Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Efektivnější řízení firmy a management rizik BOZP

29. 11. 2015
Zpět

Efektivní řízení firmy představuje zaklínadlo, kterým se ohání nejedna příručka úspěšného podnikatele i poradenská společnost. Řízení nebo též management rizik představuje jednu z hlavních částí efektivního vedení společnosti, a přestože se k němu určitá odvětví teprve propracovávají, pro nás, kdo se zabýváme bezpečností práce, je tato aktivita prakticky denním chlebem. Proto vám nabízíme krátký exkurz do našeho způsobu řízení rizik, kterým se můžete inspirovat i v dalších odvětvích vaší činnosti a třeba si od nového roku trochu usnadnit práci s řízením vaší firmy.

Zvládání rizik provozu

Bezpečnost práce není nic jiného než soubor činností, kontrol a opatření, jejichž cílem je vyhledávat a řídit bezpečnostní rizika pro vaše zaměstnance a zaručit tak vašim pracovníkům zdravé a bezpečné prostředí k práci. Základem všech těchto opatření je důkladná znalost pracovního prostředí a předmětu činnosti dané firmy, neboli co se dělá, a kde se to dělá. K přesnému zjištění daného stavu nám slouží tzv. vstupní audit BOZP, jehož cílem je úplné zmapování rizik na pracovišti a aktuálního stavu jejich zvládání. Podobnou proceduru ostatně můžete vykonat i vy, co se týče pracovní efektivity nebo finančního plánování. Stačí si důkladně projít všechny úseky a provozy a zaznamenat si, jakým způsobem se podílejí na práci celé firmy, co může jejich efektivní fungování ohrozit a jak těmto vlivům zabránit. Na podobnou činnost vám postačí jednoduchá tabulka, do které si zapíšete název a složení daného provozu, podíl na celkové činnosti firmy, jeho možná rizika (personální, pracovní, finanční, popř. jiná) a způsoby jak tato rizika zvládnout.

Druhou důležitou součástí auditu BOZP je konfrontace současného stavu s legislativou ohledně BOZP. Splňuje daná firma všechna zákonná nařízení? Má v pořádku kontroly OOPP, revize tlakových nádob, je řádně vedena požární kniha či kniha úrazů popř. Nechybí nezbytná povinná školení? Jakmile dojde ke zjištění takovýchto nedostatků je zodpovědné osobě toto představeno a doporučeno řešení. Toto by se dalo nazvat managementem aktuálních rizik, který je nutné řešit přednostně a bezodkladně, jelikož v případě kontrol ze strany státních úřadů hrozí finanční postih. Jakmile jsou vyřešena aktuální rizika, přicházíme na řešení latentních rizik, tedy takových, která sice nenastala, ale jejichž nebezpečí stále trvá. Tato řešení mohou být rázu dlouhodobého i krátkodobého podle povahy daného rizika.

Dokumentace BOZP je nejen o registru rizik

Po skončení daného auditu BOZP přicházíme k sestavení tzv. dokumentace bezpečnosti práce, které obsahuje několik součástí, z nichž hlavní tvoří analýza a registr rizik. V tomto dokumentu, který by měl být pravidelně doplňován a aktualizován, jsou uvedena všechna potenciální rizika a způsoby jak jim předcházet a s tímto dokumentem by se měl dle zákona seznámit jakýkoliv zaměstnanec, který nastupuje na daný úsek či pracoviště. Analogické registry si můžete vytvořit např. pro elektronickou bezpečnost, pro práci s firemními financemi nebo jinými zdroji vaší společnosti. Stejně totiž jako v případě nehody či škody, kterou způsobí váš zaměstnanec, musíte pro účely šetření jakékoliv nepříjemné události prokázat, že byl daný pracovník řádně poučen (seznámením se s registrem rizik, školení BOZP či směrnicemi) a to se může týkat i u škody vzniklé např. obsluhou firemního účtu.

Krom registru rizik obsahuje dokumentace BOZP také další součásti jako jsou protokoly o školení zaměstnanců, traumatologický plán, základní pravidla BOZP pokrývající metodu řešení úrazů a jiných zdravotně rizikových událostí, protokoly o revizi OOPP nebo jiných technických součástí vaší firmy. Podobně můžete vy do seznamu vašich interních směrnic přidat také dokumenty o interním poučení zaměstnanců nad rámec zákona, servisní předpisy či způsoby obnovy zálohovaných informací či záznamy o revizi zálohovací techniky, aktualizace bezpečnostního softwaru a podobné náležitosti.

Práce s dokumentací BOZP a pravidelné vyhodnocení zvládání rizik

Spousta lidí se domnívá, že jejich povinnosti v rámci BOZP končí sestavením dokumentace BOZP a proškolením zaměstnanců a to samé platí u managementu rizik. Není cíl mít daná rizika pouze sepsaná byť i s metodou jejich zvládání, ale je důležité se nad tímto seznamem pravidelně radit a vyhodnocovat jednotlivá opatření. S dokumentací BOZP je to stejné, jelikož je dokonce povinné některé složky pravidelně revidovat a doplňovat. Proto doporučujeme vytvořit si s vedoucími pracovníky systém pravidelných schůzek a porad, kde se krátce pobavíte nad jednotlivými body z vašeho seznamu rizik a krátce si něco řeknete k průběhu jejich řízení a provedete o tomto krátký zápis. Následně budete vědět, kde jsou jaké rezervy a můžete společně hledat opatření, které vám tato rizika pomohou zvládnout.

Management rizik je dlouhodobá záležitost

Ať už stále uvažujeme o BOZP či o jiných rizicích vašeho podnikání, vždy se jedná prakticky o nekonečnou snahu být stále o jeden krok před riziky a takový úkol nepochybně může jednoho člověka velmi unavit. Proto není špatné si občas k takovému úkolu vybrat schopného partnera, který vám ušetří množství starostí a tím i času a peněz. V případě problematiky BOZP tímto partnerem budeme rádi my, jako společnost CRDR. Díky našim zkušenostem v oboru dobře víme, že neexistuje příliš malý či velký zákazník, a tak jsme připraveni pomoci i vašemu podnikání, nehledě na to, jestli zaměstnáváte pár lidí nebo zaměstnáváte stovky či tisíce zaměstnanců. Bezpečnost práce si zkrátka nevybírá a nehoda se může stát velmi snadno jak v bezbariérové kanceláři, tak i třeba na složité stavbě, pokud nejsou dobře zvládnuta veškerá rizika. Případné zranění zaměstnance pak není příjemné ani pro jedno výše zmíněných odvětví.

CRDR s.r.o.

Efektivnější řízení firmy a management rizik BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu