Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Doplňte si registr rizik o epidemii či pandemii a buďte o krok napřed

6. 5. 2020
Zpět

Z každé nové mimořádné události na pracovišti, která přichází často nepředvídatelně, je dobré si vzít ponaučení. Jak se říká: „Všechno špatné, je pro něco dobré“. A ani s příchodem koronavirové pandemie tomu není jinak. Zařaďte proto už teď do svého firemního registru rizik také opatření týkající se epidemie/pandemie, jako je koronavirus SARS-CoV-2 a buďte o krok napřed. Pojďme se podívat, co vše to bude obnášet.

Kdybyste nevěděli, co je registr rizik.

Důležité informace úvodem

Ačkoliv je tato publikace o registru rizik zaměřena na koronavirus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění známé jako COVID-19, některé tipy a doporučení v ní uvedené jsou aplikovatelné na pandemii obecně. Jedná se tak o obecná pravidla použitelná pro všechna odvětví a druhy podnikatelských činností.

Je nutné myslet na to, že konkrétní rizika a pokyny uvedené v registru rizik mohou být u různých provozů odlišné z důvodu rozdílných pracovních podmínek, typu provozované činnosti, umístění pracoviště, množství zaměstnanců apod. Registr rizik je proto nutné vypracovat pro každou firmu individuálně s ohledem na tyto skutečnosti.

Informace uvedené v tomto článku jsou zpracované na základě toho, co je doposud o nemoci COVID-19 známo.

Proces řízení rizik

Proces řízení rizik v komplexním slova smyslu může mít mnoho podob podle toho, jakou použijete metodu. Vždy by však měl obsahovat alespoň tyto základní atributy:

V tomto článku se budeme věnovat zejména analýze rizika, identifikaci a hodnocení. V závěru vám dáme také několik tipů, jaká přijmout do budoucna opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií.

Celým procesem řízením rizik vás provedou tyto dva články:

Analýza rizika

Protože se jedná o známé riziko (COVID-19), nemusíte ho vyhledávat a rovnou přejděte k analýze rizik. Ta spočívá v načerpání a následném zpracování všech dostupných informací. Ty můžete čerpat například z vládních webů (koronavirus.mzcr.cz), mezinárodních agentur (např. WHO, EU-OSHA) a jiných specializovaných webů. Tyto informace zpracujte a vyhodnoťte. Budete je potřebovat k identifikaci rizika.

Identifikace rizika

Znáte riziko, máte o něm nastudované informace a nyní je nezbytné identifikovat ještě několik důležitých věcí. Odpovězte si proto na tyto otázky:

Jakmile budete mít odpovědi na tyto otázky, postupujte takto:

Identifikace rizika zavlečení koronaviru na pracoviště by měla obsahovat všechny biologické faktory představující nebezpečí, ale také organizaci práce a pracovního prostředí v souvislosti s doporučenými opatřeními.

Hodnocení rizika

Cílem hodnocení rizika virové pandemie je určit, jak závažné toto riziko je a jak moc může ohrožovat zdraví a životy lidí. To je v současnosti jedna z nejčastějších otázek ohledně koronaviru SARS-CoV-2, respektive onemocnění COVID-19. Z dostupných informací od předních světových epidemiologů zatím vyplývá, že riziko pandemie SARS by se nemělo podceňovat a v případě propuknutí by se měla co nejrychleji dodržovat přísná hygienická opatření. Jak tedy zhodnotit riziko koronavirové pandemie? Jaké použít metody hodnocení?

Pravděpodobnost vs následky

Základní metoda pro hodnocení rizik koronavirové pandemie je jednoduchá pěti-bodová metoda, která vám napoví, jaká je míra rizika. Vynásobíte pravděpodobnost rizika a jeho následky a vyjde vám číselná hodnota závažnosti. Kritérium se hodnotí od 1 do 5. Čím vyšší číslo, tím vyšší riziko.

Mohlo by vás zajímat: Metody a způsoby hodnocení rizik na pracovišti

Pravděpodobnost rizika Následky rizika
1 - nahodilá 1 - poranění bez pracovní neschopnosti
2 - nepravděpodobná 2 - absenční úraz s pracovní neschopností
3 - pravděpodobná 3 - vážnější úraz s hospitalizací
4 - velmi pravděpodobná 4 - těžký úraz s trvalými následky
5 - trvalá 5 - smrtelný úraz

Ve vztahu k pandemii COVID-19 lze hodnotit např. takto:

Závažnost rizika je tedy bodově ohodnocena na 15 z 25 možných, což představuje relativně vysoké riziko.

Rozsah, důsledky a odhad rizika

Nyní víme, že riziko koronavirové pandemie může být vysoké, ale pro úplné zhodnocení rizika je potřeba zohlednit ještě další faktory. Do registru rizik zaznamenejte:

Více informací k postupu se dočtete v tomto článku.

(Ne)přijatelnost rizika a existence řešení

Máte tedy předběžný odhad závažnosti rizika. Potřebujete však ještě zjistit:

Nastavení úrovně bezpečnostního opatření

Nakonec použijte metodickou tabulku pro odhad rizika a úroveň bezpečnostního opatření. Ta se rozděluje na čtyři skupiny podle míry přijatelnosti.

Skupina Hodnota Míra přijatelnosti
1. skupina 1 - 5 Přijatelná úroveň rizika. Není potřeba zvláštních opatření.
2. skupina 6 - 10 Riziko vyžaduje zvýšenou pozornost. Je třeba ho pravidelně sledovat a kontrolovat.
3. skupina 11 - 15 Riziko je nežádoucí a je nutné ho odstranit v termínu dle charakteru jeho nebezpečí.
4. skupina 16 - 25 Riziko je zcela nepřijatelné a vyžaduje okamžité odstranění, případně zastavení provozu.

Teď víme číselnou hodnotu představující nebezpečí rizika, v našem případě zavlečení koronavirové nákazy na pracoviště. Hodnota nám ukazuje, že se pohybujeme na hraně 3. a 4. skupiny, což je velmi riziková skupina. Výsledky hodnocení rizik zapište do registru - aktualizujte ho. Podle toho, do jaké skupiny riziko spadá, nastavte úroveň ochrany a preventivních opatření.

Preventivní opatření proti budoucí pandemii

A jaká přijmout do budoucna opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií? Přečtěte si následující články:

Doplňte si registr rizik o epidemii či pandemii a buďte o krok napřed
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu