Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Roční prověrka BOZP. Ucelené informace - co, jak, kdy a kdo.

9. 12. 2015
Zpět

Kolem roční prověrky BOZP stále panuje u některých zaměstnavatelů několik nejasností, které si vysvětlíme v tomto článku. Dočtete se zde základní legislativní požadavky a povinnosti, co prověrka obsahuje, jaký je její cíl, jak dlouho trvá, kdo má povinnost a oprávnění ji udělat, jaký je její výstup a na co si dát při realizaci pozor.

Legislativní požadavky

O prověrce BOZP se píše v Zákoníku práce, konkrétně v § 108 odst. 5 zákona č. 262/2006 Sb. Citace zní: Zaměstnavatel je povinen organizovat nejméně jednou v roce prověrky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na všech pracovištích a zařízeních zaměstnavatele v dohodě s odborovou organizací a se souhlasem zástupce zaměstnanců pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zjištěné nedostatky odstraňovat.

Co je cílem roční prověrky BOZP

Jak už vypovídá název, prověrka BOZP se provádí nejméně 1x ročně. Prověrka by se měla zaměřovat zejména na kontrolu systému BOZP jako celku. Jejím primárním cílem je kontrola dodržování všech povinností a požadavků, jež plynou z právních předpisů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které jsou definovány v § 349 zákona č. 262/2006 Sb. Zákoníku práce. Součástí prověrky je též kontrola vnitřních předpisů, řízení rizik, pracovnělékařských služeb, ergonomie práce a pracovního prostředí, školení právních předpisů BOZP, ale také například kontrola zajištění bezpečnosti práce s ohledem na stroje, přístroje, zařízení či nářadí, a to na všech pracovištích a provozovnách daného subjektu.

Nepleťte si prověrku s auditem

Zaměstnavatelé a majitelé firem si často pletou pojem “prověrka BOZP” a “audit BOZP”. Pozor na to! Každý z těchto termínů znamená a obnáší něco jiného.

Audit, častěji nazýván jako vstupní audit, je sice také komplexní kontrola stavu BOZP ve firmě, ale na rozdíl od prověrky není stanoven právním předpisem. Samozřejmě, že můžete na internetu v některých článcích najít informaci o tom, že audit BOZP je stanoven v Zákoníku práce 262/2006, konkrétně v § 108, odstavce 5), ale ve většině případů se tak píše právě proto, že si to lidé pletou.

Na audit si firma najme externího specialistu či odborného poradce v otázkách BOZP ještě před samotným zahájením spolupráce. Účelem auditu je, aby odborník na bezpečnost práce zjistil aktuální stav vedení systému BOZP a řízení rizik ve firmě, prostřednictvím kterého pak stanoví podmínky a rozsah další spolupráce. Více informací naleznete v článku Komplexní audit BOZP. Jak na to?

Co konkrétně prověrka BOZP obsahuje

Přesný obsah zákonem stanovené prověrky není v žádném předpisu konkretizován, což ale v žádném případě není důvod k tomu, aby byla zanedbána či nijak ošizena.

Základní obsah roční prověrky

Předmětem ročního prověření systému BOZP může být například:

Každá prověrka může být jiná

Rozsah prověrky BOZP se ale může v každé firmě lišit na základě jejího charakteru a provozované činnosti. U specifické prověrky může být provedena například:

Prověření základních povinností BOZP a PO zaměstnavatele

Nezapomeňme ale také na prověření základních povinností všech zaměstnavatelů v oblasti BOZP a PO, mezi které patří například:

Kolik času je potřeba na prověrku BOZP

Čas strávený nad prověrkou BOZP je vždy pro každý podnikatelský subjekt individuální. Velmi záleží na velikosti firmy, počtu provozoven, ale také strojů a zařízení, dále pak na charakteristice pracoviště a konkrétních činnostech společnosti. To vše ovlivňuje nejen dobu trvání prověrky, ale také její cenu.

Na prověrku je potřeba vyčlenit dostatek času, aby byla opravdu efektivní a kvalitně provedená. U menších firem je prověrka BOZP otázkou několik jednotek až desítek hodin, u větších firem zabere i několik dnů.

Kdo může prověrku BOZP realizovat

Žádný právní předpis nestanovuje, kdo konkrétně může prověrku BOZP realizovat. Nejen z hlediska časové úspory, ale zejména kvůli správnosti, důrazně doporučujeme, aby ji provedla odborně způsobilá osoba či bezpečnostní technik, a to ve spolupráci s dalšími zaměstnanci prověřované firmy.

Ideální je, když prověrku řídí a organizuje odborně způsobilá osoba v zajišťování úkolů prevence rizik v oblasti BOZP a ke spolupráci přizve například zástupce vedení firmy a případně také zástupce odborové organizace, poskytovatele pracovnělékařských služeb, vedoucího provozu nebo střediska a technika požární ochrany. Velmi důležitým účastníkem prověrky může být také nezávislý zaměstnanec, jehož přínosem může být především eliminace profesní slepoty ostatních členů, kteří se prověrky zúčastní.

Jaký má být výstup prověrky BOZP

Žádný právní předpis nespecifikuje, jak má výstup prověrky BOZP vypadat. Každá prověrka ale musí být dokončena prokazatelnou zprávou či záznamem o jejím provedení. Někdy se můžete setkat také s termínem “protokol” či “závěrečná zpráva”.

Důležité a nezbytné však je, aby prověrka obsahovala všechny odhalené nedostatky včetně konkrétních návrhů na jejich odstranění.

Minima, které musí prověrka BOZP obsahovat

Záznam o prověrce BOZP musí vždy obsahovat níže uvedené iniciály a náležitosti.

Na co si dát pozor? Zejména na předpřipravené formuláře.

Existují různé předpřipravené formuláře, dokumenty či šablony pro prověrky BOZP. Zde ale buďte velmi obezřetní, protože žádný 100% univerzální vzor neexistuje. Velmi často narážíme na skutečnost, kdy si zaměstnavatelé či majitelé firem stáhnou z internetu jakýsi “pokus o vzorový formulář”, v něm pak několik hodin prouzdají a snaží se ho přizpůsobit svým potřebám. Po několika hodinové námaze to ale většinou vzdávají a volají nám, abychom jim tento vzor upravili. My takový dokument vždy odmítáme jakýmkoliv způsobem upravovat, protože zde hrozí velké riziko špatného zpracování a to si jak se říká na triko nevezmeme.

Doporučení?

Jednoduché. Svěřte realizaci prověrky BOZP do rukou profesionálů a odborníků na BOZP a budete mít klid. Naše společnost takovou službu též nabízí a navíc vás plně zbaví povinností a starostí, potažmo i případných pokut za neprovedené povinnosti v oblasti BOZP a PO.

Orientační cenu najdete v Ceníku dokumentace BOZP, kde najdete mimo jiné i Poptávkový formulář

CRDR s.r.o
BOZP.cz

Roční prověrka BOZP. Ucelené informace - co, jak, kdy a kdo.
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu