Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Legionella pod lupou: Komplexní průvodce hodnocením rizik a prevencí proti výskytu

21. 8. 2023
Zpět

V hlubinách našich vodních systémů se skrývá tajemství, které může mít fatální důsledky. Legionella, neviditelný vetřelec, který se může skrývat v každé kapce vody, číhá na svou příležitost. Ale co když bychom vám řekli, že toto tajemství lze odhalit? Že existuje způsob, jak se postavit tváří v tvář této neviditelné hrozbě a chránit se před ní? V tomto průvodci vás provedeme temnými zákoutími vodních systémů, odhalíme tajemství bakterie Legionella a ukážeme vám, jak se můžete bránit pomocí hodnocení rizik a preventivních opatření. Pojďme na to!

Obsah článku:

Legionella. Neviditelný zabiják

Legionella je rod gramnegativních bakterií, které se přirozeně vyskytují ve sladké vodě, jako jsou řeky a jezera. Problém však nastává, když se tyto bakterie dostanou do vodních systémů budov, jako jsou klimatizační systémy, vodní nádrže nebo sprchy. V těchto systémech může dojít k rychlému množení bakterií, zejména pokud nejsou správně udržovány. Následná inhalace vodních aerosolů obsahující tyto nebezpečné bakterie může způsobit tzv. legionářskou nemoc (legionelóza), vážné onemocnění plic, které může být v některých případech smrtelné.

Historie a výskyt

Legionářská nemoc byla poprvé identifikována v roce 1976, kdy došlo k hromadné nemoci mezi účastníky konference Americké legie ve Filadelfii, odtud také název "legionářská nemoc". Od té doby bylo hlášeno mnoho případů po celém světě. Legionella je nyní uznávána jako běžný a rozšířený patogen, který může u některých jednotlivců způsobit vážné onemocnění.

Šíření bakterie

Bakterie Legionella se šíří inhalací aerosolů (malých kapek vody). To může zahrnovat vdechování páry z horké vody, jako je ta z horkých van nebo sprch. Bakterie se může šířit také aspirací, tedy vdechnutím kontaminované vody. To se může stát, když člověk omylem vdechne vodu (například při pití) a voda se dostane do plic místo do žaludku.

Onemocnění způsobené bakterií

Legionella může způsobit dvě různé nemoci: legionelózu (lidově legionářskou nemoc) a Pontiackou horečku.

Mohlo by vás zajímat: Výskyt, příznaky, historii, rizika a zdroje nákazy, ale např. i nejčastější místa přenosu, konkrétní skupiny osob či pracoviště se zvýšeným rizikem apod. se dočtete v detailním článku Legionelóza (legionářská nemoc) způsobená bakterií Legionella. Rizika, zdroje nákazy a prevence.

Legionella. Neviditelný zabiják

Rizikové faktory pro výskyt Legionelly

Bakterie Legionella může být přítomna v různých vodních systémech, ale některé faktory a typy zařízení mohou zvyšovat riziko jejího množení a následného vystavení lidem. Je důležité monitorovat, ale také umět rozpoznat tyto rizikové faktory, aby bylo možné přijmout preventivní opatření a minimalizovat riziko výskytu této patogenní bakterie.

Typy zařízení a systémů s vyšším rizikem výskytu

Faktory, které mohou zvyšovat riziko výskytu

Rizikové faktory pro výskyt Legionelly

Prevence a kontrola Legionelly

Aby bylo možné účinně předcházet výskytu bakterie Legionella a minimalizovat riziko legionářské nemoci, je nezbytné provádět pravidelnou kontrolu a údržbu vodních systémů a dodržovat doporučené postupy. V následujících odstavcích se dozvíte více o doporučených postupech pro prevenci, údržbu a čištění systémů a dezinfekci.

Doporučené postupy pro prevenci

Údržba a čištění systémů

Dezinfekce

Kontrolní seznam pro hodnocení rizik výskytu Legionelly

Bez pravidelného hodnocení a následné údržby vodních systémů může dojít k rychlému množení bakterií a zvýšení rizika výskytu legionářské nemoci. Hodnocení rizik, které je klíčovým nástrojem k zajištění preventivních opatření, vám pomůže identifikovat potenciální slabá místa ve vašem vodním systému, stanovit opatření k jejich řešení a zajistit, že vaše zařízení je bezpečné.

Kontrolní seznam pro hodnocení rizik výskytu Legionelly

1. Identifikace a charakteristika systému

2. Zdroj vody a její kvalita

3. Zařízení a komponenty systému

4. Provozní postupy a protokoly

5. Školení, osvěta a komunikace

6. Záznamy a dokumentace

7. Hodnocení rizik a kontrolní otázky

8. Doporučené akce a nápravná opatření

9. Legislativní a regulační požadavky

10. Externí zdroje a odkazy

Jak pracovat s kontrolním seznamem pro hodnocení rizik bakterie Legionella

Kontrolní seznam pro hodnocení rizik výskytu bakterie Legionella je nástroj, který vám pomůže identifikovat a řešit potenciální rizika ve vašem zařízení. Tento průvodce vás provede krok za krokem tím, jak výše uvedený seznam efektivně využít. Pojďme na to!

1. Příprava

2. Procházení kontrolního seznamu

3. Hodnocení rizik

4. Plánování nápravných opatření

5. Implementace a sledování

6. Revize a aktualizace

Více informací o principech hodnocení rizik se dočtete v těchto publikacích:

Legislativní rámec týkající se Legionelly

V České republice je problematika bakterie Legionella upravena několika právními předpisy, které stanovují povinnosti některým provozovatelům zařízení, kde může dojít k výskytu této bakterie. Zejména provozovatelé restaurací a ubytovacích zařízení by měli být s těmito předpisy dobře obeznámeni, aby zajistili bezpečnost svých zařízení a ochranu veřejného zdraví.

Zákon č. 258/2000 Sb.

Tento zákon, známý jako zákon o ochraně veřejného zdraví, stanovuje základní povinnosti provozovatelům zařízení v oblasti zajištění nezávadnosti používané vody. Provozovatelé restauračních a ubytovacích zařízení, bazénů, výměníků a rozvodů teplé vody a další subjekty mají povinnost zajistit nezávadnost vody jako součást jejich podnikatelské činnosti.

Vyhláška č. 252/2004 Sb.

Tato vyhláška upřesňuje konkrétní limity pro přítomnost Legionell ve vodě. Závazné limity v teplé vodě pro ukazatele Legionell jsou stanoveny zejména pro ubytovací a zdravotnická zařízení. Výrobci teplé vody pro bytové domy nemají ze zákona povinnost kvalitu této vody sledovat, s výjimkou výrobců teplé vody pro osobní hygienu zaměstnanců.

Další relevantní normy a předpisy

Kromě výše uvedených zákonů a vyhlášek existují také technické normy, které se týkají prevence výskytu bakterie Legionella. Jednou z nich je například norma ČSN EN 806-2, která stanovuje, že vodovodní systém musí být schopen dosáhnout teploty 70 °C u nejvzdálenější výtokové armatury, což je důležité z hlediska možnosti dezinfekce.

Povinnosti provozovatelů zařízení

Podle českého právního řádu, konkrétně podle Zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, a Vyhlášky č. 252/2004 Sb., mají povinnosti v oblasti prevence a kontroly výskytu bakterie Legionella následující subjekty:

Pokud jde o konkrétní limity Legionell ve vodě, stanovuje je Vyhláška č. 252/2004 Sb. Závazné limity v teplé vodě pro ukazatele Legionell jsou stanoveny pouze pro ubytovací a zdravotnická zařízení.

Je důležité si uvědomit, že výrobce teplé vody neodpovídá za nedodržení hygienického limitu ukazatele jakosti teplé vody způsobené vnitřním vodovodem nebo jeho údržbou. Má však povinnost informovat odběratele o nevyhovující jakosti vody a o dostupných opatřeních, které by vedly k odstranění problému.

Dále je důležitá norma ČSN EN 806-2, která ukládá, že u vodovodu musí být možné dosažení teploty 70 °C u nejvzdálenější výtokové armatury, což je relevantní z hlediska možnosti dezinfekce.

Legionella pod lupou: Komplexní průvodce hodnocením rizik a prevencí proti výskytu
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu