Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Zaměstnanci a jejich boj s osobními ochrannými pracovními prostředky. Jaké hrozí sankce a jak může pomoci zaměstnavatel?

27. 5. 2016
Zpět

Když se občas projedeme po ulici, kde panuje čilý stavební ruch nebo se dostaneme třeba do areálu nějakého výrobního závodu, není problém prakticky kdykoliv napočítat jednotky zaměstnanců, které uvidíte bez helem, rukavic či jiných běžných osobních ochranných prostředků. Tímto jednáním se však daní zaměstnanci vystavují nejen riziku sankcí ze strany zaměstnavatele, ale zejména ohrožují vlastní život a zdraví. Na druhou stranu by se měl zaměstnavatel zajímat, jestli mají jeho zaměstnanci vhodné ochranné pomůcky a jestli je třeba neomezují v pracovní činnosti. Výběr a používání správných OOPP je vždy dlouhodobým úkolem pro spolupráci zaměstnanců a zaměstnavatelů, přičemž každá z těchto stran má v problematice ochrany zdraví při práci své nezastupitelné místo.

Používání OOPP nařizuje zákoník práce

V zákoníku práce, tedy konkrétně zákonu č.262/2006 §104 odst.1, je uvedena povinnost poskytnout zaměstnancům takové ochranné pracovní prostředky, které nejen chrání zdraví a život zaměstnance před možnými riziky na pracovišti, ale také odpovídají podmínkám na pracovišti a zohledňují potřeby a dispozice daného zaměstnance. Výběr konkrétních prostředků by měl vycházet z tzv. analýzy rizik na pracovišti, na základě které následně zvolí zaměstnavatel vhodné ochranné prostředky, které uvede do vnitřního předpisu, čímž se zavazuje takové prostředky poskytnout. Pro zaměstnance na druhé straně vzniká povinnost tento vnitřní předpis respektovat a jeho porušení může mít pro zaměstnance vážné následky.

Výpověď i náhrada škody při porušení povinností

Porušení pracovních povinností je dle zákoníku práce rozlišováno do několika stupňů, nicméně nás bude v tuto chvíli zajímat porušení pracovní povinnost zvlášť hrubým způsobem, za které může následovat okamžité ukončení pracovního poměru a méně závažné porušení pracovní povinnosti, které může vyústit ve zrušení pracovního poměru zejména při opakovaném výskytu. Nezapomínejme také, že nerespektování pracovního předpisu ovlivní velmi negativně případné kompenzace při pracovním úrazu, resp. může část kompenzací za vzniklou škodu přenést přímo na zaměstnance. Při porušení pracovní povinnosti nemusí zaměstnavatel u následného pracovního úrazu také zaměstnanci dorovnávat mzdu ani jej jiným způsobem podporovat. Stačí tedy např. vážnější úraz hlavy z důvodu nenošení helmy, i když na to byl zaměstnanec upozorněn, aby se daný zaměstnanec dostal do značných zdravotních i finančních problémů.

Zaměstnavatel by měl OOPP dobře vybírat

Nenošení či nepoužívání OOPP je za všech okolností hrubé porušení pracovní kázně zaměstnance, nicméně i zaměstnavatel má v tomto případě určité povinnosti, které vyplývají z nařízení vlády č.21/2003 Sb., které stanovuje další vlastnosti OOPP, které musejí:

Z těchto ustanovení vyplývá, že ne každý prostředek, který má certifikaci OOPP je vhodný na daný typ práce či do specifických pracovních podmínek. Abyste si jako zaměstnavatel mohl být jist, že vaši zaměstnanci mají skutečně vhodné pracovní pomůcky je udělat si malý průzkum u vašich zaměstnanců a zjistit, jestli jim dané pomůcky dobře sedí a jestli plní dobře svůj účel a umožňují zaměstnanci bezpečně a efektivně pracovat. Pokud chcete mít jistotu už při nákupu těchto pomůcek, určitě do procesu nákupu zahrňte i vedoucí jednotlivých úseků či pracovních čet, kteří znají daný pracovní úkol a nechte je, ať si dané pomůcky nejprve vyzkouší a dají vám zpětnou vazbu na jejich funkčnost, ergonomii a praktičnost.

Důležitá je i analýza rizik a pravidelný servis

Každý výrobek, který obdrží certifikaci jako OOPP, by měl už sám o sobě splňovat vysoké standardy kvality a spolehlivosti, nicméně toto samo o sobě ve většině případů nestačí. Jakýkoliv osobní ochranný prostředek by měl být vybírán se znalostí daného pracovního úkolu, prostředí, kde bude daná práce vykonávána a v neposlední řadě také zaměstnanců, kteří budou dané OOPP používat. Tyto faktory nejlépe vyplynou z dobře vytvořené analýzy rizik, která je krom jiného náležitou součástí každé kvalitně vedené dokumentace BOZP, stejně jako seznam OOPP a údaje o jejich pravidelné revizi. Proto věnujte pozornost kvalitnímu zpracování dokumentace BOZP se všemi jejími náležitostmi, jelikož vám tato může velmi dobré ukázat, jakým způsobem zvládat rizika při jednotlivých pracovních činnostech.

Servis OOPP je dle zákona povinný minimálně jednou ročně, přičemž se o tomto servisu musí provést zápis do příslušné části dokumentace BOZP. Servis OOPP provádí akreditované pracoviště, které vystavuje též i potvrzení o revizi daného OOPP, které se následně vkládá do celé dokumentace BOZP. V dnešní době však některé společnosti, naší nevyjímaje, poskytují služby z oboru bezpečnosti práce nabízejí i možnost paralelního elektronického vedení dokumentace BOZP, která za vás hlídá veškeré lhůty a pravidla pro revizi OOPP, což je bezpochyby velmi užitečná funkce, kterou lze jednoznačně doporučit, obzvlášť v souvislosti se správným přístupem k OOPP. Našim zákazníkům tyto lhůty a termíny hlídá automaticky BOZP-SYSTEM.cz.

CRDR s.r.o.

Zaměstnanci a jejich boj s osobními ochrannými pracovními prostředky. Jaké hrozí sankce a jak může pomoci zaměstnavatel?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu