Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Hodnocení rizik pro prevenci onemocnění COVID-19

13. 10. 2020
Zpět

Stejně jako za standardních podmínek, tak také v době epidemie, je hodnocení rizik v pracovním prostředí klíčovým faktorem pro úspěšné řízení BOZP. Každý zaměstnavatel je ze zákona povinen revidovat a aktualizovat hodnocení rizik při každé změně situace, což se týká také příchodu onemocnění COVID‑19. Jaké má zaměstnavatel povinnosti, a jak správně aktualizovat nebo vytvořit nové hodnocení rizik pro epidemii či pandemii, se dozvíte v tomto článku. Zdarma si můžete také stáhnout formulář pro hodnocení rizik COVID‑19.

Obsah článku:

Odpovědnost zaměstnavatele vůči zaměstnancům z hlediska ochrany zdraví a bezpečnosti práce

Všichni zaměstnavatelé mají povinnost zajistit ochranu zdraví a bezpečnost při práci všem svým zaměstnancům (§ 102 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce). Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby jeho pracoviště bylo bezpečné a nepředstavovalo riziko pro dodavatele, návštěvníky nebo veřejnost.

Zaměstnavatelé by měli též aktualizovat hodnocení rizik, a to alespoň jednou ročně, pokud se změní okolnosti. V souvislosti s epidemií COVID‑19 je tak potřeba toto nové riziko implementovat do řízení rizik BOZP.

Zaměstnavatelé by rovněž měli zaměstnancům poskytovat informace o zdravotních rizicích, preventivních a ochranných opatřeních a veškerých souvisejících postupech, které musí dodržovat. A konečně, zaměstnavatelé mají odpovědnost také za to, aby pracovníci byli řádně vyškoleni ve věcech bezpečnosti a ochrany zdraví souvisejících s jejich prací, a to včetně onemocnění COVID‑19.

Nepřehlédněte: Doplňte si registr rizik o epidemii či pandemii a buďte o krok napřed

Jaké úpravy bych měl provést pro zajištění bezpečnosti ve vztahu ke koronavirové epidemii COVID‑19?

Jako zaměstnavateli vám hodnocení rizik pomůže identifikovat konkrétní potřeby vašeho podnikání. Pokyny pro bezpečnou práci zdůrazňují čtyři klíčové faktory, které by měl každý podnik dodržovat.

1. Proveďte hodnocení rizik pro COVID‑19

Jak už jsme psali o pár řádků výš, je právní odpovědností každého zaměstnavatele, aby provedl posouzení rizik svého podnikání. COVID‑19 je nové nebezpečí, které jste nikdy předtím při hodnocení rizik nemuseli brát v úvahu. Doporučujeme však důrazně, aby hodnocení rizik COVID‑19 provedly všechny podniky.

To identifikuje oblasti a metody, ve kterých můžete udržet zaměstnance v bezpečí, ale také uklidní vaše zaměstnance, že jejich pracoviště je bezpečné a řeší preventivní opatření proti šíření infekce způsobené koronavirem SARS-CoV-2.

2. Vypracujte postupy čištění, mytí rukou a osobní hygieny

Každé pracoviště by mělo v období jakékoliv epidemie zvýšit nároky na čištění, úklid a hygienické postupy. Při provádění hodnocení rizik byste měli identifikovat nejvíce navštěvované oblasti a místa - např. čekárny, toalety apod. Tyto oblasti by měly být podstatně častěji uklízeny a dezinfikovány. Doporučujeme určit zaměstnance, kteří budou za dodržování úklidu odpovědni, a to ať už se jedná o kvalitu provedení nebo dodržování zavedeného harmonogramu úklidu.

Mohlo by vás zajímat: Hygienický úklidový plán. Požadavky a návod na zpracování

Mytí rukou je i nadále zásadní v prevenci proti šíření COVID‑19 a mělo by být podporováno mezi všemi osobami, které se vyskytují na pracovišti - zaměstnanci, dodavatelé i návštěvníci. Hodnocení rizik by se mělo zaměřit také na dostatečný počet zařízení na mytí rukou a neopomenout jednoduchý přístup k dezinfekčním prostředkům. Nezapomeňte na pracovišti, včetně veřejně přístupných míst pro návštěvníky nebo zákazníky, nainstalovat dezinfekční stanice, aby měl opravdu každý možnost si dezinfikovat ruce. Pamatujte ale, že aby bylo mytí a dezinfikování rukou účinné, musí být provedeno správně.

Mohlo by vás zajímat:

3. Pomozte lidem pracovat z domova

Je-li to možné, měli by zaměstnanci v období epidemie pracovat z domova. Zaměstnavatelé by měli tzv. home office podporovat a zároveň zajistit, aby zaměstnanci měli vše, co potřebují pro udržení bezpečnosti práce. Pokud zaměstnanci pracují z domova, zaměstnavatelé jsou rovněž odpovědní za přijetí opatření na podporu jejich duševního zdraví a pohody. Další pokyny ohledně bezpečné práce z domova na tzv. home office se věnujeme v článku Posouzení rizik při práci z domova na home office.

4. Je-li to možné, udržujte minimálně 2 metry sociální distancování

Jedním z nejbezpečnějších způsobů, jak zabránit přenosu viru, je dodržet vzdálenost 2 metry od ostatních osob. Existuje několik způsobů, jak to mohou podniky udělat. Některé příklady zahrnují:

Mohlo by vás zajímat: On-line školení - Hygiena na pracovišti v období nemoci COVID‑19

Výše uvedené úpravy lze použít jako vodítko pro každé pracoviště. Existuje však celá řada dalších způsobů, jak mohou podniky bezpečně přistupovat k epidemii COVID‑19. Hodnocení rizik vašeho pracoviště je nejlepší způsob pro zjištění, jaké kroky by vaše firma měla podniknout. Nevíte-li si s hodnocením rizik rady, neváhejte nás kontaktovat a vše vám připravíme na míru.

Proč je důležité provést posouzení rizik COVID‑19?

Jak jsme již psali, zaměstnavatelé mají právní odpovědnost za zajištění ochrany zdraví a bezpečnosti svých zaměstnanců na pracovišti. Za tímto účelem by měli provést posouzení rizik. Nyní je ještě důležitější, aby všechna pracoviště prováděla hodnocení rizik, které pečlivě zkoumá riziko COVID‑19, ale také to, jak rizika co nejvíce minimalizovat. Tím se určí nejen to, jak chránit zaměstnance před virem, ale také se zajistí, že pokud jakákoliv nová opatření způsobí další rizika pro zdraví a bezpečnost, budou řádně kontrolována.

Při provádění hodnocení rizik je důležité zapojit zaměstnance nebo odbory. To bude znamenat, že budou vyslyšeny jakékoliv obavy zaměstnanců, a díky řešení těchto problémů bude pracoviště co nejbezpečnější. Jakákoli nová opatření nebo postupy, které vyplynou z výsledků hodnocení rizik, musí být jasně sdělena všem zaměstnancům. Ty musí být zároveň řádně proškoleni a poučeni o tom, jak nakládat s riziky na jejich pracovišti. Jako zaměstnavatel byste měl(a) toto školení zaznamenat a ujistit se, že je průběžně aktualizováno o případné změny na pracovišti.

Kromě toho, pokud zaměstnavatel vystavuje zaměstnance rizikům nebo neplní své zákonné povinnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví, mohou zaměstnanci podat stížnost nebo podnět ke kontrole na OIP.

Šablona / formulář pro hodnocení rizik COVID‑19

Abychom vám pomohli provést hodnocení rizik pro COVID‑19, vytvořili jsme univerzální šablonu, kterou lze použít jako základ a inspiraci pro tento případ. Formulář si můžete stáhnout bezplatně.

Formulář (šablona) pro hodnocení rizik COVID‑19

On-line interaktivní hodnocení rizik - OiRA COVID‑19

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) přišla s vlastní platformou v podobě on-line formuláře pro hodnocení rizik COVID‑19. Jedná se o platformu, která představuje na míru přizpůsobitelný nástroj, který vám pomůže s identifikací, hodnocením a řízením rizik související s onemocněním COVID‑19. Nástroj obsahuje celou řadu situací a nabízí také pokyny:

Nástroj OiRA je možné přizpůsobit místním požadavkům a vnitrostátním právním předpisům. V současnosti je však nástroj pouze v anglickém jazyce. Pokud si však nainstalujete a zapnete v internetovém prohlížeči Google Chrome zásuvný modul Překladač Google, můžete si celkem obstojně všechny texty přeložit on-line.

Nástroj pro hodnocení rizik OiRA COVID‑19

Hodnocení rizik pro prevenci onemocnění COVID-19
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu