnost zpracovat evakuační plán a zanést ho do dokumentace požární ochrany je § 15 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně.

Předcházení ohrožení života a zdraví při práci

Další z velmi důležitých zákonů, který hovoří zejména o předcházení ohrožení života a zdraví při práci je § 102 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

Požární evakuační plán

Informace o tom, co je požární evakuační plán, co má obsahovat, pro jaké objekty a prostory se zpracovává, jak se ověřuje a kde má být uložen, jsou uvedeny v § 33 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci.

Složité podmínky pro zásah

Zákon, který nařizuje fyzickým a právnickým osobám zpracovat evakuační plán, jež provozují činnosti s vysokým požárním nebezpečím nebo činnosti, při kterých jsou složité podmínky pro zásah, je § 18 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci.

K čemu evakuační plán slouží?

Cílem evakuačního plánu je zajistit v případě mimořádné události, především pak požáru, rychlou, efektivní a bezpečnou evakuaci osob, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti a mohou být ohroženi na zdraví či dokonce na ztrátě života.

Kdo je povinen zajistit a zpracovat evakuační plán?

Je povinností každého zaměstnavatele, aby přijal patřičná opatření a vytvořil jasné pokyny pro případnou evakuaci osob, ale i zvířat a materiálů. Právě k tomu slouží zpracování srozumitelného evakuačního plánu, který by měl být veřejný v textové a grafické formě.

Jeho zajištění stojí samozřejmě na straně zaměstnavatele, ale zpracování musí provádět pouze odborně způsobilá osoba, tedy požární technik, případně jiná pověřená osoba s příslušným vzděláním.

Co musí evakuační plán obsahovat?

Evakuační plán se skládá ze dvou částí (textová a grafická) a musí obsahovat patřičné náležitosti a údaje, které uvádíme níže. Důležité také je, aby plán byl umístěn na dobře viditelném a vždy dobře a trvale přístupném místě.

Grafická část evakuačního plánu

Grafická část evakuačního plánu je zpracována formou mapy, ve které jsou zakresleny jednotlivé podlaží objektu, únikové cesty a směry úniku, hasicí přístroje a požární stanice, instrukce pro případ požáru nebo havárie či nehody.

Součástí grafické mapy požárního evakuačního plánu musí být také poloha, ve které se momentálně nachází daný pozorovatel. Velmi důležité také je, aby směr únikových cest byl vyznačen od bodu, kde se pozorovatel nachází, a aby plán byl dobře orientován tak, aby směr únikové cesty odpovídal skutečnosti.

Ukázka grafické podoby požárního evakuačního plánu

Požární evakuační plán

Textová část evakuačního plánu

Textová část požárního evakuačního plánu musí obsahovat níže uvedené informace:

Ukázka textové podoby požárního evakuačního plánu

Textový evakuační plán

Evakuační plán ale nestačí. Je třeba ho také ověřit

Aby byl požární evakuační plán úplný a správný, je třeba ho také ověřit v praxi, což se provádí formou cvičného požárního poplachu. Cviční požární poplach by měl být proveden na základě evakuačního plánu a měli by se ho pravidelně zúčastňovat všichni zaměstnanci, a to za velení pověřených osob a krizového managementu.

Požární evakuační plán by měl být uložen u požární jednotky hasičského záchranného sboru. Pokud to není možné, musí být uložen na trvale dosažitelném místě.

Co dělat, když začne hořet?

Jakmile dojde ke zjištění, že se v objektu či jiném místě vyskytuje nekontrolovatelný oheň, mělo by se postupovat následovně:

Požární evakuační plán. K čemu slouží, kdo má jaké povinnosti a co musí obsahovat?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu