Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Průvodce požární bezpečností pro hotely. Protipožární kontrolní seznam

6. 8. 2019
Zpět

Poslední věc, kterou chtějí hosté hotelu zažít, je požární poplach a evakuace v důsledku požáru. Pokud v hotelu vypukne oheň, ohrožuje to desítky lidských životů, zejména pak spících hostů, a nenapravitelně může poškodit celou budovu. Provozujete-li hotel, musíte zavést odpovídající kontrolní opatření, abyste zabránili vzniku požáru a umožnili lidem se v případě nouze bezpečně evakuovat. Oheň zabíjí a obvykle se to stává kvůli nedbalosti. Pokud však ve vašem hotelu budete mít dostatečně kvalitní protipožární opatření, můžete takové tragédii předejít.

Protipožární kontrolní seznam hotelu

Nařízení o požární bezpečnosti stanovuje celou řadu povinností, které musíte jako provozovatel hotelu dodržovat, aby byl váš hotel pro hosty bezpečný. Mějte na paměti, že kontrolní orgány (např. HZS) mají právo váš hotel kdykoli zkontrolovat z hlediska požární bezpečnosti a mohou také zkontrolovat, zda dodržujete zákonem stanovené podmínky a požadavky. Pokud nebudou spokojeni, mohou vám v lepším případě dát upozornění, abyste zlepšili bezpečnostní opatření. V některých případech vám mohou dokonce hotel zavřít, a to do doby, dokud neprovedete požadované úpravy.

Mohlo by vás zajímat: Povinnosti hotelu a jiných ubytovacích zařízení z hlediska požární ochrany

Tento průvodce požární bezpečností v hotelech a ubytovacích zařízeních je rozdělen do následujících témat:

Pojďme si jednotlivá témata týkající se požární ochrany v hotelu probrat více do detailu.

1. Proveďte posouzení rizika požáru hotelu

Prvním, čím byste měli začít, je posouzení rizika požáru ve vašem hotelu. Tento proces zahrnuje celkem pět věcí.

Posouzení rizika požáru se zpracovává na stejném principu, jako posouzení rizika BOZP. Pokud se do něj budete pouštět, můžete se inspirovat v níže uvedeném odkazu na článek.

Tip: Hodnocení požární bezpečnosti a rizik požáru. Stáhněte si šablonu s kontrolním seznamem a udělejte si analýzu

Mohlo by vás zajímat:

2. Určete preventivní požární hlídku

Musíte určit kompetentní osobu, která bude ve vašem hotelu zajišťovat postupy prevence požární bezpečnosti a evakuace. Může to být sám provozovatel hotelu nebo někdo jiná osoba, nicméně osoba, kterou určíte, musí absolvovat technické a praktické školení o požární bezpečnosti, aby věděla, jak zabránit požáru a bojovat proti němu.

Požární hlídka nebo hasiči jsou v hotelu nezbytní. Hosté totiž nejsou obeznámeni s únikovou cestou a mohou být zcela závislí na někom, kdo je v případě nouze povede, zejména pokud hosté spí, protože se pravděpodobně budou cítit dezorientovaní. Požární hlídka hotelu by měla mít kopii seznamu hostů, a pokud se někoho v případě požáru nepodaří evakuovat, spolupracovat s hasiči při záchranných akcích.

Počet dozorců se vaše firma potřebuje, závisí na mnoha faktorech, včetně kolik pater váš hotel má, velikosti a složitosti jeho dispozice, počet hostů, které ubytovat, počtu směn a další. Minimálně byste měli mít jednoho hasiče pro každé patro a každou směnu. Nezapomeňte také na dovolenou a nemocenské pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

3. Školte zaměstnance v požární ochraně

Zajistěte, aby zaměstnanci věděli, co mají dělat, když zazní výstražný signál nebo jak sami vydat výstražný signál v případě požáru hotelu. Poskytněte jim kvalitní školení o požární bezpečnosti, které je naučí metodám prevence rizik, ale také to, jak zjistit a hlásit problémy.

Školení požární ochrany by mělo seznámit personál, včetně brigádníků a jiného dočasného personálu, s únikovými cestami a místem pro shromáždění evakuovaných hostů hotelu. Každý by měl vědět, kdo je jmenován do preventivní požární hlídky a kdy jsou ve službě.

4. Nainstalujte detekční a poplašné požární systémy

Na viditelných a dobře dostupných místech byste měli nainstalovat hlásiče požáru, které bude možné v případě požáru snadno aktivovat kýmkoliv z personálu nebo hostů hotelu.

Pravidelně kontrolujte detektory kouře - ideálně jednou měsíčně. Nezapomeňte testovat také hlásiče požáru - ideálně jednou týdně.

Zvažte, zda by nebylo lepší používat více forem požárního poplachového systému. Myslete také na lidi s hendikepem - invalidní, neslyšící apod.

Nezapomeňte na velmi důležitou kontrolu hlasitosti požárních hlásičů. Měly by být hlasité tak, aby probudily všechny spící hosty. Je naprosto nezbytné, aby se hosté při požáru probudili okamžitě. Spící člověk totiž vdechuje kouř aniž by o tom věděl, což bývá velmi často fatální.

5. Dodržujte termíny údržby, oprav a revizí

Dodržujte termíny a periody kontrol a revizí elektrických spotřebičů, technických zařízení, strojů, přístrojů, zařízení, instalací, tlakových a plynových zařízení, kotlů, kotelen, zdvihacích zařízení apod. Tato zařízení vám může zkontrolovat, opravit či zrevidovat kvalifikovaná osoba - servisní technik nebo dodavatel.

Měli byste nechat pravidelně kontrolovat:

Uchovávejte si vždy všechny záznamy o údržbě, opravách a revizích. Slouží jako doklad o shodě a určují další periodickou kontrolu či revizi.

Nezapomeňte se seznámit s pokyny od výrobce pro všechna zařízení, která v hotelu používáte. Právě v nich se můžete dočíst doporučení, jak často provádět kontroly a revize.

Měli byste znát: Pokuty za porušování předpisů požární ochrany pro podnikatele

6. Naplánujte únikové cesty

Únikové cesty by měly umožnit komukoli během požáru dostat se na bezpečné místo, a to i když oheň blokuje jednu z únikových cest. Proto by v hotelu měla být víc než jedna úniková cesta. Nezapomeňte také na pravidelné testování.

Aby byly únikové cesty v hotelu funkční, měli byste:

7. Naplánujte strategii evakuace

Ne všechny evakuační strategie jsou vhodné pro každý typ budovy. To platí zejména pro hotely, kde se velikost a složitost mezi jednotlivými prostory často liší. S největší pravděpodobností implementujete jednu z těchto dvou evakuačních strategií:

Tip: Hodnocení rizika vám pomůže určit faktory a rozhodnout se, jakou strategii evakuace při požáru byste měli použít. Pokud potřebujete se strategií pomoci, můžete se obrátit na nás nebo na místní hasičský záchranný sbor.

Mohlo by vás zajímat: Požární evakuační plán. K čemu slouží, kdo má jaké povinnosti a co musí obsahovat?

8. Poskytujte hostům informace o požární bezpečnosti

Všichni hosté, kteří se ubytují ve vašem hotelu, by měli bezpodmínečně vědět, kde se nachází únikové cesty a poplašné hlásiče požáru. Proto doporučujeme, abyste při příjmu upozornili každého hosta na požární bezpečnost hotelu a jeho okolí, ale zejména na hlavní únikové východy. Tyto informace je dobré mít také v tištěné podobě a viditelně je vyvěsit v každém hotelovém pokoji tak, aby v případě nouze měli hosté možnost okamžitě reagovat.

Bezpečnostní informační listy pro hosty hotelu by měly vysvětlit:

Pokud hotelovým hostům předem poskytnete informace o protipožární bezpečnosti, je mnohem větší pravděpodobnost, že hosté v případě požárního poplachu budou reagovat rychleji a podniknou okamžitá opatření. Má to ale ještě další výhodu - dokazujete, že vám záleží na bezpečnosti vašich hostů. Ti se pak v hotelu budou cítit lépe a bezpečněji.

Průvodce požární bezpečností pro hotely. Protipožární kontrolní seznam
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu