Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnostní audit (BOZP) pro sociální zařízení zdarma

31. 8. 2021
Zpět

V domovech pro seniory, pečovatelských domech a podobných sociálních zařízeních se vzhledem k jejich charakteristice vyskytuje celá řada potenciálních rizik, které mohou ohrožovat jak pracovníky, tak samotné klienty. Je proto nutné se zabývat problematikou BOZP v tomto segmentu velmi podrobně. Jedním z nejdůležitějších pilířů je řídit rizika - vyhledat je a vyhodnotit, přijmout preventivní opatření, kontrolovat je a znovu vyhodnocovat. V tomto článku vám ukážeme první krok řízení, a to jak vyhledat rizika na pracovišti s pečovatelskou službou.

Obsah článku:

Jak pracovat s bezpečnostním auditem?

Každý provozovatel sociálního zařízení by měl pravidelně provádět hodnocení rizik, a to za účelem zlepšení pracovních podmínek, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pečovatelů a samozřejmě také ochrany a zdraví klientů a všech ostatních osob, které jsou součástí. Pokud nevíte, co je hodnocení rizik, doporučujeme si přečíst níže uvedené zdroje:

Mohlo by vás zajímat: Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích

Související článek: Zdraví a bezpečnost v domovech pro seniory a pečovatelských domech. Rizika, odpovědnost, prevence

Máte-li alespoň základní znalosti o BOZP a víte, jak cenné jsou pro vás informace týkající se rizikových faktorů na pracovišti, můžete si prověřit úroveň bezpečnosti ve vámi provozovaném pečovatelském domě a zjistit, kde jsou nedostatky nebo co by šlo ještě zlepšit. Udělejte si náš audit, který vám odpoví na otázky týkající se bezpečnosti práce, ochrany zdraví, první pomoci, požární ochrany a dalších souvisejících témat.

Důležité: Berte na vědomí, že bezpečnostní audit je vždy nutné provádět s ohledem na konkrétní rizika vyplývající z povahy pracoviště, pracovního prostředí a pracovní činnosti. Níže uvedené informace lze proto považovat pouze za orientační, základní či inspirativní.

Ukázkový formát checklistu pro bezpečnostní audit v sociálních zařízeních:

Hodnocení rizik Ano Nutná další akce Nelze aplikovat
Bylo u všech zaměstnanců provedeno posouzení rizik? A
Bylo provedeno posouzení rizik osamocené práce? A
Byla hodnocena rizika v každé oblasti zařízení - kuchyně, koupelny, pokoje uživatelů služeb apod.? Nebyla. Je nutné zajistit hodnocení rizik také v dalších oblastech.
Zdraví a bezpečnost Ano Nutná další akce Nelze aplikovat
Bylo u všech zaměstnanců provedeno posouzení rizik? Nebylo. Dojde k individuálnímu posouzení rizik u každého jedince.
Mají zaměstnanci přístup k aktuálním zásadám a postupům v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci? A
Jsou všichni zaměstnanci informováni o povinném školení BOZP? A

Kontrolní seznam otázek bezpečnostního auditu

Pokračujte ve vyplňování tabulky a odpovězte na všechny důležité otázky, které jsou uvedeny v seznamu níže. Jakmile budete mít vše vyplněno, vyhodnoťte nedostatky a realizujte nápravná opatření, která by měla zajistit zvýšení úrovně bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ale také ochranu zdraví uživatelů pečovatelského domu.

Hodnocení rizik

Zdraví a bezpečnost

Bezpečnost zařízení

Požární bezpečnost

První pomoc

Nebezpečné látky, infekce a nemoci

Léky

Hlášení mimořádných událostí

Příprava a manipulace s potravinami

Údržba areálu

Bezpečnostní audit pro sociální zařízení (pečovatelské domovy pro seniory) zdarma
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu