Novinky Zpět

BOZP a PO v autoservisu a autodílně. Povinnosti, požadavky, zásady a rizika

11. 12. 2018
Zpět

Připravujete se na provoz, nebo už provozujete autoservis či autodílnu a nejste si jisti, jaké povinnosti a požadavky na BOZP a PO máte splňovat? Prostudujte si pro jistotu vše, co vás v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany čeká a nemine. Naučte se zásady bezpečné práce v autoservisu a poznejte reálná rizika této práce.

Náročnost BOZP a PO v autoopravárenství

Bezpečnost práce a požární ochrana v autoservisu, autodílně, pneuservisu a podobných zařízeních, které jsou určeny k opravě a údržbě motorových vozidel, je pro mnohé jejich provozovatele celkem velkým oříškem. Tento obor je totiž doslova prošpikovaný nejrůznějšími bezpečnostními riziky. Zajistit co nejlepší úroveň bezpečnosti práce a požární ochrany, včetně plnění všech zákonných povinností, se tak stává pro provozovatele autoservisu doslova noční můrou. A to je právě jeden z důvodů, proč BOZP a PO ve většině autoservisů, zejména těch malých, zkrátka moc neřeší. Uvědomují si ale provozovatelé, co se stane až dojde k závažnému pracovnímu úrazu? Není lepší rozumně investovat do BOZP a PO a zvyšovat tak bezpečnost svých zaměstnanců, a to nejen z krátkodobého hlediska, ale také z hlediska dlouhodobého?

Přečtěte si také:

Povinnosti BOZP při provozování autoservisu

Pojďme k samotným povinnostem v oblasti BOZP a PO pro provozovatele autoservisů, autodílen a pneuservisů. Protože každá dílna může mít rozdílné pracovní prostředí, různé stroje, přístroje a nástroje, ale také může používat individuální pracovní postupy nebo technologie, je ideální nechat si zpracovat povinnosti na míru. Níže uvádíme základní povinnosti, které by měl však splňovat každý takový provoz.

Jaké mám, jako provozovatel autodílny, povinnosti v BOZP a PO?

Mohlo by vás zajímat: Podrobný průvodce povinnostmi v oblasti BOZP a PO, když jste majitel firmy nebo živnostník (OSVČ)

Bezpečnostní požadavky na provoz autoservisu

Mezi základní bezpečnostní požadavky na provoz autoservisu, autodílny a podobných zařízení patří zejména:

10 zásad bezpečnosti práce pro automechaniky

Pokud jste zaměstnanec autodílny, nebo provozujete autoservis či pneuservis, musíte dodržovat základní zásady BOZP a PO:

Rizika při práci v autoservisu

BOZP a PO v autoservisu a autodílně. Povinnosti, požadavky, zásady a rizika
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu