Novinky Zpět

Povinnosti ředitele školy v oblasti požární ochrany

6. 9. 2019
Zpět

Všechny školy, které spadají pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, musí dodržovat zákonné povinnosti týkající se požární ochrany. Protože škola má odpovědnost za všechny žáky, ale také škody, které způsobí, doporučujeme požární ochraně věnovat maximum pozornosti, a to zejména při školení zaměstnanců, žáků a studentů, ale také při pravidelných kontrolách dodržování všech předpisů. Připravili jsme proto tento článek, který shrnuje, jaké povinnosti má škola, potažmo ředitel školy, v oblasti požární ochrany.

Legislativa

Mezi nejdůležitější legislativu týkající se požární ochrany ve školách a školských zařízeních patří:

V tomto zákoně a vyhlášce se dočtete ty nejdůležitější povinnosti, které by měl každý ředitel školy dodržovat.

Souhrn povinností ředitele školy v požární ochraně

Pokud jste ředitel(ka) školy, neměl(a) byste zapomenout na všechny níže uvedené povinnosti, které máte na úseku požární ochrany. Povinností je opravdu mnoho, proto se vám z časových i finančních důvodů rozhodně vyplatí najmout si externího specialistu na požární ochranu. Nejdůležitější je zajistit:

Škola musí vést také dokumentaci požární ochrany

Škola si musí nejdříve udělat začlenění podle požárního nebezpečí, na základě kterého pak zpracovává dokumentaci PO, která se podle toho liší. Dokumentace požární ochrany je povinná zejména pro školy, které jsou začleněny do kategorie požárního nebezpečí se zvýšeným a vysokým nebezpečím. V případě, že je škola začleněna do kategorie bez zvýšeného požárního nebezpečí, musí ředitel školy zajistit jen některé dokumenty.

Dokumentace PO pro školy bez zvýšeného požárního nebezpečí

Ředitel školy, která je zařazena do kategorie bez zvýšeného požárního nebezpečí, je povinen zajistit:

Dokumentace PO pro školy se zvýšeným požárním nebezpečím

Ředitel školy, která je zařazena do kategorie se zvýšeným požárním nebezpečí, je povinen zajistit:

Dokumentace PO pro školy s vysokým požárním nebezpečím

Ředitel školy, která je zařazena do kategorie s vysokým požárním nebezpečí, je povinen zajistit:

Povinnosti ředitele školy v oblasti požární ochrany
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu