Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Hodnocení rizik úklidových prací. Šablona pro posouzení ke stažení zdarma

10. 2. 2021
Zpět

Aby mohly být úklidové práce, čištění a podobné činnosti prováděny efektivně a bezpečně, jsou zaměstnavatelé ze zákona povinni provést posouzení rizik. Tím je zajištěno, že jsou identifikována, hodnocena a kontrolována potenciální nebezpečí a pracovníci úklidu tak zůstávají při výkonu svých povinností chráněni před pracovními úrazy.

Hodnocení rizik by mělo být řádně konzultováno se zaměstnanci, kteří jsou zodpovědni za úklid. Měli by rozpoznat nebezpečí, kterým mohou při čištění čelit, ale také kontrolní opatření, která jejich zaměstnavatel zavedl, aby snížil jakékoliv riziko pracovního úrazu a jiných mimořádných situací. To zvyšuje bezpečnost a ochranu při práci.

V tomto článku uvádíme rizika spojená s úklidem a čištěním, která musíte vzít v úvahu. Také vysvětlíme, jak udělat posouzení rizik a proč je to důležité. Navíc vám poskytneme zdarma ke stažení šablonu pro posouzení rizik pro úklid a čištění.

Obsah článku:

Jaká rizika jsou spojena s úklidem a čištěním?

Úklidové práce zahrnují celou řadu nebezpečných situací a potenciálních rizik. Většina z těchto nebezpečí bude záviset na tom, co se čistí, ale též na prostředí - zda se jedná o kancelář, průmyslový objekt, bazén a jiné.

Nejčastější rizika při úklidu

Používání chemických čisticích prostředků. Čisticí prostředky mohou být pro člověka často zdraví škodlivé. Mohou mít dopady na zdraví, jako je:

Nebezpečné zařízení nebo stroje. V závislosti na pracovišti mohou zaměstnanci přijít do styku s nebezpečnými zařízeními a stroji. Např. může být po zaměstnanci vyžadováno, aby vyčistil úklidový stroj - hrozí zásah elektrickým proudem, pořezání o ostré prvky stroje apod. Nebezpečí může být ještě větší, pokud stroj není zcela vypnutý. Může být pouze v režimu spánku a pokud by byl během čištění omylem zapnut, může to způsobit vážnou nehodu nebo pracovní úraz. Před zahájením takových servisních úkonů je nutné přijmout preventivní opatření a zaměstnance řádně proškolit.

Elektrická zařízení. I když to závisí na typu čištění, mnoho činností zahrnuje použití vody, která může být nebezpečná, pokud se používá v blízkosti elektrických spotřebičů.

Uklouznutí nebo zakopnutí. Pokud zaměstnanci úklidu potřebují vyčistit podlahy, je nutné počítat s tím, že mokrá podlaha je vysoce nebezpečné z hlediska uklouznutí. Stejně tak může kdokoliv v čištěném prostoru zakopnout např. o elektrický kabel úklidového stroje nebo počítače v kanceláři apod. Riziko se ještě více zvyšuje v případě, že např. vysavač obsahuje nebezpečné čisticí prostředky, které se mohou jeho převrhnutím rozlít.

Ruční manipulace. Někteří pracovníci úklidu používají zařízení a stroje, které nemají motorový pojezd, ale vyžadují ruční manipulaci (ručně vedené stroje). Manipulace s takovými stroji je často fyzicky náročná. Zaměstnanci při úklidu také přesouvají různé předměty, které jsou často velké a těžké, což může mít též vliv na fyzickou náročnost.

Osamělá práce. Pracovníci úklidu vykonávají svou práci většinou bez dozoru a velmi často jsou v čištěných prostorách sami - např. před otevřením obchodu, restaurace nebo kanceláře. To pro ně může představovat riziko, protože pokud dojde k pracovnímu úrazu, nemusí se mu dostat dostatečně rychlé pomoci.

Ačkoliv výše uvedené jsou běžnými příklady nebezpečí, kterým mohou být pracovníci úklidu vystaveni, rizika vždy závisí na konkrétním úkolu čištění a prostředí, ve kterém se provádí. Rizika při úklidu domácnosti budou výrazně odlišná od rizika při úklidu průmyslového objektu, kde se nachází stroje apod. To je důvod, proč je důležité, aby zaměstnavatelé provedli vlastní hodnocení rizik pro úklid dříve, než dojde k jakékoliv činnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Proč provádět hodnocení rizik pro úklidové práce?

Pro zaměstnavatele, ale i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), je posouzení rizik zákonná povinnost. Stejná povinnost platí pro externího subdodavatele úklidových služeb, který zajišťuje úklid pro klienta. V takovém případě musí zaměstnavatel externí úklidové firmy, nebo její vedoucí, udělat prohlídku prostor, kde se bude uklízet, a vyhledat potenciální rizika. Vyhledávání rizik zahrnuje jejich podrobnou analýzu, identifikaci a vyhodnocení.

Pro maximální potlačení rizik a předcházení pracovních úrazů doporučujeme řídit rizika jako celek. To zahrnuje mimo výše zmiňované vyhledávání rizik také přijímání opatření, vedení dokumentace, sdílení informací, sledování a kontrolu dosažených úspěchů. Více informací se dočtete v článku Analýza a řízení rizik BOZP - identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích.

O výsledcích hodnocení rizik by měly být dobře informováni všichni, kteří mají odpovědnost za úklid. Jejich úkolem je pochopit rizika a nebezpečí, ale zároveň i opatření, která musí být pro jejich eliminaci nastavena a uplatňována.

Mohlo by vás zajímat: Řízení rizik BOZP - hodnocení, posouzení, zpracování, prevence a metody.

Formulář pro posouzení rizik úklidových prací

Stáhněte si zdarma šablonu pro posouzení rizik úklidových prací, čištění a souvisejících činností. Ve zbytku článku vás inspirujeme, jak ho správně vyplnit.

Ke stažení zdarma: Šablona pro hodnocení rizik úklidových prací

Provedení posouzení rizik pro jakékoliv prostředí nebo pracovní činnost zahrnuje zvážení toho, co by mohlo být pro člověka nebezpečné. Zapomenout by se nemělo ani na nastavení kontroly potřebných k prevenci a kontrole, aby se zabránilo pracovnímu úrazu.

Pamatujte, že hodnocení rizik musí být provedeno před zahájením úklidových prací.

Při vyplňování formuláře pro posouzení rizik můžete postupovat podle níže uvedených pěti kroků:

Identifikujte rizika a potenciální nebezpečí

První krok při hodnocení rizik vyžaduje, abyste identifikovali veškerá potenciální nebezpečí na pracovišti nebo rizika způsobená pracovními činnostmi. Pro jejich identifikaci byste měli provést vizuální kontrolu čištěných prostor a zvážit, co by mohlo způsobit pracovní úraz nebo havárii - potenciální nebezpečí.

Přemýšlejte o:

Rovněž byste měli nahlédnout do záznamů o předešlých nehodách, ale také záznamů o zdravotním stavu pracovníků úklidu. Ty vám umožní identifikovat méně zjevná nebezpečí.

Zjistěte, jak a kdo by mohl přijít k pracovnímu úrazu

Jakmile odhalíte potenciální nebezpečí, musíte posoudit rizika a určit, kdo a jak by mohl být zraněn.

Při úklidových pracích mohou být zraněni:

Rozhodněte, jaká opatření jsou nutná ke snížení rizik

Jakmile identifikujete nebezpečí a určíte, komu a jakým způsobem hrozí nebezpečí, musíte se rozhodnout, co lze s těmito riziky dělat. To zahrnuje přemýšlení o tom, jak by konkrétní nebezpečí mohlo způsobit pracovní úraz nebo havárii a jaká kontrolní opatření jsou nutná k vyloučení nebo snížení rizika.

Měli byste zvážit následující:

Můžete být například schopni zcela vyloučit riziko nahrazením nebezpečných látek látkami, které nejsou nebezpečné nebo jsou méně nebezpečné. Dalším příkladem by bylo poskytnout pracovníkům úklidu ochranné rukavice, pokud potřebují manipulovat s chemickými čisticími prostředky.

Zdokumentujte všechna svá zjištění

Posouzení rizik je nutné zaznamenat a archivovat v dokumentaci BOZP. Pokud používáte pro správu bezpečnosti práce náš BOZP-SYSTEM, můžete si posouzení rizik nahrát přímo do něj. Můžete zdarma využít náš PDF formulář - šablonu.

Ke stažení zdarma: Šablona pro hodnocení rizik úklidových prací

Vytvoření záznamu o provedení hodnocení rizik a jeho archivování v dokumentaci BOZP je důležité pro případné prokazování, že jste je řádně vyhodnotili a seznámili s nimi všechny zaměstnance a dotčené osoby.

Pravidelně kontrolujte hodnocení rizik

Poslední krok posouzení rizik vyžaduje, abyste pravidelně kontrolovali, zda na pracovišti nedošlo ke změnám, které by mohly ovlivnit předchozí posouzení.

Například:

Hodnocení rizik úklidových prací
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu