Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak snížit úrazovost v kuchyni? Uvědomte si rizika, školte zaměstnance a veďte dokumentaci BOZP

9. 4. 2018
Zpět

Rizika úrazu při práci v kuchyni jsou bezesporu velká a často také velmi nepříjemná. Jak pro zaměstnavatele, tak pro zraněného. Opaření, pořezání, uklouznutí, zásah elektrickým proudem nebo třeba poleptání louhem. To jsou jen některá z těch nejčastějších. Existuje jich však mnohem více. Znáte je všechna? A jste na ně vy i vaši kuchaři opravdu připraveni? Poznejte největší rizika a získejte řadu tipů, jak snížit úrazovost v kuchyni.

Mnohé profesionální kuchyně jsou si v rizicích značně podobné. Je to způsobeno charakterem pracovního prostředí a velmi často také pracovními podmínkami. Řezné nástroje, horké tekutiny, mastnota, čisticí prostředky, vlhkost, teplota, hlučnost, stres, vražedné tempo atd. atd. Vždyť to znáte. I přesto všechno lze ale udělat kuchyň bezpečnou. Držte se těchto tří základních faktorů:

1. Uvědomte si rizika
2. Školte zaměstnance
3. Veďte dokumentaci BOZP

1. Uvědomte si rizika

Rizika jsou všude kolem vás. Pokud jsou součástí vašeho každodenního pracovního života a ohrožují vás, je dobré je co nejvíce eliminovat. Toho docílíte pouze tehdy, když je budete dobře znát.

Obecná rizika při práci v kuchyni

Dlouhodobá rizika při práci v kuchyni

2. Školte zaměstnance

Pokud konečně znáte rizika, která vám i vašim zaměstnancům hrozí při práci v kuchyni, uspořádejte pro zaměstnance propracované školení BOZP, díky kterému je informujete o tom, jak rizikům úspěšně předcházet. Pokud je vašim cílem snížit úrazovost, měla by se bezpečnost a hygiena práce stát stěžejním faktorem vašeho podnikání v pohostinství. Každý zaměstnanec od uklízečky přes servírku až po kuchaře musí brát tyto dvě agendy naprosto za své. Jak toho docílit?

Nesnažte se udělat to, že na zaměstnance budete vytvářet nátlak ve smyslu zbytečně tvrdých a nesplnitelných požadavků. Buďte přísní, ale snažte se je spíše motivovat k BOZP. Dejte jim najevo, že jim nabízíte práci v moderní a bezpečné kuchyni, která si klade za cíl splňovat přísná bezpečnostní opatření a požadavky na hygienu. Řekněte jim také, že se pro ně snažíte vytvářet kvalitní pracovní prostředí, jehož cílem je snižování úrazovosti, což je pozitivní pro ně samotné, respektive jejich zdraví. Dejte jim konkrétní příklady. Třeba, že mohou předejít různým zdravotním komplikacím, jako je exém způsobený používáním nekvalitních přípravků či nepoužíváním ochranných rukavic, nebo že mohou předejít bolesti zad, nohou a kloubů, která je způsobená špatnými ergonomickými návyky (nesprávná manipulace s předměty, špatný postoj při práci, nepoužívání zdravotní obuvi apod.).

Ukažte jim následky nedodržování bezpečnostních pravidel, například fotky či videa popálenin, řezných ran apod. Neukazujte takové záběry ale těm, kteří jsou slabší povahy. Toto raději prověřte a poraďte se se svým specialistou na BOZP.

Nastavte ve vaší restauraci ucelený systém bezpečnosti a hygieny práce, který budou znát a dodržovat všichni zaměstnanci. Jakýkoliv nový zaměstnanec musí být s tímto systémem hned na začátku pracovního poměru pečlivě seznámen. Abyste si byli jisti, že to opravdu funguje tak jak má a že zaměstnanci dodržují domluvená pravidla a znají dobře své povinnosti týkající se BOZP a hygieny, pravidelně jednou za rok je nechte projít e-learningovým školením a ověřte jejich znalosti pomocí on-line testu. V našem portfoliu naleznete také doplněk pro restaurace.

„Moderní kuchyně vyžaduje nejen kvalitní zázemí, ale také prostředí, ve kterém se zaměstnanci budou cítit bezpečně.“

Jak snížit úrazovost? Preventivní opatření

Žádný zaměstnavatel nestojí o jakýkoliv i sebemenší pracovní úraz svého zaměstnance. Přináší to totiž jen samé starosti a časovou zátěž, někdy dokonce placení náhrad za způsobené škody na majetku nebo za újmu na zdraví v případě pochybení zaměstnavatele (špatně nastavený systém bezpečnosti práce a požární ochrany). Jak tedy snížit úrazovost v kuchyni?

Podlahy a úklid

Nože a ostré nástroje

Sporáky, fritézy a trouby

Tepelná zátěž, ventilace

Mytí nádobí

3. Veďte dokumentaci BOZP

Povinností každého zaměstnavatele je vést dokumentaci BOZP. Pokud tedy provozujete restauraci s kuchyní a máte byť jednoho zaměstnance, týká se tato povinnost také vás. Více informací se můžete dočíst v článku Co obsahuje dokumentace BOZP? Přehled toho nejdůležitějšího.

Kvalitní zpracování, následné vedení a pravidelná aktualizace dokumentace BOZP v gastronomickém prostředí je nezbytnou součástí aktivit, které vedou ke snižování úrazovosti v kuchyni. Agenda však není zrovna jednoduchá, a tak se může leckterý zkušený vedoucí provozu u vypracování dokumentace BOZP zapotit. Upřímně je efektivnější, když si ji necháte zpracovat odborně způsobilou osobou v prevenci rizik, tedy specialistou na bezpečnost práce. Pokud se přeci jen rozhodnete, že se do toho pustíte sami, zde je výpis informací, které by v dokumentaci BOZP rozhodně neměly chybět:

a další související dokumenty, jako jsou například:

Jak snížit úrazovost v kuchyni? Uvědomte si rizika, školte zaměstnance a veďte dokumentaci BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu