Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jaké jsou povinnosti na úseku zajištění požární ochrany? Zde je základní přehled

21. 3. 2017
Zpět

Zajištění požární ochrany patří do souboru ostatních povinností v oblasti BOZP. Týká se úplně všech podnikatelských subjektů, tzn. právnických i fyzických podnikajících osob (OSVČ). V tomto článku se dozvíte, jaké mají podnikatelé na úseku požární ochrany povinnosti, zejména pak v oblasti dokumentace PO, ve které se stanovuje začlenění činnosti do požárního nebezpečí, podle kterého se stanoví rozsah povinností. Možná už asi tušíte, že povinnosti na úseku požární ochrany bude mít každý podnikatel rozdílné podle toho, jak moc nebezpečná je jeho činnost z hlediska míry nebezpečí požáru. Pojďme na to!

Obsah základních povinností v oblasti požární ochrany je stanoven zejména v §5 a §6 zákona o požární ochraně, ve vazbě na dokumentaci PO se jedná zejména:

1. Začlenění do kategorie činností podle míry požárního nebezpečí (začlenění podnikatelské činnosti podle požárního nebezpečí)
2. Vedení a pravidelná aktualizace dokumentace PO (při provozování činností se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím)
3. Vedení požární knihy
4. Vypracování požárních poplachových směrnic
5. Provádění preventivních požárních hlídek
6. Revize prostředků požární ochrany
7. Školení zaměstnanců v požární ochraně

1. Začlenění do kategorie činností podle míry požárního nebezpečí

Další povinností každého podnikatele a firmy, nevyjímaje živnostníků (OSVČ), je zpracovat začlenění do jedné ze tří kategorií činností podle míry požárního nebezpečí. Díky tomuto začlenění zjistíte, jaké máte v oblasti PO skutečné povinnosti, a to včetně požadavků na dokumentaci požární ochrany.

Kategorie požárního nebezpečí

Zákonný požadavek

Povinnost zpracovat začlenění do kategorie činností podle míry požárního nebezpečí nařizuje § 4 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně.

Kdo zpracovává

Začlenění do kategorie činností podle míry nebezpečí musí zpracovávat podle příslušných právních předpisů technik požární ochrany nebo OZO PO.

Podrobnější informace

Více informací se můžete dočíst v článcích:

2. Vedení a pravidelná aktualizace dokumentace PO

Úplně základní povinností všech podnikatelů provozující činnost se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím je zpracování a pravidelná aktualizace dokumentace požární ochrany, která obsahuje celou řadu dalších dokumentů vztahujících se k požární ochraně. Dokumentace PO navíc stanovuje podmínky požární bezpečnosti, podle kterých se dále stanovuje a prokazuje plnění povinností, které vyplývají z právních předpisů o požární ochraně. Úplně první základní částí dokumentace PO je zpracování začlenění do kategorie podle míry nebezpečí, o kterém píšeme v druhém bodě.

Obsah dokumentace PO

Zákonný požadavek

Zákon č. 133/1985 Sb. České národní rady o požární ochraně, a to konkrétně v § 15 tohoto zákona a Vyhláška č. 246/2001 Sb. Ministerstva vnitra o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci).

Kdo zpracovává

Dokumentaci požární ochrany musí zpracovávat odborně způsobilá osoba (technik požární ochrany nebo OZO PO). Přesné vymezení odborné způsobilosti pro zpracování jednotlivých druhů dokumentace PO je stanoveno v §11 zákona o požární ochraně.

Podrobnější informace

Více informací se můžete dočíst v článku:

3. Vedení požární knihy

Požární kniha je neoddiskutovatelnou povinností v úseku požární ochrany každého podnikatele. Slouží k vedení všech důležitých záznamů, které se týkají požární bezpečnosti. Zapisuje se do ní například školení zaměstnanců, záznamy o pravidelných kontrolách dokumentace PO, protokoly o servisu a revizích požární techniky, informace o průběhu protipožárních a evakuačních cvičení nebo události týkající se samotného požáru.

Zákonný požadavek

O požární knize se hovoří v § 37 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci.

Kdo zpracovává

Požární knihu může vést odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO), požární technik, preventista požární ochrany, ale také právnická či podnikající fyzická osoba nebo přímo zaměstnanec, který byl prokazatelně seznámen se způsobem vedení požární knihy a byl k tomuto úkolu zmocněn statutárním orgánem nebo odpovědným zástupcem právnické nebo podnikající fyzické osoby.

Podrobnější informace

Více informací se můžete dočíst v článku:

4. Vypracování požárních poplachových směrnic

Požární poplachové směrnice patří mezi další základní dokumenty v oblasti požární ochrany. Směrnicemi se nastavuje, jak se budou chovat a co budou dělat zaměstnanci nebo jiné fyzické osoby v případě, že vypukne požár. Jedná se o konkrétní postup, jak zdolávat požár, jak ho ohlásit, jak vyhlásit poplach, jak požár hasit atd.

Obsah požárních směrnic

Zákonný požadavek

Požární poplachové směrnice jsou upraveny v § 32 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci.

Kdo zpracovává

Požární poplachové směrnice může zpracovat a následně aktualizovat pouze odborně způsobilá osoba v prevenci rizik BOZP a PO nebo požární technik. Nesmíme ale zapomenout na to, že po vypracování je musí schválit statutární orgán právnické nebo podnikající fyzické osoby, nebo jimi pověřený vedoucí zaměstnanec.

Podrobnější informace

Více informací se můžete dočíst v článcích:

5. Provádění preventivních požárních hlídek

Preventivní požární hlídky je povinen zajistit každý podnikatelský subjekt, který zaměstnává více jak 3 osoby a jeho činnost se nachází v režimu zvýšeného či vysokého požárního nebezpečí. Cílem požárních hlídek je kontrolovat, zda se dodržují předpisy požární ochrany.

Zákonný požadavek

Preventivní požární hlídky jsou upraveny v § 5 odst. 1 písm. e) zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně.

Kdo zpracovává

Preventivní požární hlídky může provádět odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO), požární technik nebo preventista požární ochrany.

Podrobnější informace

Více informací se můžete dočíst v článcích:

6. Revize prostředků požární ochrany

Každý podnikatelský subjekt je povinen vybavit své provozovny prostředky požární ochrany a požárně-bezpečnostními zařízeními. Jejich rozsah a umístění určuje projektová dokumentace stavby nebo dokument o posouzení požárního nebezpečí. Tyto prostředky je nutné také pravidelně kontrolovat - revidovat, což je povinností podnikatele či zaměstnavatele.

Prostředky požární ochrany

Zákonný požadavek

Prostředky požární ochrany jsou upraveny v § 7 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci - Provoz, kontroly, údržba a opravy požárně bezpečnostních zařízení.

Kdo zajišťuje revize

Prostředky požární ochrany je povinen pravidelně revidovat podnikatel, a to prostřednictvím oprávněné osoby, která má osvědčení takové revize provádět. Ty se provádějí buď dle požadavků výrobce daného zařízení nebo minimálně 1x ročně.

7. Školení zaměstnanců v požární ochraně

Jednou z posledních základních povinností všech zaměstnavatelů, jejichž podnikatelská činnost je zařazena na vyšší stupeň požárního nebezpečí, je školení zaměstnanců v oblasti požární ochrany. Toto školení se provádí při nástupu zaměstnance do pracovního poměru a následně 1x za 3 roky pro vedoucí zaměstnance a 1x za 2 roky pro zaměstnance řadové.

Zákonný požadavek

Školení zaměstnanců o požární ochraně je uvedeno v následujících zákonech:

Kdo provádí školení PO

Školení zaměstnanců o požární ochraně může provádět odborně způsobilá osoba v požární ochraně, technik požární ochrany, preventista požární ochrany nebo proškolený vedoucí zaměstnanec.

Podrobnější informace

Více informací se můžete dočíst v článku:

Jaké jsou další povinnosti v oblasti požární ochrany?

Výše jsou uvedeny pouze základní a nejčastější povinnosti v oblasti PO. Podnikatelé jich mají samozřejmě mnohem více. Odvíjejí se od toho, do jaké kategorie požárního nebezpečí jsou zařazeni.

Jaké jsou povinnosti na úseku zajištění požární ochrany? Zde je základní přehled
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu