Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost práce a řízení rizik těhotných a kojících zaměstnankyň

28. 6. 2023
Zpět

Na pracovním trhu je stále více aktivních žen, které jsou těhotné nebo kojí. Bezpečnost práce a hodnocení rizik těhotných zaměstnankyň se tak stává klíčovou otázkou, kterou je třeba řešit s maximální péčí a odborností. Těhotné zaměstnankyně jsou vystaveny různým rizikům, které mohou mít negativní dopad na jejich zdraví i na zdraví jejich nenarozených dětí. Tyto rizika mohou být fyzického, chemického, biologického nebo psychosociálního charakteru a mohou se vyskytovat v různých pracovních prostředích, od kanceláří až po průmyslové závody. Tento průvodce je určen jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance, a jeho cílem je poskytnout ucelený přehled o tom, jak zajišťovat bezpečnost práce a řízení rizik těhotných zaměstnankyň. Pojďme na to!

Obsah článku:

Důležitost BOZP těhotných a kojících zaměstnankyň

Zaměstnavatelé mají zákonnou povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví všech svých zaměstnanců, včetně zaměstnankyň, které jsou těhotné nebo kojí. Toto téma je důležité nejen z etického hlediska, ale také z hlediska dodržování právních předpisů a minimalizace rizika právních sporů a finančních sankcí.

Zaměstnanci, zejména těhotné ženy a kojící matky, by měli být informováni o potenciálních rizicích, kterým mohou být vystaveni na pracovišti, a o opatřeních, která mají za cíl tato rizika eliminovat nebo minimalizovat. Toto téma je pro ně důležité, protože se týká jejich zdraví a bezpečnosti, ale také jejich práv jako zaměstnanců.

Příkladem může být situace, kdy těhotná zaměstnankyně pracuje v laboratoři, kde je vystavena škodlivým chemikáliím. Zaměstnavatel by měl provést hodnocení rizik a přijmout opatření, jako je poskytnutí osobních ochranných pracovních pomůcek, změna pracovních postupů nebo přeřazení zaměstnankyně na jinou pozici, aby bylo zajištěno její zdraví a bezpečnost.

V dalších částech tohoto průvodce se podrobněji zaměříme na právní rámec týkající se bezpečnosti těhotných zaměstnankyň, proces hodnocení rizik a konkrétní opatření, která mohou zaměstnavatelé přijmout k zajištění BOZP těhotných zaměstnankyň na pracovišti. Také se podíváme na praktické tipy a rady pro zaměstnavatele, jak efektivně řídit tato rizika a jak komunikovat s těhotnými zaměstnankyněmi o těchto otázkách.

Právní rámec BOZP těhotných a kojících zaměstnankyň

Zaměstnavatelé mají podle zákona řadu povinností, které musí dodržovat, aby zajistili bezpečnost a ochranu zdraví těhotných zaměstnankyň. Mezi tyto povinnosti patří:

Tyto povinnosti jsou závazné a jejich nedodržení může vést k právním sporům a finančním sankcím. Proto je důležité, aby zaměstnavatelé měli jasno v tom, co zákon očekává, a aby se ujistili, že tyto požadavky plní.

Legislativa na úrovni EU

Bezpečnost a ochrana zdraví těhotných zaměstnankyň na pracovišti je v Evropě upravena řadou zákonů a nařízení. Klíčovým dokumentem je Směrnice Rady 92/85/EHS ze dne 19. října 1992, která stanovuje minimální požadavky na BOZP těhotných zaměstnankyň, zaměstnankyň, které nedávno porodily, a zaměstnankyň, které kojí.

Legislativa na úrovni ČR

V České republice je tato problematika upravena zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a zákonem č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Tyto zákony stanovují, jaké povinnosti mají zaměstnavatelé vůči těhotným zaměstnankyním a jaké práva mají těhotné zaměstnankyně vůči svým zaměstnavatelům.

Řízení rizik těhotných a kojících zaměstnankyň

Řízení rizik je klíčovým procesem, který umožňuje identifikovat potenciální rizika na pracovišti, která by mohla ohrozit zdraví a bezpečnost těhotné zaměstnankyně. Tento proces by měl být proveden jakmile zaměstnankyně oznámí své těhotenství.

Proces řízení rizik

Proces řízení rizik obvykle zahrnuje následující kroky:

Přečtěte si více:

Klíčové prvky řízení rizik

Klíčové prvky řízení rizik pro těhotné zaměstnankyně zahrnují:

Přečtěte si více:

Příklady rizik těhotných zaměstnankyň

Rizika na pracovišti pro těhotné zaměstnankyně se mohou lišit v závislosti na typu práce a pracovním prostředí. Některé příklady mohou zahrnovat:

Jak řídit rizika a kontrolní opatření

Identifikovaná rizika lze řídit různými způsoby. Prvním krokem je vždy pokusit se riziko eliminovat - odstranit. Pokud to není možné, měli bychom se snažit riziko minimalizovat - snížit či potlačit. To může zahrnovat změnu pracovních postupů, poskytnutí OOPP nebo přeřazení těhotné zaměstnankyně na jinou pracovní pozici.

Příklady úprav pracovních podmínek a pracovní doby

Úpravy pracovních podmínek mohou zahrnovat různé opatření, v závislosti na konkrétních potřebách těhotné zaměstnankyně a na povaze její práce. Příklady mohou zahrnovat:

Alternativní práce a placená dovolená

Pokud nelze rizika eliminovat nebo minimalizovat úpravou pracovních podmínek nebo pracovní doby, měl by zaměstnavatel nabídnout těhotné zaměstnankyni alternativní práci. Pokud ani to není možné, měla by být suspendována na placené dovolené.

Praktické rady pro zaměstnavatele

Zaměstnavatelům, kteří mají v pracovním poměru těhotné nebo kojící zaměstnankyně, obecně doporučujeme zvýšenou pozornost při komunikaci a pravidelné přezkoumávání a aktualizaci rizik.

Jak komunikovat s těhotnými zaměstnankyněmi?

Komunikace je pro účinné řízení BOZP těhotných zaměstnankyň klíčová. Zaměstnavatel by měl být otevřený a ujistit se, že zaměstnankyně ví, že může být též otevřená mluvit o jakýchkoli obavách nebo potřebách, které má. Zaměstnavatel by měl také pravidelně komunikovat o výsledcích hodnocení rizik a o opatřeních, která byla přijata k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.

Jak pravidelně přezkoumávat a aktualizovat hodnocení rizik?

Hodnocení rizik by měl být živý dokument, který se pravidelně přezkoumává a aktualizuje, aby odrážel jakékoli změny na pracovišti a v průběhu těhotenství zaměstnankyně. Zaměstnavatelé by měli mít systém pro sledování těchto změn.

Přečtěte si také: Aktualizace dokumentace BOZP a PO. Proč a kdy je nutné ji aktualizovat?

Jak se vyhnout běžným chybám při zajišťování BOZP těhotných zaměstnankyň?

Při zajišťování bezpečnosti těhotných zaměstnankyň se zaměstnavatelé mohou setkat s řadou výzev. Některé běžné chyby, kterým je možné se vyhnout, zahrnují:

Není možné předpokládat, že všechny těhotné zaměstnankyně budou mít stejné potřeby nebo rizika. Proto je dobré se ujistit, že hodnocení rizik a opatření jsou přizpůsobeny individuálním potřebám každé těhotné zaměstnankyně.

Bezpečnost práce a řízení rizik těhotných a kojících zaměstnankyň
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu