Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Zpracování dokumentace BOZP v 5 krocích

17. 1. 2016
Zpět

Zakládáte firmu nebo potřebujete dohnat rest v podobě sestavení dokumentace BOZP? V následujícím článku si povíme, jak sestavit rychle a správně takovou dokumentaci BOZP, abyste při případných kontrolách vyšli bez pokut. Připomeneme jenom, že dokumentace BOZP je povinná pro každou firmu a při její absenci může inspektorát bezpečnosti práce udělit podle rizikovosti daného provozu pokutu až v řádech milionů korun. Jak tedy připravit takovou dokumentaci BOZP, abyste se obešli bez pokuty?

Základem je znalost legislativy BOZP

První věcí, kterou musíte udělat při sestavování dokumentace BOZP je důkladně se seznámit s legislativou a nařízeními, které se na vás vztahují. Tato pravidla najdete v jednotlivých zákonech (zákoník práce, příslušná nařízení vlády, zákon č. 309/2006, atd.) dostupných na portálech veřejné správy či na specializovaných webových stránkách. Upozorníme hned na začátku, že jakékoliv vzory dokumentace BOZP pro vás budou prakticky nepoužitelné, jelikož neexistují dvě firmy, které by se potýkaly se stejnými riziky BOZP a měly stejně nastavený systém řízení BOZP. Důležité je tedy se skutečně seznámit s jednotlivými nařízeními z perspektivy vaší firmy (obor práce, počet zaměstnanců, brigádníci, technické zázemí atd.). Jakmile budete mít tyto zákony v malíčku, můžeme přistoupit ke druhému kroku.

Začínáme registrem rizik

Ústředním dokumentem každé dokumentace BOZP je registr rizik, který zaznamenává všechna možná ohrožení na daném pracovišti pro vaše zaměstnance a zároveň uvádí jednotlivá opatření na jejich eliminaci. S dobrou znalostí zákonů jistě pro vás nebude představovat problém si celou vaši firmu projít a sestavit takový registr rizik a to včetně opatření na zvládání jeho dílčích položek. Do tohoto registru se počítají i rizika zjištěná pohovorem s vedoucími i řadovými pracovníky. Následně si do vznikajícího registru rizik vypíšete aktuální i hrozící rizika a připravíte metodiku jejich řešení. Nezapomeňte se skutečně seznámit se všemi odděleními ve vaší firmě, protože např. skladníci a řidiči jsou velmi často skupinou zaměstnanců, na které se úřady při kontrole zaměřují a kteří mohou být ohroženi úplně jinými riziky a eventualitami, které se zbytku vaší firmy vůbec nemusí týkat.

Zařaďte si pracovní pozice do kategorie prací

Podle zákona o ochraně veřejného zdraví musíte zařadit všechny vaše pracovní činnosti a pozice do 4 různých pracovních kategorií, tzn. provést Kategorizaci prací. Podle náročnosti a omezení, jakým působí na zaměstnance.

Kategorie 1. jsou práce, u kterých nehrozí nepříznivý vliv na zdraví zaměstnance a nejčastěji se jedná o administrativní a jím podobné práce. Kategorie 2. jsou práce, u kterých hrozí nepříznivý vliv na zdraví zaměstnance očekávat jen ve výjimečných případech a u nichž nejsou trvale překračovány hygienické limity. Oznámení o zařazení do druhé kategorie je potřeba zaslat na vědomí orgánu ochrany veřejného zdraví. U 3. kategorie se jedná o práce, při nichž dochází k trvalému překračování hygienických limitů a obyčejně vyžadují používání nezbytných OOPP. U 4. kategorie pak hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví.

Povinnost kategorizace nařizuje § 37 zákona 258/2000 Sb., kde je mimo jiné uvedeno, že zařazení musíte provést nejpozději do 30 kalendářních dnů ode dne zahájení výkonu prací.

Doplňte povinná školení, revize a další náležitosti

Nedílnou součástí dokumentace BOZP jsou také protokoly a osnovy připravených školení BOZP pro vaše zaměstnance, jelikož musí být každý pracovník řádně proškolen, a to ještě předtím než začne na daném úseku pracovat. Tato školení je pak nutné pravidelně opakovat a o každém takovém školení by měl existovat protokol s výsledkem přezkoušení zaměstnance a podle jiných dokumentů by měl být doložitelný i obsah takového školení. Nezapomínejte, že ne pro každého zaměstnance stačí pouze běžné školení BOZP, jelikož některé specifické profese vyžadují dle zákona i další bezpečnostní školení, kterou jsou nezbytná pro výkon jejich pracovních úkolů, a tato školení je nutné též řádně evidovat.

Interní směrnice a předpisy BOZP

Ústředním dokumentem každé dokumentace BOZP je registr rizik, který zaznamenává všechna možná ohrožení na daném pracovišti pro vaše zaměstnance a zároveň uvádí jednotlivá opatření na jejich eliminaci. Mezi směrnice, které by měly být součástí vaší dokumentace, můžeme dále zařadit:

Nezapomínejte, že obsah dokumentace BOZP může být vždy jiný. To proto, že každá firma má svá vlastní specifika a vlastní způsob řízení BOZP.

Nechcete si na to raději někoho najmout?

Jak už jste si možná všimli dříve, tak sestavení kvalitní a funkční dokumentace BOZP není rozhodně nic jednoduchého a už z tohoto stručného výčtu jejích součástí je vám jasné, že to někomu, kdo se problematikou BOZP dlouhodobě nezabývá, zabere desítky až stovky hodin práce a ani tak nemusí být zaručen výsledek, tedy, že při případné kontrole ze strany úřadů nedostanete pokutu za špatné vedení dokumentace BOZP. Řešením je v takovém případě nepochybně zkušený partner v oblasti BOZP, jakým je třeba naše společnost. Pokud jste malá firma, pak se vaše investice do přehledné a kvalitní dokumentace vyšplhá do jednotek tisíc korun a ani větší firmy se od těchto nákladů nemusí řádově lišit. Cena za zpracování dokumentace BOZP se většinou pohybuje v řádech tisíců korun, naopak pokuta z kontrolního orgánu často dosahuje desetitisíců korun. Zkušený a spolehlivý partner v problematice BOZP vám nejen pomůže s řešením aktuálního stavu BOZP, ale navíc vám bude k ruce při případné kontrole ze strany úřadů. Proto neztrácejte drahocenný čas a neriskujte zbytečnou penalizaci, když to s námi můžete vyřešit, rychle, levně a efektivně.

CRDR s.r.o

Zpracování dokumentace BOZP v 5 krocích
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu